PsychoNAUKA: MDMA (ecstasy) – status ‘Breakthrough Therapy’ dla badań MAPS i co to oznacza

Food and Drug Administration (FDA) w sierpniu ubiegłego roku nadała status terapii potencjalnie przełomowej dla trwającej właśnie trzeciej fazy testów terapii stresu pourazowego (PTSD – post traumatic stress disorder) z wykorzystaniem MDMA. Terapia zaprojektowana jest przez organizację non-profit MAPS (Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies).

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Biała Dama na podst. publikacji MAPS

Odsłony

429

Abstrakt:

Food and Drug Administration (FDA) w sierpniu ubiegłego roku nadała status terapii potencjalnie przełomowej dla trwającej właśnie trzeciej fazy testów terapii stresu pourazowego (PTSD – post traumatic stress disorder) z wykorzystaniem MDMA. Terapia zaprojektowana jest przez organizację non-profit MAPS (Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies).

Treść:

Terapia stresu pourazowego z wykorzystaniem MDMA zakłada zastosowanie podczas standardowej psychoterapii trzech dawek MDMA, które mają wspierać chorych z zaawansowaną postacią choroby. Obecnie zaprojektowany przez MAPS (Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies) proces terapeutyczny przechodzi trzecią i ostatnią fazę testów klinicznych (phase 3 trials), które rozpoczęły się na wiosnę bieżącego roku.

Status terapii potencjalnie przełomowej oznacza, że testowana właśnie terapia stresu pourazowego z użyciem MDMA bardzo dobrze rokuje i daje nadzieje osiągnięcia lepszych rezultatów niż inne dotychczas stosowane terapie. Zapewnia również, że FDA nadaje wyższy priorytet procesowi certyfikacji i będzie ściśle współpracowało z MAPS podczas ostatniej fazy testów.

Trzecia faza testów składa się z dwóch etapów (MAPP1 oraz MAPP2), obejmie 200-300 dorosłych osób ze zdiagnozowanym syndromem stresu pourazowego. W celu otrzymania obiektywnych wyników badania przeprowadzone są w różnych ośrodkach, nowatorska terapia jest randomizowana, podwójnie ślepa, grupa kontrolna otrzymuje placebo. Cały proces terapeutyczny dla jednej osoby trwa 12 tygodni. W tym czasie pacjenci odbywają 12 sesji psychoterapii oraz trzy całodniowe sesje z użyciem MDMA. Punktem odniesienia (dla pomiaru skuteczności terapii) jest skala CAPS-5 (Clinician Administered PTSD Scale) mierząca poziom stresu pourazowego. Badanie kliniczne przeprowadzane jest przez odpowiednio przeszkolonego specjalistę, który określa poziom częstotliwości i siły występowania 30 różnych symptomów stresu pourazowego.

oprac. Biała Dama

Oceń treść:

Average: 9.5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Bad trip
  • Etanol (alkohol)
  • Kodeina
  • Tabaka

Dobry nastrój i pozytywne nastawienie. Miły wieczór w gronie przyjaciół.

 

Jedno jest pewne, to była sobota. Od rana ekscytowałem się nowym doznaniem i nie mogłem doczekać się mojej pierwszej degustacji. Piękna Księżniczka zaprosiła mnie na kolację z kodeiny, więc kupiłem 2 paczuszki antidolu, wsiadłem na konia i pojechałem na jej dwór. Koło godziny 18:00 wypiłem butelkę Gingersa, a o 19.00 zjadłem parę kawałków vegan pizzy, którą przyrządziła (z moją niewielką pomocą) Księżniczka.

  • Dekstrometorfan

Doświadczenie: alkohol, mj, dxm – codziennie, zamiennie, czasami miksowane.

Tygodniowy urlop w Łebie dobiegał końca. Niestety, te kilka dni odcisnęły piętno na stanie mojego zdrowia i po całym dniu leżenia w łóżku i smarkania postanowiłem odwiedzić aptekę. Po drodze wpadłem na pomysł kupienia acodinu. Długo biłem się z myślami, wiedziałem że będę musiał nieźle ściemniać znajomym no i poza tym utwierdzałem się w przekonaniu, iż jestem psychicznie uzależniony od tej substancji.

  • Lophophora williamsii (meskalina)






Zbigniew Drozdowicz

  • Szałwia Wieszcza

Panna Salvia Divinorum



"varium et mutabile semper femina"



Wergiliusz






randomness