Trip, który opisuję, był moim największym duchowym przeżyciem, jakiego kiedykolwiek doświadczyłam.
Kwiecień 2021. około godz. 17:00 u mnie w domu, wrzucamy z K. po blotterze.
Ma aż 90 proc. skuteczności w ostrzeganiu przed nawrotami uzależnienia. Jak działa Nałogometr?
Rzucasz nałóg? Upewnij się, że do niego nie wrócisz. Abstynencja jest o wiele trudniejsze niż samo odstawienie papierosów, alkoholu, narkotyków czy pewnych zachowań. Ułatwi ją nowa aplikacja mobilna, której algorytm stworzyli polscy naukowcy. Na podstawie analizy zachowań sztuczna inteligencja nawet w 9 przypadkach na 10 może przewidzieć nawrót nałogu dwie doby wcześniej. Jak działa Nałogometr i z jakimi uzależnieniami pomaga walczyć?
Uzależnienie to problem, z którym trudno się rozstać nawet w przypadku osób, które podejmują leczenie. W Polsce z terapii uzależnień korzysta ok. 350 tys. osób rocznie, jednak skuteczność samych interwencji nie jest zadowalająca.
W ciągu 2 lat od zakończenia terapii uzależnienia do nałogu wraca średnio 65 procent osób, które go rzuciły.
Zachowania związane z uzależnieniem można jednak przewidzieć na podstawie bodźców, które je wyzwalają, np. emocji. Problem w tym, że w natłoku codziennych spraw i myśli mechanizmy te trudno zaobserwować i przeciwstawić się im. I tu do akcji wchodzi sztuczna inteligencja.
Algorytm, który wykrywa wzorce nałogowe, stworzyli polscy naukowcy – dr hab. Mateusza Gola i mgr Maciej Skorko z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Pomysł na elektroniczne wsparcie w walce z nałogiem powstał po dekadzie badań nad terapią nałogów, w trakcie prac z pacjentami uzależnionymi od pornografii.
Ponieważ analiza przyczyn kompulsywnych zachowań tradycyjnymi metodami zajęłaby całe lata, w ramach projektu pt. Ogólnopolskie Badanie Nałogów i przy wsparciu UE, stworzyli algorytm AI oraz wykorzystujący go program o nazwie Nałogometr.
Nałogometr korzysta z opatentowanej technologii RISK, która należy do najskuteczniejszych pod względem prognozowania ryzyka nawrotu uzależnienia. Została opracowana na podstawie danych dziesiątek tysięcy osób z nałogami i wykrywa setki tysięcy wzorców zachowań. Dzięki temu może przewidzieć do 90 proc. nawrotów uzależnienia na co najmniej 48 godzin przed ich wystąpieniem.
Rozwiązanie pomaga odstawić alkohol, tytoń, e-papierosy i narkotyki, a także nałogowe zachowania (pracoholizm, gry, hazard) lub inne uzależnienie.
Aplikacja jest bezpłatna, ale trzeba wiedzieć, że korzystanie z niej odbywa się (anonimowo) w ramach trwającego badania naukowego. W każdym przypadku czas badania jest ustalany indywidualnie i wynosi 4-11 tygodni. Po jego zakończeniu użytkownik zyskuje darmowy dostęp do pełnej wersji apki, by otrzymywać wsparcie w abstynencji.
Aplikacja mobilna do walki z nałogami działa w taki sposób, że kilka razy dziennie zadaje pytania o ocenę głodu nałogowego i kwestie związane z funkcjonowaniem, nastrojem czy stanem fizjologicznym, by na bieżąco poddawać je analizie. Na tej podstawie określa prawdopodobieństwo nawrotu i oferuje wsparcie psychologiczne, podpowiadając, co danego dnia można zrobić.
Rozwiązanie dostępne w wersji na urządzenia mobilne z systemami Android i iOS, którego anglojęzyczna nazwa to appstAIner, jest znacznie ulepszone względem pierwszej wersji. Jej premiera odbyła się pod koniec października 2018 roku. Od tego czasu pobrano ją dziesiątki tysięcy razy.
Dostępna wersja Nałogometr 2.3.0 została zaktualizowana 19 czerwca 2022 roku. Aplikacja jest przeznaczona dla osób w wieku co najmniej 17 lat ze względu na kwestię używania narkotyków.
Kto może otrzymać wsparcie? Wśród uzależnień, z którymi można walczyć z pomocą apki, są te dotyczące używania określonych substancji oraz zachowań.
Uzależniające substancje:
Uzależniające zachowania:
Korzystanie z Nałogometru może wspomóc w wyjściu z kilku uzależnień naraz. Co istotne, za każdym razem należy wybrać, czy obranym celem jest całkowita abstynencja czy lepsza samokontrola. Bo choć pracoholizm czy kompulsywne jedzenie to poważne problemy, z czynności takich jak praca czy jedzenie nie można rezygnować całkowicie – i oczywiście nie trzeba.
Poprzednie tripy na kwasie bardzo pozytywne, więc nastawienie też takie. Początek tripu u mnie w domu, potem park.
Trip, który opisuję, był moim największym duchowym przeżyciem, jakiego kiedykolwiek doświadczyłam.
Kwiecień 2021. około godz. 17:00 u mnie w domu, wrzucamy z K. po blotterze.
Nastawienie psychiczne było bardzo dobre, bardzo jarałem sie tą imprezą(klub) Amfetamina działala już pare godzin przed imprezą jednak największa bania zaczęła sie około godzine po łyknięciu piguły Zioło palone w drodze do klubu, przed wejściem do klubu i pare razy jak wychodziłem do auta na wąsa złapałem pare buchów
A więc nie będę pisał co działo sie przed imprezą bo nie ma to większego sensu, alkoholu nie czułem wcale, byłem lekko zjarany ale najbardziej naćpany. Dostalem pigule (monster energy ciemno zielony z tego co pamiętam) łykam no i vixa.
Pierwsze efekty odczułem odziwo po jakichś 10-15 minutach. Nie nosiło mnie do muzyki jednak światła były o wiele bardziej intensywniejsze
Po 30 minutach klasycznie skacze tańcze poce sie, czuje że szczęka lata mi na wszystkie strony jak nigdy dotąd, światła zrobiły sie tak intensywne że zacząłem widzieć tak jakby klatkami
Miks został wykonany w trakcie niekontrolowanego ciągu na benzodiazepinach, więc nastawienia na konkretne doświadczenie nie było, a wszystko brane było w mieście i samochodzie.
Był to kolejny dzień na ciągu na benzodiazepinach.
Wszystkie przeżycia związane z ciągiem opiszę w kolejnym tripraporcie. W skrócie nie pamiętam praktycznie niczego, co najwyżej jakieś przebłyski i chwilowe ujęcia z tego jakże pięknego "jednego razu z benzo". Większość wiem z opowieści oraz zdjęć. To zaczynamy.
T - ok. 17:00
Substancja: 6-7mg 5MeO-DiPT doustnie ok godz. 22
Smak jest obrzydliwie gorzki i mocny, to zupelnie
cos innego niz fenetylaminy. Picie sokow nie pomagalo. Wreszcie po
uporaniu sie ze smakiem pojawily sie pierwsze efekty (+15-20min).