Wrocławska policja rozmawia z Romami o narkotykach

Romski kodeks zakazuje zażywania narkotyków. Za złamanie zakazu przewiduje surowe kary, m.in. wykluczenie ze społeczności.

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza Wrocław
Ada Kondratowicz

Odsłony

1660

We wrocławskim komisariacie wójtowie romskich rodzin zostawili w czwartek swoje telefony i adresy. Żeby policjanci mogli do nich zadzwonić, jeżeli romskie dzieci będą miały problemy z narkotykami.

Na zaproszenie policji na komisariat Wrocław Śródmieście Romowie przyszli w czwartek całymi rodzinami. Prawie dwie godziny rozmawiali z policjantami o narkotykach i o tym, jak wspólnie walczyć z narkomanią.

Inicjatywa wyszła ze strony policji. - Z niepokojem zauważaliśmy, że rośnie przestępczość wśród społeczności romskiej. Romskie dzieci nie chodzą do szkoły, coraz częściej są sprawcami brutalnych rozbojów, a co gorsze - popadają w narkomanię - mówi podinsp. Maria Pawęska, zastępca komendanta komisariatu policji Wrocław Śródmieście. - Chcieliśmy zasygnalizować wójtom, że wiele romskich dzieci kradnie, bo potrzebuje pieniędzy na narkotyki - tłumaczy.

- To pierwsze takie spotkanie w Polsce. Jeszcze żadna policja nie wyciągnęła do nas ręki - cieszył się Adolf Szmyt, wiceprezes Stowarzyszenia Romów Polska, który na zaproszenie wrocławskiej policji specjalnie przyjechał z Oświęcimia.

- To dla nas ważne - dodał Franciszek Doliński, wójt dawnego województwa wrocławskiego. - Bo nie mieliśmy pojęcia o tak wielkich zagrożeniach narkotykami - tłumaczył.

Jak przyznał, wiele romskich rodzin nie wie dokładnie, czym są narkotyki, jak działają i dlaczego są niebezpieczne. Mogą nawet nie przypuszczać, że ich dzieci są uzależnione. Zwłaszcza że romski kodeks zakazuje zażywania narkotyków. Za złamanie zakazu przewiduje surowe kary, m.in. wykluczenie ze społeczności.

Dlatego Romowie zgodzili się, że będą współpracować z wrocławskimi policjantami. Jak? Jeżeli policja namierzy Roma, który ma problemy z narkotykami, natychmiast da znać wójtowi cygańskiemu. - I wtedy my się takim dzieckiem zajmiemy - mówi wiceprezes Szmyt. - Otoczymy go opieką, poślemy do szkoły, zadbamy, żeby więcej nie brał. A najważniejsze, że będziemy wiedzieć, iż ma problemy z narkotykami.

- I w ten sposób zewrzemy szeregi - twierdzi podinsp. Pawęska. - Nie chodzi wcale o to, że my pozbędziemy się problemu i oddamy dzieci czy młodzież, które mają konflikt z prawem, pod romski sąd. Chodzi nam tylko o to, żeby Romowie sami próbowali walczyć z narkomanią - tłumaczy.

Po wczorajszym spotkaniu policjanci myślą nad tym, żeby wspólnie z Romami organizować we Wrocławiu festyny i konkursy antynarkotykowe. A jeżeli nie organizować, to na pewno zapraszać na nie także romskie dzieci. - To dobry pomysł. Może uda się nam dzięki temu zintegrować - mówili Romowie.

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Efedryna

O tabletkach tussipect dowiedzialem się przypadkiem podczas wakacji - znajomy powiedział, że jak się połknie 4 te tabletki i popije 2 kawami to działa jak speed. Speeda używalem tylko 2 razy w życiu w odstępach rocznych bo jakoś nie mam pociągu do wszelkiego rodzaju białych proszków. No więc ktoregoś tam dnia gdy byłem sam w domu postanowiłem to wypróbować. Kupiłem tussi (3.30 PLN), połknąłem 4 i popiłem dwoma kawami po 2 kopiate łyżeczki rozpuszczalnej każda.

  • Marihuana
  • Powoje
  • Yerba mate

S&S: Dom kolegi z okolicznymi działkami oraz zakład produkcyjny. Spacer wsiami i lasami nocą po okolicy. We śnie było nas trzech, Ja, Towarzysz K oraz Towarzysz W.

Dawkowanie: 10g nasion ipomea purpurea (w każdym dobrym sklepie etnobotanicznym =)) oraz mj nieznanego gatunku (+2 piwka, ale pomijam to jako tzw. 'błąd statystyczny' ze względu na dużą tolerancję na etanol).

Wiek i doświadczenie: 18, to i tamto. Towarzysz K 18, doświadczenie podobnie tylko dłużej, Towarzysz W chyba 22, doświadczenie małe.

  • alfa-PVP
  • Pierwszy raz

Na nogach od 16h (w tym 8 h pracy fizycznej), lekko zmęczony, zirytowany (ceną i trudnością w zoorganizowaniu acodinu) Szybka kąpiel, kufel zimnego piwa i odpalony komputer, słuchawki na uszach i w ciemnościach przemierzam czeluści internetu. Kilka godziń wcześniej weszło 300mg kodeiny (ale tolerancja już taka, że prawie nie poczułem jej działania). Zajadając się jabłkiem, starą bankomatową kartą kruszę kryształ w drobny mak. Kto by pomyślał, że przede mną kilka godzin intensywnego twórczego myślenia i tworzenia.

 

Jest to mój pierwszy kontakt z tą substancją jak i pierwszy TRIP RAPORT jaki zamieszczam na portalu - proszę o wyrozumiałość i konstruktywną krytykę.

Lekko sceptycznie podszedłem do substancji. Mało rzeczy już mnie rusza i daje oczekiwany efekt. Stąd też posypałem 1 kreskę i oddałem się substancji całkowicie. Sniff wszedł gładko, nie było nieprzyjemnego spływu do gardła, nos nie piecze, nie ma skrzepów i krwawienia - stosunkowo łagodna substancja.

T + 15 (22 15) 100mg

  • 4-ACO-DMT
  • Marihuana
  • Pierwszy raz

2012-08-03, Osiemnasty Przystanek Woodstock

Zacznę od tego, że mieszkam w dość małym mieście, jakieś 12 tysięcy mieszkańców. Oprócz trawy, alkoholu, amfetaminy, acodinu i mefedronu nie ma dostępu do żadnych innych narkotyków. Historia którą opiszę zdarzyła się na ostatnim Przystanku Woodstock w 2012 roku. Jako łepek niesamowicie zainteresowany nowymi doświadczeniami z substancjami zmieniającymi świadomość, jechałem na Woodstock w nastawieniu, że uda mi się tam spróbować jakiś mocniejszych dragów.

randomness