Pogadanka kontra narkotyki

We Wrocławiu wydano 300 tysięcy złotych w ciągu roku na programy profilaktyczne dla młodzieży

Anonim

Kategorie

Źródło

Iwona Czarnacka, Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

Odsłony

4168

300 tysięcy złotych wydał w ciągu roku Wydział Zdrowia na programy profilaktyczne dla młodzieży

Programy organizowane i finansowane przez Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego mają uświadamiać młodzieży że narkotyki i alkohol im szkodzą. Czy spełniają swoją rolę?

W Forum do spraw Uzależnień Miasta Wrocławia brali udział pracownicy Wydziału Zdrowia i realizatorzy programów profilaktycznych dla młodzieży. Omawiali programy, w których uczestniczy wrocławska młodzież ze szkół podstawowych i średnich.

- Uczniowie najbardziej cenią program "I ty zostań mistrzem". realizowany przez wrocławskich sportowców Rafała Kubackiego, Włodzimierza Probosza i Ryszarda Tomaszewskiego - mówi Bożena Lewicka z Wydziału Zdrowia. - Sportowcy opowiadają o swojej karierze i promują zdrowy styl życia.

Rafał Kubacki ćwiczy z dzieciakami na macie chwyty judo, opowiada o tym, jak radzić sobie z agresją. Przekonuje, że każdy może zostać mistrzem.

Ale programy profilaktyczne realizują przede wszystkim nauczyciele, chociaż są i gotowe, które wydział zdrowia monitoruje i finansuje, a realizują osoby z zewnątrz. Szkoły dostają programy bezpłatnie.

"Cukierki" - to jeden z najlepszych programów, skierowany do uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych.

- Program jest oparty na bajce - opowiada Alicja Giezek, która koordynuje ten program. - Bajka mówi o kimś kto wymyślił specjalne cukierki i rozdaje je wśród dzieci, zwłaszcza wśród tych nieszczęśliwych. Okazuje się, że cukierki to pułapka, która uzależnia. Zostaje zdemaskowany przez pracowników szkoły i nie może dalej działać. Więc wysyła dzieci, które już się uzależniły od cukierków. Dzieciaki z którymi pracujemy bardzo szybko rozumieją, że chodzi o narkotyki.

Fachowcy biorący udział w Forum twierdza, że młodzież bardzo żywo reaguje na programy profilaktyczne.

- Była u nas jakaś pogadanka o narkotykach i alkoholu - mówi Jarek, gimnazjalista. - To było takie smutne gadanie o rzeczach, które wszyscy wiedzą. Nie wierzę, że to przyniesie jakiś rezultat. Najśmieszniejsze były niektóre pytania.

Program "Debata", przeznaczony dla gimnazjalistów zaczyna się od testu. W teście jest między innymi pytanie "Czy chciałbyć mieć wesele z alkoholem, czy bez". - Śmiechu warte komentują uczniowie.

- W programie Debata pokazujemy także jakie szkody czynią narkotyki i alkohol w organizmie dorastającej młodzieży - tłumaczy Alicja Giezek.

- Młodzież może zobaczyć co się dziej z ich hormonami, jeśli przyjmują te substancje. Poza tym mówimy im o nieodwracalnych szkodach jakie to przynosi ich psychice.

- Pogadanki o tym, że alkohol szkodzi, są mało skuteczne - mówi Maria Jużak-Pawłowicz, psycholog i terapeuta. - Efekty są lepsze jeśli pokażemy co się dzieje z wątrobą alkoholika. A przy okazji powinniśmy uczyć młodzież gdzie mogą znaleźć pomoc, jeśli mają tego typu problemy. Podobnie jest z narkotykami. niestety te programy, które widziałam poświęcone walce z narkotykami były niewystarczające.

Iwona Czarnacka

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Alicja Giezek (niezweryfikowany)
Program Debata nie jest pogadanką. Jest to program realizowany metodami warsztatowymi, a więc takimi które włączają ucznia w treść zajęć. Młodzież uczestnicząca w tycm programie zwykle bardzo wysoko go ocenia, a także przkazywane w nim treści.
xxl (niezweryfikowany)
dlaczego prywatnym właścicielom wolno tylko 10%podnieść czynsz dla swych lokatorów,a dla zasobów gminnych ponad 100% -a może bez żadnych ograniczeń?Tak jest we Wrocławiu od września,gdy rada miasta wprowadziła podział miasta na 2 strefy,gdy były 3 strefy,odpowiednio wtedy były stosowane obniżki,tj.za ciemną kuchnię,brak łazienki,wc poza budynkiem itd.(czy przez to podniósł się standart mieszkań-może w dokumentach!!!?)Obecnie obniżki zniknęły a czynsz wzrósł o 100%,już podana jest jego wysokość od IX 05/o kolejne 10%zwyżka/Bulwersuje to wielu ludzi,bo od 45r.nic nie zrobiono w naszych budynkach ,nawet0,5l farby na kl.schodową nie zużyto,jedynie podwyżki,bo rosną koszty...zarządzania.Prezydent zapowiada z wielkim hallo iluminację Odry,a ja pytam kto,jeśli nie tacy jak ja zapłacą za te i inne fanaberie zarządu miasta.
Zajawki z NeuroGroove
  • DMT
  • Przeżycie mistyczne

Samotnie na gralni. Wielka chęć kolejnej sesji z DMT w roli głównej.

   Witajcie wszystkie duszyczki. Pragnę podzielić się z wami kolejnym doświadczeniem. Tym razem czystego surrealizmu (a może lepiej - nadrealizmu). Postaram się jak najdokładniej opisać to, czego nie da się nawet wyobrazić, a co dopiero uchwycić w ramy słowne. Zyskując choć na (wieczny) moment dostęp do kronik Akashy, hiperprzestrzeni - widziałem. 

 

  • Temazepam

Substancja: Temazepam, 100mg (10 tabletek)

Poziom doświadczenia: głównie lekarstwa zakupione w aptece, spora tolerancja na bdz.

S&S: godzina 15, siedzimy z kumplem na ławce niedaleko parku, nastawienie pozytywne (żarty etc.)

Pewnego pogodnego dnia postanowiliśmy spróbować leku Signopam, który jest jedną z mniej znanych benzodiazepin. W ulotce jest napisane, że działa nasennie, uspokajająco oraz przeciwlękowo.

  • Marihuana

Nazwa substancji: tetrahydrokannabinol

Poziom doswiadczenia: C2H5OH, Nikotyna, Amfetamina, marihuana,

haszysz,

efedryna, pseudoefedryna...

Set & settings: nudny, senny, marcowy wieczor... samotnie.

  • Szałwia Wieszcza

Set & Setting:

Paliłem w domu rodzinnym. Byłem bardzo pozytywnie nastawiony do tej roślinki. Długo przygotowywałem sie do spotkania z czymś niesamowitym, mającym większa nawet moc niż grzyby. Sporo czytałem o szałwii wieszczej. Przed seansem starałem się uspokoić oddech i myśli. Byłem również wierny poprzednim naukom szałwii, bowiem nie był to mój pierwszy raz. nauki szałwii było podobne, jak u innych osób próbujących ekstraktów z niej. Ich treść sprowadzała sie do zachowania swoistej tajemnicy i nierozpowiadania o niej osobom nieprzygotowanym.

randomness