Jak powszechnie wiadomo, ludzie zażywający kokainę, są nieco bardziej niecierpliwi, niż przeciętny zjadacz pizzy. Z myślą o takich właśnie klientach, dealerzy narkotyków ze Szkocji i Anglii dostosowali swoje modele biznesowe.
W tych krajach, do domów klientów szybciej dowozi się kokainę, niż pizzę. Tak przynajmniej twierdzą respondenci przebadani w ankiecie Global Drug Survey 2018. Prawie 40% użytkowników kolumbijskiego przysmaku z tych krajów twierdzi, że może dostać kokainę w przeciągu 30 minut. Dla porównania, tylko 12% ankietowanych z Anglii uważa, że może dostać pizzę w ciągu 30 minut od zamówienia.
Jak mają się sprawy w Polsce? 23% przebadanych mieszkańców Polski twierdzi, że ma możliwość dostania kokainy z dostawą do domu w mniej niż 30 minut. 64% ankietowanych twierdzi, że może mieć biały proszek z dowozem jeszcze tego samego dnia od wykonania telefonu do dostawcy.
Jednak przez to, że wielu klientom bardziej zależy na czasie dostawy niż na jakości produktu, trend z dowożeniem kokainy jak pizzy, może nieść niebezpieczne konsekwencje - twierdzą autorzy raportu GDS 2018. Chodzi o zwiększanie masy produktu szkodliwymi substancjami (np. ponosząca ciśnienie strychnina), czy ogólnorynkowe obniżenie jakości kokainy, przez wzrost popytu. Tak jak sushi - kiedyś danie dla elit, dziś marne sushi dostaniesz w każdym kiosku.
"Przez kamery przemysłowe, tradycyjne uliczne dilowanie, staje się coraz mniej preferowaną formą transakcji zarówno dla konsumentów, jak dla sprzedawców. Z drugiej strony, rynki na deep web'ie, pozwalają na bezpieczne dostarczenie narkotyków prosto do skrzynki na listy. Wzrostu popularności zaszyfrowanych social-media i widok ocen dostawcy na dark-marketach sprawia, że ta metoda dostawy staje się coraz bardziej bezpieczna".
Raport powstał dzięki przebadaniu 130 000 użytkowników narkotyków z 44 krajów. Przypominamy, że w Polsce narkotyki - nawet te dostarczane do skrzynek pocztowych - szkodzą zdrowiu i są nielegalne.
Komentarze