Uchroń się przed zamianą w zioło.

Aktywny składnik marihuany może uczynić dla twojej głowy coś więcej niż tylko spowodowanie haju - może ochronić twój mózg w krytycznej sytuacji.

Anonim

Kategorie

Źródło

Wired News

Odsłony

18795

Zmodyfikowana wersja aktywnego składnika marihuany może stać się pierwszym jak dotąd lekiem, który chroni mózg przed kaskadowym uszkodzeniem powstałym w wyniku urazu głowy.

Kiedy mózg ulega uszkodzeniu w wyniku upadku lub wypadku samochodowego, sprawa nie kończy się na momencie zderzenia. Kiedy komórki mózgu umierają, wysyłają sygnały do sąsiednich komórek, powodujące stale postępujące, niekontrolowane uszkodzenia. Naukowcy starają się od lat znaleźć sposób na to by powstrzymać ten efekt domina, ale jak dotąd nic nie udało im się osiągnąć.

Badacze z Pharmos, firmy farmaceutycznej z Inselin w stanie New Jersey, uważają za obiecujące wyniki działania ich leku produkowanego z syntetycznego THC. Mimo , że takie farmaceutyczne giganty jak Pfizer czy Bayer nie zdołały opracować efektywnej terapii natychmiastowej urazów głowy, naukowcy z Pharmos twierdzą, że ich lek będzie tym, który osiągnie sukces.

Lek o nazwie Dexanabinol jest syntetyczną wersją składnika aktywnego marihuany, tetrahydrokannabinolu, znanego powszechnie jako THC. Badacze odwrócili jego cząsteczki tworząc obraz lustrzany. W tej postaci lek nie powoduje niektórych negatywnych efektów ubocznych haszyszu czy marihuany, takich jak obniżenie ciśnienia krwi czy upośledzenie koordynacji ruchowej.

"Jeśli zapytacie mnie czy haszysz jest zdrowy, odpowiem - może, ale wyniki są bardzo kontrowersyjne" - powiedział Gad Riesenfeld, prezydent i COO Pharmos. "Wybraliśmy Dexanabinol z powodu jego mechanizmu działania i efektywności w modelach zwięrzęcych oraz tego jak zadziałał podczas 2 fazy testów". Teraz lek jest w 3 fazie testów (leki muszą przejść trzy fazy testów zanim zostanie rozważone przez FDA ich dopuszczenie do obrotu).

Dodał, że THC w tej dawce spowodowałby poważne obniżenie ciśnienia, co może być szczególnie kłopotliwe w połączeniu z uszkodzeniem mózgu.

Inne próby były skoncentrowane na tylko jednym elemencie składowym urazu mózgu, takim jak zapalenie. Jak wiadomo uszkodzenie mózgu w wyniku urazu głowy wynika z trzech procesów i lek wywodzący się z marihuany działa na wszystkie trzy - zapalenie, śmierć neuronów i przerwanie komunikacji pomiędzy neuronami, nazywane "ekscytotoksycznością".

Podczas testów 2 fazy przeprowadzanych przez Pharmos na 100 pacjentów z poważnymi uszkodzeniami mózgu biorących lek, około 30% zostało całkowicie wyleczonych lub było tylko lekko okaleczone w sześć miesięcy po wypadku w porównaniu z 15% wyleczeń wśród tych, którzy otrzymywali placebo.

"Jesteśmy zdania, że FDA zaaprobuje lek powodujący 10 procentowe zwiększenie liczby pacjentów osiągających dobre wyniki w skali Glasgow" - powiedział Riesenfeld.

Testy 3 fazy przeprowadzane przez Pharmos obejmą 900 pacjentów z poważnymi uszkodzeniami mózgu w 80 klinikach na całym świecie. Piętnaście z tych klinik znajduje się w USA. Na razie udało się zebrać 750 pacjentów.

Przeprowadzenie tych testów jest skomplikowane, ponieważ pracownicy pogotowia muszą wstrzyknąć Dexanabinol nie później niż sześć godzin po powstaniu uszkodzenia. Jak powiedział nam jeden z doktorów, mimo, że wydaje się to być długim okresem czasu, w sytuacji awaryjnej czas płynie bardzo szybko, zwłaszcza, że doktorzy muszą otrzymać dokumenty poświadczające zgodę zanim użyją leku eksperymentalnego.

"Sześć godzin, wydaje się, że to długo, ale kiedy przeprowadza się ABC (rutynowe badanie airway (drożności dróg oddechowych), breathing (oddychania) i circulation (krążenia), potem próbujesz znaleźć krewnego - a wielu pacjentów jest nieprzytomnych - czas szybko ucieka" - powiedział David Bonovich, dyrektor programu partnerskiego dotyczącego krytycznej opieki neurologicznej przeprowadzanego na University of California w San Francisco.

Mimo to, jak powiedział Bonovich tyle czasu musi wystarczyć na podanie leku pacjentowi - gdyby podano go później, mógłby nie przynieść żadnych pozytywnych efektów.

Według Center for Disease Control, co roku w USA około 1,5 miliona osób ulega poważnym uszkodzeniom mózgu. Jak powiedział Riesenfeld, około 150,000 z tych osób mogłoby potencjalnie być leczone nowym lekiem. Nie jest to duży rynek zbytu, ale każdorazowo terapia będzie kosztować od 4000 do 7000 $$$.

Badacze mieli dotąd nadzieję, że spowodowanie hypotermii może spowolnić proces uszkodzenia mózgu, ponieważ obniżenie temperatury ciała spowalnia wszystkie procesy wewnątrz ciała. Wielkie nadzieje budziło takze badanie zwane National Acute Brain Injury Study using Hypotermia (NABISH) sponsorowane przez National Institute of Neurological Disorders and Stroke, ale w końcu okazało się, że terapia hypotermiczna nie przynosi znaczącego polepszenia stanu pacjentów. Mimo to, badacze stwierdzili istnienie pewnych przesłanek na to, że leczenie mogło by pomóc pacjentom, którzy już w momencie rozpoczęcia terapii mają niską temperature ciała, tak więc NABISH jest kontynuowany w fazie 2, skoncentrowany właśnie na tych pacjentach.

Naukowcy z Pharmos twierdzą, że mają duża szanse na uzyskanie lepszych efektów. Powiedzieli nam, że położyli duża wagę na nauce wynikającej z poprzednich porażek w czasie testów i są w stanie zidentyfikować pacjentów, których stan się polepszy w wyniku działania leku. Łatwiej będzie im także dobrać odpowiednią dawke i moment na podanie leku. Mają nadzieję, że lek zostanie zaprobowany przez FDA pod koniec 2004 roku i wypuszczony na rynek na początku 2005.

Jak powiedział Robert Cook, głowny dyrektor wykonawczy w Phrarmos, badacze testują także Dexanabinol w przypadkach uszkodzenia mózgu wynikłego w wyniku operacji chirurgicznej serca. Chirurgowie będą podawać lek profilaktycznie.

źródło: Wired News, autor: Kristen Philipkoski, tłumoczenie: agquarx

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

FruvaQ (niezweryfikowany)
Pamietam jak kiedys zajebalem glowa w sciane - mialem wtedy najwieksza banie w zyciu ...
lisek (niezweryfikowany)
Odswierżcie ten artykuł, bo z przeciekuff od neurologa i innych zrodeł wiem, ze ten lek jesyt juz w 3 fazie badan albo nawet po.
Wojas (niezweryfikowany)
takie newsy naprawde cieszą
ggg (niezweryfikowany)
wszedzie pisza ze wykorzystuja syntetycze THC... przeciez te naturalne jest lepsze:P
molty (niezweryfikowany)
kolejny powod..
Daggar (niezweryfikowany)
4000 do 7000 dolcow , ta ja wolalbym sobie roslinke posadzic na miejscu tych pacjentow i olac konterowersje co do tego ze thc jest zdrowe, a haj pomoze na nerwice, depresje i wogole, kiedy ci ludzie przejrza na oczy ze cannabis to ziele przyszlosci !!!
a uj i to (niezweryfikowany)
jak wiadomo mj... pomaga we wszystkim...
PvD na creamfields!! (niezweryfikowany)
wiecie co? Czemu te glupie stare baby ktore CH*** wiedza o dragach i wielu innych rzeczach zawsze musza miec swoje (zazwyczaj zrzucone na nie przez media i kosciol albo rownie glupia kolezanke) zdanie którego za nic w swiecie nie zmienia?? Moja ciotka widziala w TV jak rydzyk wychodzi z Maybacha. Mowie: Patrz rydzyk w Maybachu! A jednak go ma! A ona na to: nie, to nie on. To ktos inny. Tak samo jest z MJ. Jakis debil pwiedzial ze szlugi nie sa narkotykiem i moizna je palic a MJ jest juz narkotykiem i nie mozna!! JAKA JEST RÓŻNICA MIEDZY PALNIEM TYTONIU A MJ?? Przeciez nawet jesli pale mj( ktora jest niby bardziej szkodliwa) to pale max 2-3 kule dziennie(na osobe) a fajki -ok pol paczki. Mysle ze proporcjonalnie lepiej zapalic te 3 szkla, pocieszyc sie zyciem a nie palic szlugi i wkur*iac sie ze znowu wydaje 5tke na ten syf ktory mi nic nie daje i ktorego nie moge przestac palic. POZDRO.
luxx (niezweryfikowany)
nie "zamienieniem" tylko "zamiana"...:)
Klama (niezweryfikowany)
Jak to złośliwi mówią: Ganja leczy mózgi chore :P
uderzony (niezweryfikowany)
Pacłem przednią częścią czoła, ale zabolało mnie w lewej półkuli(efekt kuli bilardowej). W ten dzień jarałem zielsko i chyba na dobre mi to wyszło, chociaż ciężkawe schizy łapałem jak sobie wyobrażałem umiejscowienie tego bólu i trajektorie skupienia się siły, do teraz kiedy o tym pisze i myśle wiem gdzie zabolało. Czyli co jarać, jarać, jarać i o resztę się nie martwić? Po jakim czasie ból łeptyny przechodzi? <br>A co do bani - nie była ciekawa, ani miła, ból lewej półkuli.
LaSziDo (niezweryfikowany)
kolejny powod..
pale bo chce (niezweryfikowany)
podobno leczy stafa różne chorubska...narazie jak jest tańsza o leku proste że ludzie (oczywiście ci co chcą)będą palić;)
molty (niezweryfikowany)
kolejny powod..
Daggar (niezweryfikowany)
kolejny powod..
molty (niezweryfikowany)
ja profilaktycznie jaram conieco codzien ;) <br>nigdy przeciez nie wiadomo co mnie czeka tego dnia <br>przezorny zawsze ubezpieczony :D
Daggar (niezweryfikowany)
kolejny powod..
Karacz (niezweryfikowany)
ja profilaktycznie jaram conieco codzien ;) <br>nigdy przeciez nie wiadomo co mnie czeka tego dnia <br>przezorny zawsze ubezpieczony :D
moncio (niezweryfikowany)
Jechałem nałojony rowerkiem po ulicy w nocy i wpadłem w dołek jak wyjebałem klina ala salto i pacnałem przednia czescia głowy o aswalt zdarłem nos krew mnie zalała a łep napier..ł posiedziałem chwilke na poboczu w dłowie mi sie kreciło ,czułem ze trace przytomnosc ...po jakims czasie sie ocknałem i przypaliłem .rower nie nadawał sie juz do jazdy wiec pchałem go do domu o 2 w nocy przez jakes 5 kilosów .krew zaschła ,głowa przestała bolec ,najwiecej ucierpiał rower .szkoda ze rowery nie moga palic.
Manio (niezweryfikowany)
Dzieki studiowaniu chemii dowiedzailem sie, ze jak nie ma co palic, to trzeba skoczyc do apteki, troche posiedziec ze szklem a potem jazda... Nauka jest piekna!!!
yo (niezweryfikowany)
bonie powinny być w sklepach bo to co nieraz dają to chuj.ia
zks (niezweryfikowany)
Odswierżcie ten artykuł, bo z przeciekuff od neurologa i innych zrodeł wiem, ze ten lek jesyt juz w 3 fazie badan albo nawet po.
Jay (niezweryfikowany)
Zioło ponad wszystko!!! To dobrodziejstwo którego ludzie jeszcze w pełni nie poznali!!! To lekarstwo na wszystko, i do tego kopie!!! <br>Pozdro dla wszystkich palących!!!
Chudy (niezweryfikowany)
zawsze jak mam hujowy dzień w szkole chce mi się jarać zipa i zawsze ale to zawsze pomaga zapominam o problemach i wbijam sę jakołś zajebistą faze 1bol na 2 i GIT pzdr peri
zielony (niezweryfikowany)
ogólnie reasumując zioło jest zajebiste!!!
gruby (niezweryfikowany)
JABAĆ PIRDOLOLONYCH JARACZY zielska niech żyje nam 5 kg białego
Anonim (niezweryfikowany)
jestes beznadziejny
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25
  • Pozytywne przeżycie

Audioriver Festival, pierwszy dzień

Całość rozegrała się na festiwalu Audioriver w Płocku. Audioriver jest dwu i pół dniowym festiwalem muzyki elektronicznej ściągającym ludzi na plażę nad Wisłą od dobrych kilku lat. Jego motto to „Intependent Worlds Festiwal” jednak te „niezależne światy” to głównie techno, drum and bass i ogólnie IDM. Był to nasz pierwszy wyjazd na tego typu festiwal i jako tabula rasa postanowiliśmy poznać to wszystko będąc pod wpływem LSD.

  • Dekstrometorfan
Substancja: DXM (pierwszy raz)

Dawka: 450 mg na ok. 60 kg wagi ciała

Doświadczenia: było to dawno i nieprawda ;)

Settings: słoneczny początek września, sam w domu

Set: raczej nieciekawy, ale nie chcę się o tym rozpisywać

Czy dane doświadczenie zmieniło mnie w jakiś sposób: mam nadzieję, że nie :)


  • LSD-25
  • Marihuana
  • MDMA
  • MDMA (Ecstasy)
  • Tripraport

Błękitne pigułki szkotów nie zawiodły.  Pierwsza uderzyła standardowo po upływie godziny bez trzydziestu minut.  Euforia rozpływała się po naszych ciałach. Świat nabrał przyjemnego kontrastu, intensywniejsze kolory są atutem w pokrytej ciemnością przestrzeni klubu.  Dobrze mi.

  • Bad trip
  • Szałwia Wieszcza

Chyba dobre

Zastanawiałem się- jak to będzie?

Spodziewałem się mniej więcej czegoś w stylu DXM x100

Ale srogo się myliłem.

Oczekiwanie podniecało mnie niemiłosiernie. Dzięki pewnemu człowiekowi (świat niech Ci błogosławi :D) paczka z Divinorum gnała do mnie kurierem. Dzisiaj zadzwonił około godziny dwunastej, że zaraz będzie. To był dla mnie Święty Graal.