REKLAMA
Związek chemiczny obecny w ayahuasce może być pomocny w opracowaniu leku na cukrzycę

Cukrzyca dotyka obecnie setki milionów ludzi na całym świecie. Tylko w Ameryce Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) szacuje ich liczbę na około 20 mln. Jedną z obiecujących środków kuracji jest związek chemiczny, występujący w wielu roślinach rosnących na całym świecie, który jest także głównym składnikiem psychoaktywnego wywaru powszechnie znanego jako ayahuasca.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

themindunleashed.org
Arjun Walia

Odsłony

294

Cukrzyca dotyka obecnie setki milionów ludzi na całym świecie. Tylko w Ameryce Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) szacuje ich liczbę na około 20 mln. Jedną z obiecujących środków kuracji jest związek chemiczny, występujący w wielu roślinach rosnących na całym świecie, który jest także głównym składnikiem psychoaktywnego wywaru powszechnie znanego jako ayahuasca.

Cukrzyca jest chorobą autoimmunologiczną, która uniemożliwia trzustce wytwarzanie insuliny, będącej hormonem, który umożliwia ludziom pobieranie energii z żywności. Dzieje się tak, gdy układu odpornościowy organizmu atakuje i niszczy komórki produkujące insulinę w trzustce, zwane komórkami beta. Przyczyny tego stanu rzeczy nie są dobrze poznane, ale naukowcy uważają, że istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe. Współczesna głównonurtowa nauka twierdzi, że nie istnieje na tę chorobę lekarstwo.

Na cukrzycę typu 1 i 2 cierpi około 380 milionów ludzi na całym świecie. Oba typy biorą początek w upośledzeniu funkcjonalności trzustkowych komórek beta produkujących insulinę, czyli tam, gdzie związek chemiczny, o którym piszemy, wykazuje najbardziej obiecujące wyniki.

Z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Nature Medicine - badania przeprowadzonego przez naukowców z Icahn School of Medicine, finansowane przez JDRF i National Institutes of Health - wynika, że:

Używając trzech różnych ludzkich i mysich wysepek Langerhansa w modelach in vivo wykazujemy, że harmina jest w stanie indukować proliferację komórek beta, zwiększenie masy wysepek i poprawę kontroli glikemii. Obserwacje te sugerują, że analogi harminy mogą być wyjątkowo obiecujące, jeśli chodzi o leczenie cukrzycy u ludzi.(źródło)

Po tym jak naukowcy odkryli, że harmina może pomóc odtworzyć komórki beta w uprawianych kulturach, wstrzykiwali ludzkie wysepki myszom z cukrzycą i podawali im harminę. To z kolei wywołało produkcję komórek beta, które nastepnie regulowaly poziom glukozy we krwi do normalnego. Stwierdzono, że w ciagu roku harmina potrajała liczbę komórek beta trzustki u myszy.

Badanie prześwietliło ponad 100.000 potencjalnych leków, spośród których jedynie harmina była w stanie skłonić ludzkie komórki produkujące insulinę do namnażania się.

Nasze wyniki dostarczają mocnych dowodwów na to, że stosując analogi harminy można doprowadzić komórki beta do mnożenia się na poziomach, które mogą być istotne dla leczenia cukrzycy. Choć wciąż wiele pozostało nam do zrobienia w zakresie poprawy specyfiki i siły harminy i związków pokrewnych, uważamy, że wyniki te stanowią kluczowy krok w kierunku bardziej efektywnego leczenia cukrzycy w pryszłości.

- Autor badania, Andrew Stewart, MD, dyrektor w Diabetes, Obesity and Metabolism Institute na Icahn School of Medicine (źródło)

Regeneracja komórek beta jest uważana za odpowiedź i ostateczne lekarstwo na cukrzycę, nimniej wciąz mamy przed sobą daleką drogę. Wydaje się, że kolejnym krokiem dla naukowców będzie opracowanie potencjalnych leków ukierunkowanych jedynie na komórki beta.

Oceń treść:

Average: 10 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Inne

Jakiś czas temu wpadło mi ręce 1g MXE. Czekałem dosyć długo, a w necie nie ma zbyt obszernych infaormacji na ten temat. Akcja ma się na domówce u znajomych w częściowej konspiracji, bo nie wszyscy muszą wiedzieć, leją się dobre trunki, gra muzyka jest luźno i przyjemnie. Dawek było kilka, po 30-100mg co na dodatek w połączeniu z alko było ewidentnym przedawkowaniem. Po ok 4 godzinach wyladowaliśmy z kumpelą na ulicy, dobijając się do wszystkich drzwi w zasięgu (była 2 w nocy!), potrafiąc wydobyć z siebie jedynie miarowe buczenie:D.

  • GBL (gamma-Butyrolakton)

Mali trip report bo i wrazenia z tych malszych ;)

Niedziela, godzina 22.00

W przyjaznym gronie trzech bliskich mi osob

w domku jednej z nich postanowilismy popatrzec

jak kolorowe ubranka wiruja w pralce nabierajac

czystosci.

To niezwykle wydarzenie postanowilismy sobie

urozmaicic spozywajac 1,5 ml GBL.

  • Gałka muszkatołowa

Stan, warunki etc.: Generalnie nastrój ani specjalnie zły, ani dobry. Siedzę w domu, sierpień. Lekki ból głowy. Zaciekawienie ralacjami o gałce, na które przypadkiem wpadłem na hyperreal.Doświadczenie: to było dawno i nieprawda ;) A co do gałki, lata temu zjadłem półtorej i nic, uznałem wtedy pogłoski o jej tajemniczej mocy za jakąś miejską legendę ;)


  • 25D-NBOMe
  • Pozytywne przeżycie

Zimny i słoneczny, jesienny dzień. Puszcza Białowieska od strony Hajnówki, droga powrotna przez wspomnianą miejscowość, pokój na stancji.

 

randomness