Wpływ palenia papierosów na częstość palenia marihuany

Najnowsze badania opublikowane w American Journal of Public Health wskazują, że palacze tytoniu siedem razy częściej używają marihuany codziennie, niż osoby niepalące.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Fakty Konopne

Odsłony

192

Palenie papierosów i codzienne używanie konopie jest silnie ze sobą powiązane. Tak wskazują najnowsze badania opublikowane w American Journal of Public Health. Naukowcy zauważyli, że palacze tytoniu siedem razy częściej używają marihuany codziennie, niż osoby niepalące.

Stwierdzono, że ten związek jest szczególnie silny wśród młodych ludzi w wieku od 12 do 17 lat. Prawie jedna trzecia palaczy papierosów w tej grupie wiekowej stwierdziła, że codziennie używała również konopi indyjskich. Młodzi palacze papierosów byli ponad 50 razy bardziej skłonni do używania marihuany codziennie, niż ich niepalący rówieśnicy.

Porównując ogólną liczbę codziennych użytkowników konopi indyjskich w 2002 i 2014 roku, naukowcy zauważyli inny trend.

“Coraz więcej osób codziennie pali konopie indyjskie” – powiedziała Renee Goodwin, główna autorka badań i adiunkt w Associman School of Public Health na Columbia University. Powiedziała, że wszystkie badane grupy – palacze, byli palacze i osoby niepalące – wykazywały rosnący wskaźnik codziennego używania konopi indyjskich.

Według National Institute on Drug Abuse, marihuana jest najczęściej stosowanym nielegalnym “narkotykiem”, który w samych Stanach Zjednoczonych jest używany przez około 22,2 milionów mieszkańców. Więcej mężczyzn niż kobiet używa konopi indyjskich, a różnica między płciami znacznie się zwiększyła na przełomie roku 2007 i 2014.

Palenie tytoniu, a używanie konopi indyjskich

Godwin i jej koledzy przeanalizowali dane z National Survey on Drug Abuse and Health z lat 2002-2014, które pochodzą od 725010 osób. Respondenci odpowiadali na pytania dotyczące tego jak często palili papierosy i ile czasu upłynęło od ostatniego użycia konopi. Ogólnie rzecz biorąc, palenie tytoniu i codzienne używanie marihuany idzie ze sobą w parze.

“Codzienni palacze papierosów byli ponad siedmiokrotnie bardziej narażeni na codzienne używanie marihuany, a osoby sporadycznie palące papierosy cztery razy częściej używały marihuany codziennie, niż osoby, które nigdy papierosów nie paliły.”

Relacja ta jest najsilniejsza wśród osób między 12 a 17 rokiem życia. W 2014r. 28% osób palących na co dzień i 13% palących okazyjnie używało marihuany codziennie, co sugeruje, że około 40% osób w wieku 12-17 lat używało marihuany codziennie w 2014 roku.

Niektóre grupy wykazywały silniejszy związek, niż inne. Na przykład związek między paleniem papierosów, a codziennym używaniem pochodnych konopi był silniejszy wśród hiszpańskich konsumentów, niż u białych.

Latynoscy palacze tytoniu ponad dziesięciokrotnie częściej używali konopi indyjskich, niż niepalący Latynosi, podczas gdy biali palacze tytoniu ponad siedem razy częściej stosowali marihuanę, niż ich niepalący rówieśnicy.

Palące tytoń kobiety miały ponad dziesięciokrotnie większą skłonność do codziennego korzystania z konopi, niż kobiety niepalące. Mężczyźni palący papierosy, siedmiokrotnie częściej stosowali konopie codziennie, niż ich niepalący rówieśnicy.

Chociaż wcześniejsze badania wykazały spadek osób codziennie używających konopi, to Goodwin i jej współpracownicy stwierdzili wzrost codziennego używania konopi w każdej z badanych grup.

Wzrost konsumpcji konopi indyjskich

Tempo wzrostu było szybsze wśród okazjonalnych palaczy tytoniu, w porównaniu z codziennymi palaczami, a my byliśmy zaskoczeni, że najszybsze tempo wzrostu było wśród byłych palaczy papierosów. Patrząc na różne grupy wiekowe, wzrost był najszybszy wśród osób w wieku 26 lat i starszych.”

Codzienne używanie konopi indyjskich wzrosło również wśród osób palących papierosy okazjonalnie (2% w 2002r. i 8% w 2014r.) i palących codziennie (5% w 2002r. i 9% w 2014r.), a nawet wśród byłych palaczy tytoniu (0,98% w 2002r. i 2,8% w 2014r.).

“Szczególnie ważne było stwierdzenie, że największe występowanie codziennych użytkowników konopi dotyczyła osób w wieku od 12 do 17 lat, które regularnie paliły papierosy. Wiadomo, że regularne używanie marihuany wśród nastolatków może mieć negatywne konsekwencje dla ich rozwijającego się mózgu.”

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
 • Grzyby halucynogenne
 • Pierwszy raz

(tu zigzagwanderer, zapomniałam hasła i adresu email stworzonego na potrzeby konta, starość nie radość)

Wspomnienia się zacierają, a to jest stosunkowo nowe, więc postaram się je wylać póki jeszcze względnie potrafię. Zdarzenie miało miejsce zaraz po pierwszym dniu tegorocznej edycji Orange Warsaw Festival (swoją drogą olej konopny na papierosach przed koncertem Chemicznych Braci (raczej jednego brata) z ogromną ulewą i burzą współgrał wspaniale).

 • Klonazepam
 • Kokaina
 • Marihuana
 • MDMA
 • Mefedron
 • Miks
 • N2O (gaz rozweselający)

Techno domówka na 150 osób Planowo miałem bawić się z MDMA jednak na wszelki wypadek gdyby działanie się skończyło a impreza trwała w najlepsze wziąłem ze sobą 180mg kokainy. Nastawienie pozytywne, cieszyłem się na potężną imprezę w nowym gronie i przy dobrej muzyce.

Start godzina ok. 20:00

 • Dimenhydrynat

Nazwa substancji: Aviomarin


Wcześniejsze doświadczenia: alkohol, MJ notorycznie, raz w życiu gałka


Dawka i sposób użycia: 850mg - 17 tabletek x 50mg, doustnie


Set & setting: Całkowicie bezpieczne mieszkanie, letnie popołudnie,

zarzucamy w dwie osoby. Byłem lekko zaniepokojony, wszak pierwszy raz

zarzucam leki. Oczekiwania - haluny.


Przejdźmy do meritum, czyli EFEKTY:

 • MDMA
 • Pierwszy raz

Nastrój bardzo dobry, brak zmartwień, otwartość na nowe doświadczenie, chęć poznania. Okoliczności również bardzo dobre, wolna chata u kumpla, wakacje, brak obowiązków, zaufane osoby.

 

Tekst opisuje sytuację, która mogłaby wydarzyć się (oczywiście nie doszło do niej) pół roku temu, dlatego nie zrobię raportu sensu stricte, gdyż szczegółowego przebiegu zdarzeń nie odtworzę. Będzie to przywołanie najbardziej znaczących wspomnień.

DZIEŃ 1

Było nas czterech. Ja, Jacek, Placek i Mariola. Początkowo tylko ja z Jackiem mieliśmy podróżować. Placek miał zioło, jednak przyłączył się do nas w trakcie. Mariola tylko piła, potem się zmyła. Miała robotę na drugi dzień.