Szokujące [?] wyniki raportu. Młodzież nałogowo bierze leki uspokajające

Konsekwentnie spada spożycie dopalaczy wśród młodzieży, jednak coraz więcej z nich bierze leki uspokajające – wynika z raportu CBOS współtworzonego z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

superstacja.tv/PAP
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

853

Konsekwentnie spada spożycie dopalaczy wśród młodzieży, jednak coraz więcej z nich bierze leki uspokajające – wynika z raportu CBOS współtworzonego z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Wskazuje on także na wzrost poziomu stresu wśród uczniów i cyberprzemocy wobec nauczycieli.

Badanie "Młodzież 2018" zrealizowano jesienią ubiegłego roku na ogólnopolskiej losowej próbie 1609 uczniów ostatnich klas z 80 różnych dziennych szkół ponadgimnazjalnych. Jego autorzy podkreślają, że ma ono unikatowy charakter, ponieważ niewiele jest przedsięwzięć badawczych realizowanych cyklicznie przez tak długi czas z zastosowaniem tej samej metody.

W środowej konferencji prasowej połączonej z prezentacją wybranych zagadnień ujętych w badaniu wzięli udział m.in.: podsekretarz stanu w Ministerstwa Zdrowia Zbigniew Król, dyrektor CBOS prof. Mirosława Grabowska i dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Piotr Jabłoński. Przedstawione wyniki dotyczyły używania substancji psychoaktywnych, relacji w szkole, korzystania z internetu i religijności.

Z badania wynika, że jeśli chodzi o korzystanie z narkotyków, najpopularniejszą używką były i pozostają marihuana lub haszysz. Jednak ich spożycie spadło w porównaniu z 2016 r. W 2018 r. korzystanie z marihuany chociaż raz w życiu zadeklarowało 38 proc. ankietowanych, w 2016 r. deklarowało to 42 proc. badanych. W tym samym czasie o 3 proc. wzrósł odsetek osób korzystających z nasennych środków uspokajających. Na kolejnych miejscach plasują się takie substancje, jak amfetamina, ecstasy czy substancje halucynogenne, których choć raz spróbowało od 4 do 6 proc. badanych.

Raport wskazuje też na to, że wciąż coraz mniej młodych osób korzysta z dopalaczy. Jak podkreślił Artur Malczewski z Centrum Informacji Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, "złoty okres" tych używek przypadał na lata 2008-2010 r. W 2010 r. aż 11,4 proc. badanych przyznało, że choć raz spróbowało dopalaczy, w 2016 r. było to jedynie 3,5 proc., a w 2018 r. – 1,1 proc. Jest to najniższy poziom od początku prowadzenia badań, czyli od 2008 r. Zażywanie dopalaczy w ciągu ostatnich 30 dni zadeklarowało jedynie 0,7 proc. badanych.

Wśród pozytywnych trendów dotyczących spożycia używek wymieniono też stabilny poziom wskaźników picia napojów alkoholowych i palenia papierosów oraz brak oznak wzrostu dostępności narkotyków. Podkreślono jednocześnie, że mimo zmniejszenia się skali używania dopalaczy, w 2018 r. zanotowano wysoką liczbę zatruć tymi środkami, którą szacuje się na ok. 4,3 tys. przypadków.

Z części badania poświęconego szkole wynika, że maleje liczba otwartych konfliktów między uczniami a nauczycielami, ale jednocześnie wyraźnie rośnie poziom cyberprzemocy skierowanej przeciwko nauczycielom. 34 proc. ankietowanych przyznaje, że uczniowie z jego szkoły chociaż raz zamieścili w internecie nagrania lub zdjęcia ośmieszające nauczycieli (w 2016 r. było to 28 proc.). Ten problem dotyka także uczniów: 10 proc. z nich deklaruje, że choć raz ktoś opublikował w internecie informacje o nich, których nie chcieli ujawniać.

Z raportu wynika też, że w porównaniu z ubiegłymi latami młodzież częściej doświadcza stresu w szkole. W skali siedmiostopniowej, w której 7 oznacza ciągłe odczuwanie stresu, a 1 – że taki stan w ogóle nie jest doznawany, aż 51 proc. wybrało odpowiedzi od 5 do 7. W 2016 r. było to jedynie 38 proc. Obecnie aż 11 proc. nastolatków deklaruje, że są ciągle zestresowani w szkole.

Od 5 lat stopniowo zwiększa się odsetek młodzieży korzystającej z sieci w sposób problematyczny, wskazujący na ryzyko uzależnienia. Często związane jest to z korzystaniem z portali społecznościowych. Z badania wynika, że 6 proc. ankietowanych jest uzależnionych od takich portali, a 10 proc. wykazuje cechy niskiego poziomu uzależnienia.

Wśród młodych osób konsekwentnie spada również poziom religijności. Mniej więcej na tym samym poziomie utrzymuje się liczba głęboko wierzących, jednak już w porównaniu z rokiem 2016 r. odsetek osób, które deklarują się jako wierzące, spadł z 61 proc. do 55 proc. W 2010 r. odsetek ten wynosił 71 proc.

Młodzi rzadziej niż ogół populacji uczestniczą też w praktykach religijnych. Niepraktykujących jest wśród młodzieży aż 35 proc. w porównaniu z 11 proc. wśród ogółu populacji. Spada również uczestnictwo młodzieży w lekcjach religii. W 2010 r. uczestnictwo w nich deklarowało 93 proc. badanych, w 2016 r. – 75 proc., a w 2018 r. – 70 proc.

(PAP)

Oceń treść:

Average: 8.8 (5 votes)

Komentarze

Narkomanskinarkoman (niezweryfikowany)
Ale super zmienili dopy na wpierdalanie Xanaxu i mamy sukces partii
Zajawki z NeuroGroove
  • Kodeina
  • Pierwszy raz

większość dnia podekscytowanie, później, tuż przed, zaczęło się pieprzyć.

Witam. Piszę przede wszystkim po to, by podzielić się tym, co mnie spotkało. Wiem, że jest tu gro wiele bardziej doświadczonych osób, być może ktoś zechce się na ten temat wypowiedzieć, co bardzo by mnie ucieszyło. Czytałam trochę TR-ów na temat kodeiny, większość wielce zachęcających. Nigdzie nie zauważyłam opisu czegoś, czego sama doświadczyłam. Dodam jeszcze, że kilka dni zastanawiałam się nad opublikowaniem tego, przygotowywałam się psychicznie na totalne zjechanie i zrównanie mnie z ziemią za moją tępotę. Ale od początku...

  • Etanol (alkohol)
  • Kodeina
  • Pierwszy raz
  • Tabaka
  • Tytoń

Nastrój w ciągu dnia kiepski, ale nastawienie pozytywne. Sierpniowy nudny wieczór w swoim pokoju.

 

Pierwszy raz z kodeiną.

Zachęcona trip reportami i artykułami z hyperka, postanowiłam wreszcie sama przekonać się o działaniu tego specyfiku. Wspomnę, że to mój drugi - nie licząc THC oczywiście - eksperyment z substancjami (pierwszy – benzydamina, niecały miesiąc wcześniej),  więc ciągle czuję ten dreszczyk emocji a zarazem lekkiego niepokoju.

  • Dekstrometorfan
  • Tripraport

Bardzo zły stan psychiczny spowodowany wielomiesięcznym stresem w firmie.

Moja waga to 92 kg, wzrost: 176 cm.

Mieszanka: głównie DXM, Cloranxen (aby uspokoić lęki), po kilku dniach doszedł THC.

Czas: tu mam problem z określeniem czasu z powodu bardzo mocnego haju więc starałem się opisać czas ogólnie.

A więc po kolei...

  • Dekstrometorfan
  • Etanol (alkohol)
  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Aco braliśmy w 3 osoby, ja z bratem 30 tabletek, kumpel 20; zażyliśmy w aucie - jedziemy w 4 osoby samochodem do kumpla(on tylko mj, tak że bez strachu o wypadek), zapijając piwkiem, nie jestem w stanie wskazać godziny(gdyż trip miał miejsce dość dawno), będę natomiast doliczał minuty do czasu zapodania. Po 20 min. jesteśmy na miejscu, chillout, muzyka(głównie minimal).

40 minut od wzięcia zaczyna się swędzenie głowy - znak, iż faza jest coraz bliżej. W tym momencie kumpel podaje mi nabite bongo - na moje (nie)szczęście aco chwyta dokładnie w momencie, gdy dym znajduje się w płucach. Faza bardzo intensywna, powiedziałbym porównywalna z 600-675 mg dxm w szczytowym momencie. Bratu zaczęła się parę minut później, od tego momentu było jakby inaczej niż zwykle...

randomness