Po raz pierwszy wyniki badań wykazały, że muzyka jest silnie uzależniająca

Na pewno niejedna osoba była o tym przekonana wcześniej. Teraz jednak są na to naukowe dowody

Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie McGill w Montrealu wynika, że ludzie uwielbiają muzykę, ponieważ mogą się od niej uzależnić. Nie wpływa ona na ludzki organizm tak drastycznie, jak inne używki, ale działa na mózg tak samo jak seks, narkotyki, hazard i pyszne, ale niezdrowe jedzenie.

Kiedy słuchamy ulubionych dźwięków nasz mózg uwalnia dopaminę, czyli organiczny związek chemiczny odpowiedzialny za motywację i uzależnienia. Nawet nucąc, a nie koniecznie słuchając ulubionego kawałka, powodujemy, że w naszym ciele zachodzą procesy chemiczne, które poprawiają nam nastrój. Czy to muzyka klasyczna, rockowa czy hip-hop, każdy jej rodzaj jest w stanie nas wprawić w doskonały nastrój.

Słuchamy ulubionych piosenek, wczuwamy się w melodię i podświadomie zastanawiamy się, jaki będzie następny dźwięk. Niezależnie od tego, czy zaskoczy on nas pozytywnie czy negatywnie, będziemy odczuwać przyjemność. To delikatne zniecierpliwienie i podekscytowanie sprawiają, że muzyka daje nam tyle zadowolenia. Za tę reakcję odpowiedzialna jest wyłącznie dopamina – wyjaśniła Valorie Salimpoor, profesor neurologii.

Miód na nasze uszy

Profesor, wraz ze swoim zespołem specjalistów i studentami przeprowadziła serię szczegółowych analiz dzięki, którym udowodniła, że istnieje biologiczne wytłumaczenie pozytywnego wpływu muzyki na nastrój. Badania opublikowane na łamach "Nature Neuroscience" są pierwszymi w historii, które wykazały bezpośrednią zależność między ilością produkowanej przez organizm dopaminy, a muzyką. Specjaliści połączyli także to odkrycie z nieprzerwaną obecnością muzyki w kulturze. Zauważyli, że skoro dźwięki mają tak ogromny wpływ na nasz mózg i cały organizm, to musiały być one kluczowym elementem każdego ważnego wydarzenia.

Nasze doświadczenie wyjaśnia rolę, jaką muzyka odgrywała w kulturze na przestrzeni dziejów ludzkości. Intensywne doświadczenia, jakie przeżywamy słuchając różnych dźwięków wzmacnia naszą reakcję na to, co dzieje się w otoczeniu. Dlatego muzyka zawsze była ważnym elementem wydarzeń kulturalnych i politycznych. Teraz mamy na to biologiczne wyjaśnienie
– dodała profesor.

W poprzednich badaniach Salimpoor i jej współpracownicy skupiali się wyłącznie na fizycznych objawach przyjemności, jaką ludzie odczuwali słuchając muzyki. Zaobserwowali szereg powtarzających się zachowań i reakcji, takich przyspieszone bicie serca, podwyższony puls, szybszy oddech, a nawet dreszcze i gęsią skórkę. Naukowcy, zaciekawieni odpowiedzią organizmu na dźwięki postanowili kontynuować prace i dowiedzieć się, jakie procesy zachodzą w tym czasie w mózgu. Okazało się, że w czasie słuchania muzyki krew dopływa do rejonów mózgu, które odpowiedzialne są za produkcję dopaminy.

To niesamowite, że mózg produkuje dopaminę pod wypływem czegoś co jest niestałe, abstrakcyjne i złożone. To pierwsze badania, które pokazują, że dopamina wytwarzana jest w odpowiedzi na doznania estetyczne – powiedziała Salimpoor.

Wyniki badań przeprowadzonych w Montrealu pozwalają spojrzeć na muzykę pod całkiem innym kontem. Nie jest już ona tylko rozrywką, ale doświadczeniem stymulującym procesy biologiczne. Na szczęście póki co nie stwierdzono, że ulubione piosenki mogą mieć na nas negatywny wpływ lub, że muzykę można przedawkować.

Oceń treść:

Average: 8.9 (7 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Amfetamina
  • Pierwszy raz

Domówka, chęć wyluzowania, miła atmosfera

Zacznijmy od tego że jest to mój pierwszy TR. Czytałem sporo tekstów na forum, podczas fazowania po ziółku bardzo lubię poczytać sobie i ogarnąć opisane fazy.

W towarzystwie jestem uważany za "rzadziaka" jest to nasze określenie na osobę, która ma słabą głowę do fazowania. Moim zdaniem znajomki nie potrafią zrozumieć co ja robię i czasami pośmieją się ze mnie. Myślę że starsze towarzystwo wie o co mi chodzi. Jestem osobą, która od zawsze chciała spróbować wziąć coś więcej ale z głową, jakkolwiek by to nie brzmiało.

  • Zolpidem

  • Anadenathera peregrina


Nazwa substancji: Yopo

Poziom doświadczenia: poza levelami a kontakt z substancjami różnymi: bieluń, muchomór, hasz, ganja, łysiczki, XTC, DXM, LSD, kodeina, tussipect i zapewne jeszcze coś by się znalazło ale nie pamiętam bo pamięci już nie mam :>

Dawka: 4 pokruszone nasiona + soda oczyszczona

S&S: spokojnie w domowym zaciszu


  • 1P-LSD
  • Pierwszy raz

Tak (wiem, że są ważne)

Od początku studiów minęło już trochę czasu, zdążyłem zostać inżynierem, ale kim tak naprawdę jestem dalej nie wiem. Szukam odpowiedzi na to i inne egzystencjalne pytania o 7 rano, dzień po podróży życia, wciąż nie będąc pewnym czy już się skończyła, czy jest dopiero przede mną. 

W każdym razie leżę w łóżku rozkoszy, w którym odbyłem większość moich narkotykowych odlotów, w swoim (chociaż w zasadzie należącym do rodziców) mieszkaniu, do którego za parę godzin mają przyjechać znajomi. Nie wiem czy dam radę ich doczekać, bo nie śpię od godziny 0.

Godzina 0. A dokładniej 14.

randomness