Z POLICJI. Trzy tysiące ulotek ostrzegających młodzież przed śmiercionośną odmianą ekstazy wydała opolska policja z fundacją "Pro Lege". Planuje też pogadanki w szkołach, także dla rodziców.
Jednostki policji w województwie opolskim zarejestrowały około 1400 osób zażywających narkotyki, w tym ponad 300 - jako nałogowych narkomanów. Wśród zarejestrowanych około 60 proc. to osoby w wieku 18-24 lata, a 20 proc. to nieletni do 17 lat. 90 proc. narkomanów mieszka w miastach.
Wysoka dynamika stwierdzonych przestępstw narkotykowych (wynosząca 208,5 proc.) ma dwa wymiary. Z jednej strony świadczy o intensywnej pracy policji w tej dziedzinie (wykrywalność rzędu 99,2 proc.). Z drugiej - o stale rosnącym zagrożeniu.
- Dominującymi narkotykami są marihuana i amfetamina. Inne, droższe środki odurzające, takie jak haszysz, LSD czy kokaina, pojawiają się zdecydowanie rzadziej, najczęściej przy okazji jakichś większych imprez. Są też zamawiane na specjalne okazje - mówi podkom. Anna Gazda z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
W ubiegłym roku w naszym województwie stwierdzono 1018 przestępstw związanych z narkotykami. Policjantom udało się ustalić 344 podejrzanych (o 126,3 proc. więcej niż w 1999 r. ). Najwięcej dochodzeń prowadzono w związku z udzielaniem i nakłanianiem do użycia oraz nielegalnym posiadaniem narkotyków.
- My rejestrujemy tylko te osoby, które weszły w konflikt z prawem - wyjaśnia Gazda. - Policja nie zajmuje się terapią narkomanów, tylko ściganiem sprawców przestępstw związanych z narkotykami. Zarówno tych, którzy naruszyli przepisy ustawy o zapobieganiu narkomanii, jak i tych, którzy popełniają przestępstwa dla zdobycia pieniędzy na narkotyki, czy też popełniają je pod ich wpływem. Z drugiej strony zajmujemy się też szeroko pojętymi działaniami prewencyjnymi mającymi zapobiegać zażywaniu narkotyków. Leczeniem narkomanów zajmują się inne instytucje, które się w tym specjalizują - powiedziała Gazda.
Stąd też akcja ulotkowa wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu i "Pro Lege". Ulotki mają przestrzegać młodzież przed zażywaniem śmiercionośnej ekstasy - UFO.
Pierwsza partia ulotek rozpowszechniana będzie w szkołach wśród uczniów i nauczycieli (większa ulotka jest skierowana do nauczycieli, 3 mniejsze - do młodzieży).
Policja opolska nie posiada informacji o tym, że ta odmiana ekstasy pojawiła się w naszym województwie. Oczywiście nie oznacza to, że jej nie ma.
Policjanci będą też organizowali pogadanki związane z prewencją narkotykową. Spotkania z dziećmi i młodzieżą są ukierunkowane na konsekwencje uzależnienia od narkotyków, natomiast w stosunku do rodziców i nauczycieli na to, jakie są objawy uzależnienia, na co należy zwracać uwagę, jak zapobiegać, gdzie szukać pomocy.
- Jeżeli dzieci są uzależnione, rodzice powinni kontaktować się z tymi stowarzyszeniami, które zajmują się problemem narkomanii - mówi podkom. Gazda. - Gdy podejrzewają, że dziecko może być w konflikcie z prawem, powinni to zgłosić policji. Najlepiej żeby zrobili to jak najwcześniej. W domu mogą na przykład pojawiać się rzeczy, które pochodzą z przestępstwa albo dziecko może być w kontakcie ze światem przestępczym związanym z narkotykami. Im wcześniej powiadomi się policję, tym lepiej, bo będzie większa szansa, żeby przerwać ten proceder i jemu zapobiec - dodała.
Komentarze