REKLAMA
Związek chemiczny obecny w ayahuasce może być pomocny w opracowaniu leku na cukrzycę

Cukrzyca dotyka obecnie setki milionów ludzi na całym świecie. Tylko w Ameryce Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) szacuje ich liczbę na około 20 mln. Jedną z obiecujących środków kuracji jest związek chemiczny, występujący w wielu roślinach rosnących na całym świecie, który jest także głównym składnikiem psychoaktywnego wywaru powszechnie znanego jako ayahuasca.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

themindunleashed.org
Arjun Walia

Odsłony

288

Cukrzyca dotyka obecnie setki milionów ludzi na całym świecie. Tylko w Ameryce Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) szacuje ich liczbę na około 20 mln. Jedną z obiecujących środków kuracji jest związek chemiczny, występujący w wielu roślinach rosnących na całym świecie, który jest także głównym składnikiem psychoaktywnego wywaru powszechnie znanego jako ayahuasca.

Cukrzyca jest chorobą autoimmunologiczną, która uniemożliwia trzustce wytwarzanie insuliny, będącej hormonem, który umożliwia ludziom pobieranie energii z żywności. Dzieje się tak, gdy układu odpornościowy organizmu atakuje i niszczy komórki produkujące insulinę w trzustce, zwane komórkami beta. Przyczyny tego stanu rzeczy nie są dobrze poznane, ale naukowcy uważają, że istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe. Współczesna głównonurtowa nauka twierdzi, że nie istnieje na tę chorobę lekarstwo.

Na cukrzycę typu 1 i 2 cierpi około 380 milionów ludzi na całym świecie. Oba typy biorą początek w upośledzeniu funkcjonalności trzustkowych komórek beta produkujących insulinę, czyli tam, gdzie związek chemiczny, o którym piszemy, wykazuje najbardziej obiecujące wyniki.

Z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Nature Medicine - badania przeprowadzonego przez naukowców z Icahn School of Medicine, finansowane przez JDRF i National Institutes of Health - wynika, że:

Używając trzech różnych ludzkich i mysich wysepek Langerhansa w modelach in vivo wykazujemy, że harmina jest w stanie indukować proliferację komórek beta, zwiększenie masy wysepek i poprawę kontroli glikemii. Obserwacje te sugerują, że analogi harminy mogą być wyjątkowo obiecujące, jeśli chodzi o leczenie cukrzycy u ludzi.(źródło)

Po tym jak naukowcy odkryli, że harmina może pomóc odtworzyć komórki beta w uprawianych kulturach, wstrzykiwali ludzkie wysepki myszom z cukrzycą i podawali im harminę. To z kolei wywołało produkcję komórek beta, które nastepnie regulowaly poziom glukozy we krwi do normalnego. Stwierdzono, że w ciagu roku harmina potrajała liczbę komórek beta trzustki u myszy.

Badanie prześwietliło ponad 100.000 potencjalnych leków, spośród których jedynie harmina była w stanie skłonić ludzkie komórki produkujące insulinę do namnażania się.

Nasze wyniki dostarczają mocnych dowodwów na to, że stosując analogi harminy można doprowadzić komórki beta do mnożenia się na poziomach, które mogą być istotne dla leczenia cukrzycy. Choć wciąż wiele pozostało nam do zrobienia w zakresie poprawy specyfiki i siły harminy i związków pokrewnych, uważamy, że wyniki te stanowią kluczowy krok w kierunku bardziej efektywnego leczenia cukrzycy w pryszłości.

- Autor badania, Andrew Stewart, MD, dyrektor w Diabetes, Obesity and Metabolism Institute na Icahn School of Medicine (źródło)

Regeneracja komórek beta jest uważana za odpowiedź i ostateczne lekarstwo na cukrzycę, nimniej wciąz mamy przed sobą daleką drogę. Wydaje się, że kolejnym krokiem dla naukowców będzie opracowanie potencjalnych leków ukierunkowanych jedynie na komórki beta.

Oceń treść:

Average: 10 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne

W sumie nie jest to sam wlasciwy trip-report, ale raczej krótkie, fikcyjne opowiadanko, które można potraktować jako trip-report. "Szpulka" powstała z właściwych doświadczeń psychodelicznych i długich przemyśleń jakie wywarły one na subtelny umysł. Pisane na trzeźwo, ale tak, by uchwycić jak najwięcej tych najwłaściwszych doznań.

  • LSD-25

co:lsd

co jeszcze: tabsy i skun (plus swojski bronek w ilosci nieokreslonej)

ile?: baba na rowerze holenderska raz, krzyże 3 i pół gieta dzielone na trzy osoby

czas: kwachu - kolo 5, tabsy 12:00, skun przez cały czas co jakis czas:), piwo jak wyżej

  • 1P-LSD
  • 4-HO-MIPT
  • Ketony
  • Miks

Dom. Lato. Cisza i spokój w sam raz na rozkminy i spróbowanie nowej substancji jaką jest dla mnie 4-CMC. Nastawiam się na to, że będę ją sprawdzał powoli i być może potem z czymś pomieszam, bo z ketonami nie mam najmniejszego doświadczenia.

[notatka na wstępie: w nawiasach kwadratowych komentarze do tekstu pisane całkiem już na trzeźwo z perspektywy czasu. Może się komuś przydadzą...]

ok. 17:00 wzięto 100mg 4-cmc (refresh) donosowo.

ok 18:00 tabletka 4-meo-mipt oralnie i dorzutka ok kolejne 100mg 4-cmc donosowo. Na symptomy odwodnienia pito duże ilości wody.

  • Dekstrometorfan

nazwa substancji: DXM (tussal anticostam) 300 mg


poziom doswiadczenia: natka konopi, efedryna, benzydamina, guarana, benzodiazepiny, venlafaxyna, tramadol, dxm po raz drugi


S&S: pozytywne nastawienie do dexa


efekty: swiat jest dziwny


czy dane doswiadczenie ... : re5pect przed psychojebami i dla twardzieli, ktorzy je konsumuja


jezeli to nie byl ... : to byl drugi i roznil sie jak ja pierdole

randomness