Zmiany w mózgach nałogowych graczy komputerowych

Nałogowe granie w gry komputerowe przekształca naturalną budowę mózgu – stwierdzili naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Przebadali mózgi nastolatków za Korei Południowej, którzy nałogowo spędzali czas przy grach wideo.

Nałogowe granie w gry komputerowe przekształca naturalną budowę mózgu – stwierdzili naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Przebadali mózgi nastolatków za Korei Południowej, którzy nałogowo spędzali czas przy grach wideo.

Badanie przeprowadzono pod kierownictwem Jeffrey Anderson, profesor neuroradiologii z Uniwersytetu w Utah, a jego wyniki opublikowano w czasopiśmie Addiction Biology. Naukowcy przebadawszy mózgi nastolatków z Korei Południowej nadużywając gier komputerowych, stwierdzili, że komórki nerwowe były w nich połączone inaczej, niż u takich nastolatków, którzy tyle w gry nie grali.

Jak podkreśliła prof. Anderson, część zmian może uchodzić za pozytywne. Połączenia nerwowe w mózgu odpowiadające za koordynację słyszenia i widzenia, były u nałogowych graczy silniejsze. Mózg musiał się przystosować, by sprostać nienaturalnym dla niego zadaniom stawianym mu przez gry komputerowe. W praktyce może to oznaczać, że nałogowi gracze będą nieco skutecznej percypować także rzeczywistość, wychwytując szybciej jakieś szczegóły.

Naukowcy zaobserwowali w mózgach młodzieży także takie zmiany jak te, które występują u osób ze schizofrenią, zespołem Downa i autyzmem. Mogą one powodować roztargnienie, zmniejszają także odporność na impulsy. Jak zaznaczyła prof. Anderson, dobrych zmian nie da oddzielić się od negatywnych.

Choć badanie było jak dotąd największym tego typu, naukowcy nie mają wciąż pewności, czy negatywne zmiany są spowodowane przez gry, czy też osoby o źle rozwiniętych mózgach chętniej po gry sięgają. Z drugiej strony nie wiadomo też, czy częściowo korzystniejsze unerwienie może przełożyć się na lepsze percypowanie rzeczywistości, na przykład wychwytanie jakichś ważnych szczegółów.

Oceń treść:

Average: 7.8 (4 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Amfetamina


Hmmmm... skoro wszyscy pisza to i ja tezzzzz...

Aha, sorrki z gory za wszelkie potkniecia itede ale troszki mi

sie łapki trzęsą...

Ale to nie moja wina tylko fety :D

  • Amfetamina


Witam potencjalnych czytelników.Jeżeli chodzi o doświadczenie - bo od tego zdaje się większość zaczyna tu swoje wywody - to wspomne tylko, że jest spore i obejmuje większość dostępnych przed kilku laty środków (od mocnej kawy po brown sugar i inhalanty w tym np. eter i to nie wdychany a pity czego swoją drogą nikomu nie polecam). Obecnie jestem generalnie trzeźwy choć zdaża się, że czasem wypiję parę piwek a jeżeli ściągnę do tego jeszcze chmurkę trawki to jest już duże święto.


  • Bad trip
  • Etanol (alkohol)
  • Marihuana
  • Tytoń

Nastawienie: Dobre, pozytywne Nastrój: W miarę neutralny Okoliczności: Ognisko kolegi, znałem tylko parę osób, nieciekawe towarzystwo. Otoczenie: Końcówka listopada a więc początki zimy, las nad sztucznym jeziorem, wieczór, ciemno, ogółem również nieciekaiwe.

Po szkole dostałem telefon od kolegi (N) że jest ognisko wieczorem, żebym wpadał, będzie fajnie i tak dalej. Postanowiłem się tam wybrać z moim z kolegą z klasy (K), znamy się już dosyć długo i często razem gdzieś chodzimy. Wieczorem K wpadł pod mój dom, po czym poszliśmy gdzieś kupić alko. Potem spotkaliśmy się z N i z paroma innymi kolegami i koleżankami, i oszliśmy już nad jeziorko. Było to dosyć daleko więc pokonanie tej trasy nam trochę zajęło.

  • Metoksetamina
  • Przeżycie mistyczne

Lekkie poddenerwowanie przed zażyciem substancji, ale ogólnie spokojnie w swoim mieszkaniu, z miłym towarzystwem wieczorkiem, w dobrych humorach i przy muzyce.

Jest to mój pierwszy Trip-raport, chciałbym zaznaczyć, że mam nikłe doświadczenie z dysocjantami, a z DXM miałem okazje poromansować z 2-3 razy, z czego tylko raz zażyłem w miare mocną dawkę.

Zaczynając, mamy 2 dni do sylwestra, wyluzowani, siedzimy w pokoju wieczorkiem i słuchamy muzyki. Na stole czeka grzecznie MXE i zaczynamy. Jest około 19. (Przepraszam w dalszej część za brak umieszczenia czasu, ale przy tej substancji on po prostu nie istnieje.)

randomness