Przeciwbólowe działanie marihuany to ściema? Skuteczność na poziomie placebo

Dlaczego pacjenci sięgają po medyczną marihuanę? Jednym z najczęściej podawanych powodów jest ból i jak wynika z ankiety przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych, 17 proc. badanych deklarujących stosowanie konopi, miało je przepisane przez specjalistę. Jeśli chodzi o samoleczenie, liczby są jeszcze wyższe - szacuje się, że w celu zredukowania bólu po marihuanę sięga 17-30 proc. dorosłych mieszkańców Ameryki Północnej, Europy i Australii.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

geekweek.interia.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów. Pozdrawiamy!

Odsłony

34

Dlaczego pacjenci sięgają po medyczną marihuanę? Jednym z najczęściej podawanych powodów jest ból i jak wynika z ankiety przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych, 17 proc. badanych deklarujących stosowanie konopi, miało je przepisane przez specjalistę. Jeśli chodzi o samoleczenie, liczby są jeszcze wyższe - szacuje się, że w celu zredukowania bólu po marihuanę sięga 17-30 proc. dorosłych mieszkańców Ameryki Północnej, Europy i Australii.

Konopie na ból to ściema? Wiele na to wskazuje

I jest tylko jeden problem, chociaż konopie albo produkty pochodne, jak CBD, są tak powszechnie stosowane przeciwbólowo, ich działanie w tym zakresie wciąż nie jest takie oczywiste. A jak wynika z nowego badania opublikowanego w magazynie naukowym Journal of the American Medical Association, takiego działania praktycznie nie ma, bo marihuana działa przeciwbólowe mniej więcej tak samo jak placebo. Jak podkreślają naukowcy, takie wnioski nasuwają się po analizie 20 badań naukowych, w których wzięło udział 1500 osób, więc mowa o sporej próbie.

Badacze uwzględnili badania dotyczące różnych stanów bólowych, jak ból neuropatyczny, który jest spowodowany uszkodzeniem nerwów czy stwardnienie rozsiane, rodzajów produktów z konopi indyjskich, w tym THC, CBD i konopi syntetycznych (takich jak nabilon), a także sposobów podania - tabletki, spray, olejek i susz do palenia.

Większość uczestników badania to kobiety (62 proc.) w wieku 32-64 lata, pochodzące głównie ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady, ale także Brazylii, Belgii, Francji, Niemiec, Holandii, Izraela, Czech czy Hiszpanii. Metaanaliza wykazała, że ból został oceniony jako znacznie mniej intensywny po leczeniu placebo, z efektem od umiarkowanego do dużego w zależności od osoby.

Tyle że jednocześnie naukowcy nie zaobserwowali znaczącej różnicy między marihuaną a placebo w zmniejszaniu bólu. Do podobnych wniosków doszli inni badacze w 2021 roku, którzy pokazali także, że duża część badanych jest w stanie odróżnić faktyczne konopie od substancji placebo, co mogło doprowadzić do ogólnego przeszacowania skuteczności medycznej marihuany.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25
  • Pierwszy raz

Pozytywny ale trochę zagubiony, oczekiwałem smoków. To było na początku sesji, niedługo przed trudnym egzaminem. Łączny czas doświadczenia to około 10 godzin.

Nie jestem ekspertem od dragów. Do tej pory moje jedyne narkotyczne przeżycia wynikały z marysi, alkoholu lub zbyt dużej ilości zielonej herbaty. Ostatnio jednak żarłocznie poszukuję nowych przeżyć, dlatego nie mogłem odmówić gdy mój dobry kolega, doświadczony kwasiarz, zaproponował coś mocniejszego. Kupiłem od razu dwa kartony i poprosiłem o tripmasterkę. Teraz wystarczyło poczekać do wtorku.

  • Dekstrometorfan

poziom doswiadczenia: dxm, grass, gałka, hash, tableta (niewypał)


dawka i metoda zazycia : 45 tabletek acodin czyli 675mg


set & setting: mialo nikogo nie byc, wjebalem tablety i wpadaja starzy z siora ;(, ogolnie dobre nastawienie

efekty: jedyne co przychodzi na mysl to " o ja pierdole" :)

czy doswiadczenie mnie zmienilo: przestraszylem sie DXM


czym roznil sie od poprzednich srodkow: wszystkim

  • Benzydamina
  • Pierwszy raz

Noc. Sam w domu ;D

Zawsze chciałem spróbować benzy, tylko zawsze poddawałem się czytając jakie "straszne" efekty powoduje. Ale raz się żyje, sam w pokoju, noc, tak to będzie dobry pomysł! Żeby nie przesadzić z saszetkami, biorę 3 - tyle powinno wystarczyć...

  • alfa-PVP
  • Ketony

Różnie.

Uwaga! Od dnia 1 lipca 2015 roku substancja w Polsce NIELEGALNA.

 

Kolejną z opisywanych przeze mnie substancji będzie α-Pirolidynopentiofenon, znany również jako a-Pirolidynowalerofenon, a także (RS)-1-fenyl-2-(1-pirolidyno)-1-pentanon.

randomness