Psylocybina – nadzieja w terapii ciężkich zaburzeń odżywiania.

Zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja są bardzo trudne w leczeniu. Psylocybina jest nadzieją w terapii. Sięga do postaw mechanizmów zaburzeń. Obraz ciała może poważnie wpływać na samopoczucie danej osoby, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Naukowcy są bliscy zrozumienia, w jaki sposób psylocybina może pomóc w leczeniu zaburzeń odżywiania.

deadmau5

Kategorie

Źródło

Justyna Walentynowicz
www.weedweek.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie Weed Week! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

48

Zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja są bardzo trudne w leczeniu. Psylocybina jest nadzieją w terapii. Sięga do postaw mechanizmów zaburzeń. Obraz ciała może poważnie wpływać na samopoczucie danej osoby, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Naukowcy są bliscy zrozumienia, w jaki sposób psylocybina może pomóc w leczeniu zaburzeń odżywiania.

Psylocybina a zaburzenia odżywania oporne na leczenie

Wpływ psylocybiny na zaburzenia odżywiania był badany od lat pięćdziesiątych XX wieku. Prohibicja i zakaz stosowania psychodelików zatrzymały te badania. Na szczęście psychodeliki przeżywają swój renesans. Badania koncentrują się na zdolności psylocybiny do przezwyciężania stanów opornych na leczenie, takich jak dysmorfia (błędne postrzeganie ciała), anoreksja lub bulimia.

Naukowcy Elena Koning i Elisa Brietzke badają sposoby, w jakie psylocybina może leczyć zaburzenia odżywiania poprzez jej terapeutyczne korzyści w zwalczaniu sztywnych wzorców myślowych. Elena Koning, która jest doktorantką, niedawno napisała o swoich odkryciach dla PsyPost, wyjaśniając powody swoich badań.

Ostatnio uwaga skupia się na zaburzeniach odżywiania, grupie poważnych i trudnych do wyleczenia schorzeń. Jedna z ankiet wykazała, że 70% osób postrzega medycynę psychodeliczną jako obiecującą drogę do leczenia zaburzeń odżywiania. Liczne raporty przedstawiają pozytywne wyniki.

Autorka badania wspomniała, że w dobie mediów społecznościowych zaburzenia odżywiania stają się coraz bardziej kłopotliwe i że potrzebne są nowe podejścia do tego typu zaburzeń.

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo często spotykamy się z negatywnymi komentarzami w mediach społecznościowych. Często kierowane do osób z nadwyżką kilogramów. Promowanie szczupłej sylwetki może wywoływać presję do zrzucenia kilogramów, często w niezdrowy sposób.

Badanie psylocybiny w leczeniu zaburzeń odżywiania

Badanie „Psilocybin-Assisted Psychotherapy as a Potential Treatment for Eating Disorders: a Narrative Review of Preliminary Evidence” zostało opublikowane w Trends Psychiatry. Zaburzenia odżywiania (ang. Eating Disorders, ED) to brak równowagi w relacji z jedzeniem. Wiążą się z rozregulowaniem systemem serotoninergicznego.

Zaburzenia odżywiania mają najwyższy wskaźnik śmiertelności wśród zaburzeń psychicznych, a ich ilość przypadków wciąż rośnie. Co więcej, konwencjonalna terapia często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Naukowcy uważają, że psylocybina może być kluczem do przezwyciężenia zaburzeń odżywania opornych na leczenie.

„Obecny artykuł przedstawia narracyjny przegląd hipotezy, że psylocybina może być skutecznym leczeniem wspomagającym dla osób z zaburzeniami odżywiania, w oparciu o biologiczną wiarygodność, dowody transdiagnostyczne i wstępne wyniki. Omówiono również ograniczenia modelu psychoterapii wspomaganej psychodelikami i proponowane przyszłe kierunki zastosowania w zachowaniach żywieniowych. Chociaż dotychczasowa literatura nie jest wystarczająca, aby zaproponować włączenie psylocybiny do leczenia zaburzeń odżywiania, wstępne dowody potwierdzają potrzebę bardziej rygorystycznych badań klinicznych jako ważnej drogi do przyszłych badań”. – czytamy w badaniu

Rola psylocybiny w leczeniu zaburzeń odżywiania

Jedna z autorek badania uważa, że psylocybina leczy mechanizmy leżące u podstaw zaburzeń odżywiania, zamiast szukać ich gdzie indziej. Uważa, że może to doprowadzić do znaczących przełomów w leczeniu zaburzeń odżywiania, które nieleczone mogą prowadzić do śmierci.

Konwencjonalne leczenie nie zajmuje się mechanizmami leżącymi u podstaw zaburzeń odżywiania. Terapia psylocybiną wykorzystuje doświadczenie psychodeliczne w celu poprawy elastyczności poznawczej.

Studium przypadku opisywało kobietę w 1959 roku z opornym na leczenie jadłowstrętem psychicznym. Po dwóch dawkach psylocybiny kobieta doświadczyła natychmiastowej poprawy nastroju, zwiększonego wglądu w podłoże jej objawów i długotrwałej poprawy prawidłowej masy ciała.

Autorka wyjaśniła, że psylocybina zwiększa sygnalizację serotoniny, jednocześnie zmniejszając aktywność sieci mózgowych związanych ze sztywnymi wzorcami myślenia. Uważa ona, że zmiany te mogą poprawić obraz ciała, przetwarzanie nagród i rozluźnić przekonania, ostatecznie katalizując proces terapeutyczny.

Inne doniesienia o skuteczności psylocybiny

Terapia wspomagana psylocybiną może być skutecznym sposobem leczenia jadłowstrętu psychicznego. Zgodnie z wynikami innego niewielkiego badania opublikowanego w lipcu 2023 w czasopiśmie Nature Medicine. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego ustalili, że terapia połączona z pojedynczą dawką psylocybiny, głównego związku psychodelicznego w magicznych grzybach, była bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia kobiet z zaburzeniami odżywiania.

Anoreksja, jadłowstręt psychiczny (Anorexia nervosa) to poważne zaburzenie zdrowia psychicznego charakteryzujące się silnym lękiem przed nadwagą i zniekształconym obrazem ciała. Objawy zaburzenia obejmują obsesję na punkcie prób utrzymania masy ciała poniżej średniej poprzez głodzenie się lub kompulsywne nadmierne ćwiczenia. Na chorobę tę mogą cierpieć zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ale najczęściej występuje ona u młodych kobiet, a objawy często pojawiają się po raz pierwszy w wieku kilkunastu lat.

Anoreksja jest chorobą przewlekłą i często długotrwałą, a leczenie zwykle obejmuje interwencję medyczną w celu zwiększenia masy ciała i terapię rozmową, aby pomóc w zmianie zachowania i poczucia własnej wartości. Zaburzenia odżywiania mogą prowadzić do innych komplikacji zdrowotnych, w tym problemów z sercem, utraty masy kostnej i anemii, a w niektórych przypadkach mogą być śmiertelne.

W niewielkim badaniu 10 kobiet z jadłowstrętem psychicznym naukowcy podali pojedynczą dawkę psylocybiny w połączeniu ze wsparciem terapeuty. Większość pacjentek dobrze tolerowała krótkotrwałe działanie psylocybiny i nie doświadczyła żadnych skutków ubocznych. Następnie badacze oceniali stan zdrowia kobiet przez okres trzech miesięcy po sesji psylocybinowej.

Po zakończeniu leczenia większość pacjentek zgłosiła pozytywne doświadczenia z lekiem, przy czym 90% uczestników stwierdziło, że miało bardziej pozytywne spojrzenie na życie. 70% stwierdziła, że ich ogólna jakość życia uległa poprawie. Ponadto 80% oceniło to doświadczenie jako jedno z pięciu najbardziej znaczących w ich życiu. Po trzech miesiącach u czterech kobiet nastąpiło całkowite cofnięcie objawów choroby.

Nowe metody leczenia zaburzeń odżywiania wymagają pilnego opracowania. Choroby mają najwyższy wskaźnik śmiertelności spośród wszystkich zaburzeń psychicznych. Leczenie i powrót do zdrowia są bardzo trudne.

Oceń treść:

Average: 8 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Przeżycie mistyczne

festiwal, obozowisko w lesie z przyjaciółmi, nastawienie pozytywne oraz woodstockowy klimat

Witam, postanowiłem napisać trip raport z najbardziej pamiętnej podróży na DXM.

 

Mamy Woodstock, niemal końcówka lata. Wraz z przyjaciółmi wybraliśmy się na ten festiwal żeby się trochę zabawić. 

Rozbiliśmy się w rzadkim lesie jak co roku.

Poza typowymi używkami jak alko czy zioło, wraz z 2 kumplami postanowiliśmy zarzucić sobie deksa w jedną z nocy.

Będę ich opisywał jako S i T. 

Poza nimi była jeszcze moja dziewczyna, koleżanka oraz ''sąsiedzi'' z pobliskich namiotów. 

  • MDMA (Ecstasy)
12:30 spożycie xtc ibn ladenów na spółę z samiczką
  • Bieluń dziędzierzawa (datura stramonium)
  • Bieluń dziędzierzawa (datura stramonium)

Wydarzenia te miały miejsce w październiku 1997. Był dzień nauczyciela więc nie było szkoły i postanowiłem przyjechać do domu. I tak jakoś wyszło że znalazłem się na imprezie u kumpla. Nic nadzwyczajnego, każdy coś pił, leciala muza itp. W pewnym momencie kumpel wyciągnął kilka kasztanów. Rozłupał jednego i spytał czy chce. Nie czekając na odpowiedź zaczął wpieprzać jego zawartość. Skusiłem się i zeżarłem z pół kasztana. Smak był całkiem ok tylko suchość mnie później denerwowała.

randomness