U osób starszych marihuana może obniżać ciśnienie krwi

Marihuana może obniżać ciśnienie krwi u osób starszych – wynika z nowych badań przeprowadzonych przez izraelskich naukowców. Właściwości te uzupełniają rosnącą listę leczniczych zastosowań konopi.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

losyziemi.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

85

Marihuana może obniżać ciśnienie krwi u osób starszych – wynika z nowych badań przeprowadzonych przez izraelskich naukowców. Właściwości te uzupełniają rosnącą listę leczniczych zastosowań konopi.

Badanie to jest pierwszym, które skupia się na wpływie konopi na ciśnienie krwi, tętno i parametry metaboliczne u osób dorosłych z nadciśnieniem w wieku 60 lat i starszych. Rezultaty analiz naukowców z Ben-Gurion University of the Negev (BGU) i Soroka University Medical Center zostały opublikowane w „European Journal of Internal Medicine”.

Rosnące użycie konopi

Zmiany prawne w wielu krajach spowodowały gwałtowny wzrost korzystających z konopi, a najszybciej rosnącą grupą są osoby starsze. Jednak badań dotyczących bezpieczeństwa używania tej rośliny jest bardzo mało. Celem tych analiz była właśnie ocena wpływu konopi na ciśnienie krwi, częstość akcji serca i parametry metaboliczne u osób starszych z nadciśnieniem.

– Starsi dorośli to najszybciej rosnąca grupa użytkowników medycznej marihuany, ale dowody na bezpieczeństwo układu sercowo-naczyniowego w tej populacji są skąpe – mówi dr Ran Abuhasira z Wydziału Nauk o Zdrowiu BGU, jednego z wiodących izraelskich wydziałów medycznych, oraz BGU-Soroka Cannabis Clinical Research Institute. – Ta praca jest częścią naszych ciągłych starań, aby zapewnić badania kliniczne dotyczące rzeczywistych fizjologicznych skutków używania marihuany – dodaje.

Chcąc sprawdzić, jak marihuana wpływa na najszybciej rosnącą grupę użytkowników, uczeni zrekrutowali do badań 26 pacjentów w wieku 60 lat lub starszych z nadciśnieniem i receptą na medyczną marihuanę. Uczestnicy byli oceniani za pomocą 24-godzinnego ambulatoryjnego monitorowania ciśnienia krwi, EKG, badań krwi i pomiarów antropometrycznych – zarówno przed, jak i trzy miesiące po rozpoczęciu terapii konopiami.

Marihuana obniża ciśnienie krwi

Po trzech miesiącach terapii marihuaną wyniki analiz pokazały znaczące obniżenie 24-godzinnych wartości skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi. Obserwacje wskazały, że najniższa wartość ciśnienia krwi i częstość akcji serca pojawiała się około trzy godziny po spożyciu konopi indyjskich doustnie w postaci ekstraktów olejowych lub przez palenie. Pacjenci wykazywali obniżenie ciśnienia krwi zarówno w dzień, jak i w nocy, z bardziej znaczącymi zmianami w nocy.

Nie zaobserwowano żadnych istotnych zmian w różnych parametrach metabolicznych ocenianych za pomocą badań krwi, pomiarów antropometrycznych lub badań EKG.

– Badania nad konopiami indyjskimi są na wczesnym etapie, a BGU jest liderem w ocenie ich zastosowań klinicznych w oparciu o badania naukowe – mówi Doug Seserman, dyrektor generalny American Associates, Ben-Gurion University of the Negev. – To nowe badanie jest jednym z kilku opublikowanych niedawno przez BGU na temat leczniczych właściwości konopi – dodaje.

Badania te dodają kolejne korzyści do rosnącej liczby dowodów wskazujących na leczniczy potencjał roślin konopi. Kannabidiol, główny niepsychoaktywny związek chemiczny ekstrahowany z konopi, został zatwierdzony w 2018 roku przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) do leczenia ciężkich postaci padaczki. Okazał się też być skuteczny w leczeniu wielu innych schorzeń, w tym stanów lękowych, depresji, bólu i stanów zapalnych. Niektóre badania wskazują też na jego ostre antybakteryjne właściwości, porównywalne ze stosowanymi obecnie antybiotykami.

Oceń treść:

Average: 9.5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana
  • Marihuana
  • Tripraport

Dobry nastrój. Ładna pogoda. Zioło odmiany Godfather OG 21% thc

T-10min

Wyszłam z domu na spotkanie ze znajomymi, ale że miałam stosunkowo mało czasu, to zrobiłam tłoka sama, w drodze. Miałam przy sobie Godfathera, którego nigdy nie próbowałam.

T+0

Zboczyłam na chwilę z drogi i usiadłam wygodnie w krzakach pod drzewkiem.

T+5min

  • 4-ACO-DMT
  • Pierwszy raz

Domowe zacisze, gdzie czuję się najbezpieczniej. Chęć odkrycia nowej substancji, radosne podniecenie z możliwości tripowania, samotność, chęć tworzenia sztuki, chęć głębszych przemyśleń, ale też staranie się by nie nastawiać się na nic konkretnego - tak doradził mi przyjaciel.

Do psychodelicznych substancji już od dawna czułam wielkie pożądanie, ale nie było mi dane spróbować ich wcześniej. Gałka i marihuana chyba się nie liczą, prawda? Psychodelia fascynuje mnie już od dłuższego czasu, nie tylko ze względów czysto-narkotycznych, ale także ze względów kulturowych, historycznych, filozoficznych. Obecnie piszę pracę licencjacką dotyczącą sztuki psychodelicznej - więc aż grzechem by było nie spróbować jakiegokolwiek psychodelika. ;) Tak naprawdę to marzyły mi się od dwóch lat grzybki, ale niestety nie mam ani dostępu do nich, ani też nie jestem dobrą grzybiarką.

  • DiPT

Substancja i dawka: 60-70 mg DiPT (diizopropylotryptamina)





Pewnego słonecznego dnia w wakacje 2004 roku zażyłem z rana mniej więcej 60 - 70 mg DiPT\'a. Miałem to od znajomego, który zamówił tą dziwną substancję z research chemicals. Nie chciałem z początku pisać tego TR, bo DiPT wydał mi się na początku mało ciekawą substancją. Z perspektywy czasu jednak wspominam to jako zabawne, nietypowe doświadczenie.


  • Artemisia absinthium (absynt, piołun)

30.0 g liść piołunu




8.5 g liść hyzopu lekarskiego




1.8 g kłącze tataraku zwyczajnego




6.0 g liść melisy




30.0 g owoc anyżu (biedrzeńca)




25.0 g owoc kopru włoskiego




10.0 g anyż gwiazdkowany (badian)




3.2 g owoc kolendry siewnej