Po co nam receptor haszyszowy

Artykuł z Wiedzy i Życia o tzw. receptorze haszyszowym

Anonim

Kategorie

Źródło

Wiedza i Życie, luty 1997

Odsłony

21135

Nie od dziś wiadomo, że aktywny składnik marihuany oznaczony symbolem THC łączy się ze specyficznym receptorem w komórkach mózgu, w wyniku czego powstaje stan narkotycznego uniesienia. Fizjologiczna rola tych receptorów nie była dotąd wyjaśniona. Ponieważ jednak mózg wytwarza substancję podobną do THC nazywaną anandamidem, która łączy się z receptorem haszyszowym (kanabinoidowym), stąd wniosek, że ten rodzaj receptorów jest organizmowi do czegoś potrzebny. Na ślad prowadzący być może do wyjaśnienia tej sprawy trafił zespół kierowany przez Suthansu Dey`a z University of Kansas w Kansas City.

Okazało się przede wszystkim, że receptory haszyszowe znajdują się na powierzchni komórek mysiego zarodka, a anandamid podobny do aktywnych składników marihuany wytwarzany jest także w macicy. Stwierdzono ponadto, że dodanie choćby najmniejszej ilości tej substancji do przeniesionych do hodowli dwudniowych zarodków powoduje ich obumarcie. Mogło to oczywiście oznaczać, że substancja ta działa po prostu jak trucizna. Zostało to jednak wykluczone - blokując receptory haszyszowe zapewniono zarodkom dalszy rozwój mimo obecności anandamidu. Stąd wniosek, że jego fizjologiczna rola to wstrzymywanie rozwoju zarodka oraz zapobieganie zagnieżdżeniu się zapłodnionego jaja w macicy, co wykazały dalsze badania.

Nasuwa się pytanie: po co to wszystko? Dlaczego natura wytworzyła system, który wstrzymuje normalny rozwój ciąży? Sudhansu Dey przypuszcza, że chodzi o zapewnienie prawidłowego rozwoju płodu. Zagnieżdżenie się zarodka w macicy następuje więc tylko wtedy, gdy jest ona naprawdę dobrze przygotowana na jego przyjęcie. Właśnie dlatego poziom anandamidu zmienia się podczas cyklu, osiągając swe minimum, gdy w macicy są najlepsze warunki do rozwoju zarodka.

Na razie nikt nie myśli o praktycznym wykorzystaniu tego odkrycia. Można się jednak spodziewać - jak zawsze, gdy bada się proces zapłodnienia i rozwoju płodu - że poszukiwania podążą w dwóch kierunkach. Z jednej strony badania te mogą się przyczynić do powstania nowych sposobów leczenia niepłodności, z drugiej zaś do opracowania lepszych, skuteczniejszych środków antykoncepcyjnych.

Z receptorem haszyszowym wiążą się też inne przeprowadzone ostatnio badania.

Kalifornijscy naukowcy odkryli, że nasze upodobanie do czekolady ma głębsze podstawy niż tylko smakowe. Okazuje się, że można zaliczyć ją do takich poprawiaczy samopoczucia jak konopie indyjskie. W każdym razie 60-kilogramowej osobie 11 kilogramów czekolady gwarantuje podobne doznania jak papieros z marihuaną.

Podobieństwa nie kończą się na tym. Uczonych już od dawna zastanawia niepohamowany głód czekolady, jakiego doświadcza wielu jej miłośników. Przypomina on pewne narkotyczne psychozy, stąd podejrzenia o farmakologiczne podłoże tego zjawiska. Autorzy omawianego doniesienia podążyli w swych badaniach właśnie tym tropem, analizując analogie między czekoladą a haszyszem.

Narkotyk ten silnie pobudza receptory haszyszowe w mózgu, przystosowane przez naturę do reakcji na endogenne lipidy - anandamidy. Ponieważ czekolada jest bogata w tłuszcze, naukowcy z Kalifornii postanowili poszukać w niej lipidów chemicznie lub farmakologicznie podobnych do anandamidów. Okazały się nimi trzy związki należące do grupy nienasyconych N-acetyletanolamin, które działają albo bezpośrednio, pobudzając receptory haszyszowe lub pośrednio, podnosząc ilość łączących się z nimi anandamidów. W jaki jednak sposób pobudzenie receptorów kanabinoidowych uczestniczy w subiektywnych odczuciach towarzyszących jedzeniu czekolady i jej głodowi?

Haszysz jak wiadomo wzmaga wrażliwość zmysłów i wywołuje euforię. Zwiększony poziom mózgowych anandamidów prawdopodobnie potęguje właściwości smakowe czekolady, co może mieć znaczenie w czasie wywołania głodu czekoladowego, albo współdziałać z innymi farmakologicznymi składnikami czekolady, poprawiając samopoczucie. Tak czy inaczej z czekoladą żyje się lepiej.


B.P., Jon

" New Scientist" , 2044 i 2053/1996


Wiedza i Życie, luty 1997.
Copyright (C) Prószyński i S-ka SA 1997.
hyperreal.pl, 2000

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

palacz z 3m (niezweryfikowany)
kocham i palenie i czekolade
dwuq (niezweryfikowany)
robił ktoś extrakcje z Antidolu??
Prorok (niezweryfikowany)
robił ktoś extrakcje z Antidolu??
Frotkaa (niezweryfikowany)
Zacznę od tego że kiedys miałam duuuży problem z dragami. Ale uporałam się z nim. Ponad rok przerwy od wszelkich używek był jak sielanka z filmów... taki nudny i bez zycia tym bardziej że mój były - na szczęście -facet &quot;zabraniał &quot; mi wszystkiego co sprawiało mi przyjemnośc. Dusiłam sie w zwiazku nawet nie zdajac sobie z tego sprawy. Mmniejsza z tym... <br> <br>Na gwiazdke dostałam prezent od lekarza... astma a co za tym idzie ból płucek i oskrzeli :( <br> <br>Tym czasem babcia nie świadoma mojej &quot;diagnozy &quot; kupiła mi tabletki przeciwkaszlowe THIOCODIN... stare nawyki wzieły góre nad rozsądkiem i wziełam &quot;troszke &quot; więcej... <br> <br>Dzis nie mogłam opanować chęci powtórzenia tej błogiej przyjemności. <br>Kupiłam ANTIDOL w aptece i w godzine zjadłam całe opakowanie zapijając piwkiem hehe <br>Zaczeło być milusio więc zaczełam szukac na necie informacji. I zanlazłam nazwe &quot;tabletek na kaszel &quot; hehe zaraz wsiadłam na rowerek który kocham i pojechałam do apteki, gdy sie okazało że THICODIN jest bez recepty kupiłam 3 opakowania:) <br>Ale chciałam napisac o tym jak fantastycznie było na rowerze... ja, wiatr, błogostan, muzyka i pomarańczowe okulary... <br>Wcześniej nie czułam nigdy takiej błogości, zadowolenia i sympatii do świata jak dzis podczas przejażdzki która sie przeciągneła... Po pierwsze nie czułam bólu jaki odczówałam w związku z astmą po drugie ten BŁOGOSTAN tak mi spasował że zamierzam to powtórzyc kolejny raz:) rower muzyka i fantastyczna radośc z życia... <br>Może ktos to nazwie początkiem uzależnienia... ja to nazwę korzystaniem z życia póki jeszcze moge i póki jestem młoda... żyję chwilą bo tak mi podpowiada jakiś wewnętrzny głos który z przerażeniem patrzy w przyszłość. <br>Jednym słowem KODEINA to dla mnie odkrycie roku i sposób na aktywne i szczęsliwe życie na tym etapie egzystencji. <br>Jestem sobą kiedy jestem szczęśliwa a teraz jestem i to bardzio:):):)
toksykomaniak 666 (niezweryfikowany)
kurwaaaa !!!! ANTIDOL zrobili na recepte <br> i teraz sie człowiek meczyyy :) <br> <br> Ave D R A G B O Y E
stor (niezweryfikowany)
Chmurka, a potem tabliczka Milki |-D
PapaverSomniferum (niezweryfikowany)
aaa 400 mg przy 68kg i wlasciwie nic ciekawego i huj ;)
Frotkaa (niezweryfikowany)
a jednak znowu antidol... tak nawiasem mówic to antidol ( 15mg kodeiny) jest bez recepty tylko ten ( 20 mg kodeiny) jest na recepte. antidol jest lepszejszy bo ten luzik tylko albo mam schiza albo po około 30 minutach spac mi sie chce jak nie wiem jak wytrzymam to potem luźno... <br>jak zrobic te ekstrakcje!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kurna!!!!!!!!!!! &lt;LOL&gt; pozdrowionka dla wszystkich cmok
helka (niezweryfikowany)
a najlepiej czekoladowa marysia
toksykomaniak 666 (niezweryfikowany)
aaa 400 mg przy 68kg i wlasciwie nic ciekawego i huj ;)
darek (niezweryfikowany)
no to zastanowcie sie: po co Bog dal dla czlowieka te receptory, w nich zwiazek podobny do THC, oraz stworzyl rosline o bardzo szerokim zastosowaniu i wsadzil do niej wlasnie THC?:P
PapaverSomniferum (niezweryfikowany)
Dzisiaj o godzinie 15.30 kupiłem dwa syropy - Sirupus Pini Comp. oraz Sirupus Tussipini - zawierające w sumie 137,5 mg kodeiny oraz jakieś pomocnicze składniki ziołowe. Przedtem przeliczyłem wszystko na Tramal: jak brałem Tramal po raz pierwszy, to po 100 mg miałem całkiem przyjemną, lekką i miłą fazkę. Tramal jest od 6 do 10 razy słabszy od morfiny, wyciągając średnią - ok. 8 razy słabszy. Tak więc 110 mg Tramalu działać powinno tak samo, jak 13,75 mg morfiny. Kodeina jest 10 razy słabsza od morfiny, więc moje 137,5 mg kodeiny powinno zadziałać lekko mocniej niż wspomniane 100 mg tramalu. A tu chuj! Wypiłem oba syropy do godziny 17.00, teraz siedzę i czuję się tylko lekko przymulony, coś jak po 2 mg Clonazepamum albo 70 mg Hydroxyzinum. Dlaczego???
zitronelius-gd (niezweryfikowany)
palenie i nic dodac i nic ując
MixUn (niezweryfikowany)
137,5 mg kodeiny to naprawde za mało... chyba ze jestes uczulony ;) to by bylo inaczej :) wydaje mi sie ze ze minimum 300 mg :) Jak narazie to TRAMAL rox :) 500 mg i jest równo i fajnie :D
fx (niezweryfikowany)
błagam niech mi ktoś pomoze bo mam zajawke na KODEINE i mam problem bo jedni piszą że ANTIDOL jest na recepte inni ze jedno opakowanie jest bez recki i ostatesznie nie wiem co robić (a thiocodinu nie mam ochoty brac ) niech mi ktos napisze czy jest na recke czy nie ??
Samuraj Jack (niezweryfikowany)
Ile mg kodeiny ma jedna tabletka thiocodinu??
kopernik (niezweryfikowany)
witam kazdemu ziomowi który tak jak ja ma działający receptor chaszyszowy i pragnoł by se wychodować coś sam dla zaspokojenia owego receptora moge podesłać kilka dobrych nasionek za free taki bonus za znalezienie tej wiadomości wystarczy tylko sie odezwać na maila mojego z tytułem &quot;pestki niespodzianki &quot; bo niewiadome maile wyzucam nieotwierając to pozdrawiam wszystkoch kturzy znależli mie tutaj i wogle wszystkich plantowców narka
człowiek który ... (niezweryfikowany)
błagam niech mi ktoś pomoze bo mam zajawke na KODEINE i mam problem bo jedni piszą że ANTIDOL jest na recepte inni ze jedno opakowanie jest bez recki i ostatesznie nie wiem co robić (a thiocodinu nie mam ochoty brac ) niech mi ktos napisze czy jest na recke czy nie ??
faxe (niezweryfikowany)
błagam niech mi ktoś pomoze bo mam zajawke na KODEINE i mam problem bo jedni piszą że ANTIDOL jest na recepte inni ze jedno opakowanie jest bez recki i ostatesznie nie wiem co robić (a thiocodinu nie mam ochoty brac ) niech mi ktos napisze czy jest na recke czy nie ??
viter (niezweryfikowany)
coś na tan temat???????cz todziała?? <br>
BenY (niezweryfikowany)
coś na tan temat???????cz todziała?? <br>
Opioid Abuser (niezweryfikowany)
1) Organizm przetwarza kodeinę na morfinę. <br>2) Heroinę organizm też przetwarza na morfinę. <br> <br>Wnioski: <br> <br>1) Kodeina działa tak samo jak heroina!!! <br>2) W związku z powyższym, nie ma sensu wydawać kasy na drogi (i często zanieczyszczony) Brown Sugar albo drogą i kurewsko trudną do zdobycia morfinę, bo przecież można sobie kupić bez recepty Thiocodin i wpierdolić go tyle, żeby uzyskać efekty jak po heronie. Oto przelicznik: <br> <br>1 mg heroiny = około 6 - 7 mg morfiny = około 60 - 84 mg kodeiny. <br> <br>Czy to nie wspaniałe??? <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. <br> <br>. (Dawki kodeiny powyżej 5 mg / 1 kg masy <br> ciała wywołują drgawki, ale to taki szczegół)
spg (niezweryfikowany)
Po co sobie robić problemy jak jest dafalgan. <br>Zawiera on staandardowo 500mg paracetamolu i 30mg kodeiny).Jest bez recepty jak i inne wszystkie tego typu specyfiki. <br>Mi on pomaga na trochę większe bóle. <br>Pozdro. <br>aaaaaaaaaa jak coś zawsze jest ekstrakcja(zresztą wszystko jest na Neuro.
Esiu (niezweryfikowany)
Ile mg kodeiny ma jedna tabletka thiocodinu??
PapaverSomniferum (niezweryfikowany)
Ile mg kodeiny ma jedna tabletka thiocodinu??
Esiu (niezweryfikowany)
Ile mg kodeiny ma jedna tabletka thiocodinu??
ffx (niezweryfikowany)
Po co sobie robić problemy jak jest dafalgan. <br>Zawiera on staandardowo 500mg paracetamolu i 30mg kodeiny).Jest bez recepty jak i inne wszystkie tego typu specyfiki. <br>Mi on pomaga na trochę większe bóle. <br>Pozdro. <br>aaaaaaaaaa jak coś zawsze jest ekstrakcja(zresztą wszystko jest na Neuro.
ffx (niezweryfikowany)
Po co sobie robić problemy jak jest dafalgan. <br>Zawiera on staandardowo 500mg paracetamolu i 30mg kodeiny).Jest bez recepty jak i inne wszystkie tego typu specyfiki. <br>Mi on pomaga na trochę większe bóle. <br>Pozdro. <br>aaaaaaaaaa jak coś zawsze jest ekstrakcja(zresztą wszystko jest na Neuro.
KODEINA (niezweryfikowany)
kama kotku radze uspokoic rozhukane nerwy. po pierwsze to ty pieprzysz bez skłaDU.coda to nie lek przeciwbolowy a przeciwkaszlowy. po drugie mozna ja dostac w postaci tabsow bez recepty bez zadnego problemu. a jak ci nie lezy w jaki sposob kto ja wykorzystujwe wg wlasnego uznania to sie poprostu nie pokazuj. mdfli mnie jak czytam podobne wpisy. idz sie lepiej pomodl bueheheeheheheh.&lt;fucking idiot&gt;
KODEINA (niezweryfikowany)
kama kotku radze uspokoic rozhukane nerwy. po pierwsze to ty pieprzysz bez skłaDU.coda to nie lek przeciwbolowy a przeciwkaszlowy. po drugie mozna ja dostac w postaci tabsow bez recepty bez zadnego problemu. a jak ci nie lezy w jaki sposob kto ja wykorzystujwe wg wlasnego uznania to sie poprostu nie pokazuj. mdfli mnie jak czytam podobne wpisy. idz sie lepiej pomodl bueheheeheheheh.&lt;fucking idiot&gt;
Ali-akcza (niezweryfikowany)
kama kotku radze uspokoic rozhukane nerwy. po pierwsze to ty pieprzysz bez skłaDU.coda to nie lek przeciwbolowy a przeciwkaszlowy. po drugie mozna ja dostac w postaci tabsow bez recepty bez zadnego problemu. a jak ci nie lezy w jaki sposob kto ja wykorzystujwe wg wlasnego uznania to sie poprostu nie pokazuj. mdfli mnie jak czytam podobne wpisy. idz sie lepiej pomodl bueheheeheheheh.&lt;fucking idiot&gt;
Frotkaa (niezweryfikowany)
a jednak znowu antidol... tak nawiasem mówic to antidol ( 15mg kodeiny) jest bez recepty tylko ten ( 20 mg kodeiny) jest na recepte. antidol jest lepszejszy bo ten luzik tylko albo mam schiza albo po około 30 minutach spac mi sie chce jak nie wiem jak wytrzymam to potem luźno... <br>jak zrobic te ekstrakcje!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kurna!!!!!!!!!!! &lt;LOL&gt; pozdrowionka dla wszystkich cmok
Ali-akcza (niezweryfikowany)
Try Codeine with Diazepam :] <br>Tak wogóle to moje &quot;stosunki &quot; co do kodeiny są jak najbardziej pozytywne :) , wystarcza mi ten luz który daje 150mg raz na miesiąc czasami częśćiej, jednak nigdy nie zapomnę luuuzuuu po tramadolu (Poltram, Ultram). <br>Jako ze ostatnio złapałem kontakt, po prostu wujek kolezanki przywozi tego z holandii tony (tabletki z tramadolem) to mam pokuse nie do odparcia. ale jakoś się hamuję :P <br> <br>Pozdro!
Frotkaa (niezweryfikowany)
Try Codeine with Diazepam :] <br>Tak wogóle to moje &quot;stosunki &quot; co do kodeiny są jak najbardziej pozytywne :) , wystarcza mi ten luz który daje 150mg raz na miesiąc czasami częśćiej, jednak nigdy nie zapomnę luuuzuuu po tramadolu (Poltram, Ultram). <br>Jako ze ostatnio złapałem kontakt, po prostu wujek kolezanki przywozi tego z holandii tony (tabletki z tramadolem) to mam pokuse nie do odparcia. ale jakoś się hamuję :P <br> <br>Pozdro!
Ali-akcza (niezweryfikowany)
Try Codeine with Diazepam :] <br>Tak wogóle to moje &quot;stosunki &quot; co do kodeiny są jak najbardziej pozytywne :) , wystarcza mi ten luz który daje 150mg raz na miesiąc czasami częśćiej, jednak nigdy nie zapomnę luuuzuuu po tramadolu (Poltram, Ultram). <br>Jako ze ostatnio złapałem kontakt, po prostu wujek kolezanki przywozi tego z holandii tony (tabletki z tramadolem) to mam pokuse nie do odparcia. ale jakoś się hamuję :P <br> <br>Pozdro!
LEmur (niezweryfikowany)
Try Codeine with Diazepam :] <br>Tak wogóle to moje &quot;stosunki &quot; co do kodeiny są jak najbardziej pozytywne :) , wystarcza mi ten luz który daje 150mg raz na miesiąc czasami częśćiej, jednak nigdy nie zapomnę luuuzuuu po tramadolu (Poltram, Ultram). <br>Jako ze ostatnio złapałem kontakt, po prostu wujek kolezanki przywozi tego z holandii tony (tabletki z tramadolem) to mam pokuse nie do odparcia. ale jakoś się hamuję :P <br> <br>Pozdro!
lumen (niezweryfikowany)
Po co sobie robić problemy jak jest dafalgan. <br>Zawiera on staandardowo 500mg paracetamolu i 30mg kodeiny).Jest bez recepty jak i inne wszystkie tego typu specyfiki. <br>Mi on pomaga na trochę większe bóle. <br>Pozdro. <br>aaaaaaaaaa jak coś zawsze jest ekstrakcja(zresztą wszystko jest na Neuro.
... (niezweryfikowany)
Po co sobie robić problemy jak jest dafalgan. <br>Zawiera on staandardowo 500mg paracetamolu i 30mg kodeiny).Jest bez recepty jak i inne wszystkie tego typu specyfiki. <br>Mi on pomaga na trochę większe bóle. <br>Pozdro. <br>aaaaaaaaaa jak coś zawsze jest ekstrakcja(zresztą wszystko jest na Neuro.
kama (niezweryfikowany)
Czasem czytam wasze komentarze i myślę że nawet dzieci nie wymysliły by gorszych podobnych bzdur !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! <br>ludzie tramal czy codeina to leki przeciw bólowe dla ludzi cierpiących z powodu bólu a nie dla fazy jak to nazywacie lub też dla przyjemności waszego poczucia . <br>Proszę o troche rozsądku i nie kpijcie sobie z tego bo gdy ból was kiedys nie daj boże dosięgnie to po co wy wtedy siegniecie czy po rozum tylko czy to nie bedzie za późno ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! <br>leki te są na receptę wiec nie dla ludzi zdrowych którzy maja ochotę się zabawić pomyslcie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Frotkaa (niezweryfikowany)
a jednak znowu antidol... tak nawiasem mówic to antidol ( 15mg kodeiny) jest bez recepty tylko ten ( 20 mg kodeiny) jest na recepte. antidol jest lepszejszy bo ten luzik tylko albo mam schiza albo po około 30 minutach spac mi sie chce jak nie wiem jak wytrzymam to potem luźno... <br>jak zrobic te ekstrakcje!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kurna!!!!!!!!!!! &lt;LOL&gt; pozdrowionka dla wszystkich cmok
toja (niezweryfikowany)
niech ktos w koncu napisze jak zrobic te, pierdo..... za przeproszeniem extrakcje z antidolu ... ???????
pawelek (niezweryfikowany)
zazywal ktos kodeine poprzez wstrzykniecie podskorne? Ile trzeba podac ?
KocicA (niezweryfikowany)
kama kotku radze uspokoic rozhukane nerwy. po pierwsze to ty pieprzysz bez skłaDU.coda to nie lek przeciwbolowy a przeciwkaszlowy. po drugie mozna ja dostac w postaci tabsow bez recepty bez zadnego problemu. a jak ci nie lezy w jaki sposob kto ja wykorzystujwe wg wlasnego uznania to sie poprostu nie pokazuj. mdfli mnie jak czytam podobne wpisy. idz sie lepiej pomodl bueheheeheheheh.&lt;fucking idiot&gt;
PapaverSomniferum (niezweryfikowany)
Ech... naczytałem się tu wiele &quot;ciekawych &quot; teorii o dawkach śmiertelnych paracetamolu, więc muszę wyjaśnić tę sprawę. A więc: u zdrowego człowieka LD50 dla paracetamolu wynosi 338 mg/kg przy podaniu doustnym (a ten &quot;zdrowy człowiek &quot; to taki, co nie ma problemów z wątrobą i nie nadużywa alkoholu). Dawki śmiertelne paracetamolu u zdrowych ludzi obejmują więc przedział od 15 do 25 gram. Rzadko się więc zdarza, aby ktoś dorosły umarł biorąc mniej niż 15 g, lecz równie rzadko zdarza się, aby przeżył biorąc więcej niż 25 g. Istnieje antidotum przeciw paracetamolowi, ale trzeba je podać do 8 godzin od zażycia - jeśli się zdąży, to OK. Jeśli nie, to jedynym ratunkiem jest przeszczep wątroby - po przeszczepie można żyć dobre 15, a nawet więcej niż 25 lat; ale nie można już pić ani ćpać, więc zdecydowanie odradzam przedawkowywanie Antidolu itp. leków bez ekstrakcji. Jeśli nie załapiecie się na przeszczep - umiera się różnie, od trzech dni do ponad dwóch tygodni, w strasznych mękach... <br> <br>Dobra, ale co z mniejszymi dawkami? Otóż, 10 gram paracetamolu (140 mg/kg) spowoduje mniej lub bardziej poważne uszkodzenie wątroby u większości zdrowych, dorosłych ludzi. Dawki toksyczne zaczynają się od 7 gram u takich właśnie zdrowych, dorosłych osób. Najwyższa bezpieczna dawka dla nich to 4 gramy w ciągu 24 godzin. <br> <br>Niestety, nie wszyscy są zdrowi, a niektórzy są szczególnie wrażliwi na paracetamol. U takich osób dawka 4 gramów na dobę jest już toksyczna i powoduje uszkodzenie wątroby, zaś dawka 6 gramów na dobę powoduje śmierć. <br> <br>Absolutnie bezpieczna jednorazowa dawka paracetamolu to 1000 mg; u większości ludzi (z wyjątkiem w/w nadwrażliwych oraz alkoholików) 2000 mg to także dawka całkowicie bezpieczna, ale wyższe dawki bierzecie już na własne ryzyko. Jeśli jesteście CAŁKOWICIE pewni, że jesteście zdrowi (czyli m. in. nie pijecie po pół litra wódy dziennie od kilku lat), to jednorazowe zażycie 3000 mg, a nawet 4000 mg nie powinno wam w żaden poważny sposób zaszkodzić. Ale to już wasz wybór. <br> <br>P.S. Piszę to wszystko, bo znalazłem tutaj informację o tym, że zjedzenie 5 apapów to prawie dawka śmiertelna :D
inwigilator (niezweryfikowany)
mam pytanie- jak sie sprawa ksztaltuje na dzien 28.02.2005? co mozna dostac w aptece bez recepty, zeby zawieralo kodeine? i ile tego szamac? pomozcie,bo chetnie bym sprobowal
PapaverSomniferum (niezweryfikowany)
mam pytanie- jak sie sprawa ksztaltuje na dzien 28.02.2005? co mozna dostac w aptece bez recepty, zeby zawieralo kodeine? i ile tego szamac? pomozcie,bo chetnie bym sprobowal
PapaverSomniferum (niezweryfikowany)
mam pytanie- jak sie sprawa ksztaltuje na dzien 28.02.2005? co mozna dostac w aptece bez recepty, zeby zawieralo kodeine? i ile tego szamac? pomozcie,bo chetnie bym sprobowal
inwigilator (niezweryfikowany)
mam pytanie- jak sie sprawa ksztaltuje na dzien 28.02.2005? co mozna dostac w aptece bez recepty, zeby zawieralo kodeine? i ile tego szamac? pomozcie,bo chetnie bym sprobowal
brus (niezweryfikowany)
mam pytanie- jak sie sprawa ksztaltuje na dzien 28.02.2005? co mozna dostac w aptece bez recepty, zeby zawieralo kodeine? i ile tego szamac? pomozcie,bo chetnie bym sprobowal
PapaverSomniferum (niezweryfikowany)
aha...mam pytanie...czy taka wyekstraktawana kodeine moge trzymac w buteleczce kilka dni?? <br> <br>ofkoz szklanej :&gt;
Zajawki z NeuroGroove
 • Etanol (alkohol)


nazwa substancji: tramal

poziom doświadczenia użytkownika: thc, haszNiezapomniana akcja z tramalem miała miejsce 30 grudnia 2003r dokładnie dzien przed sylwestrem. Właściwie do dziś nie wiedziałem czy to rzeczywiście ten lek przeciwbólowy tak mocno wpłynął na zdarzenia z tamtego dnia.


 • Etanol (alkohol)
 • Ketamina
 • Kokaina
 • MDMA
 • Nikotyna
 • Przeżycie mistyczne

urodziny, Holandia

W urodziny około 13:00 przyjechał do mnie diler z zakupami za 150 euro. Od razu po wyjściu z jego auta musiałem zgubić LSD, którego potem naćpany szukałem kilka razy. Może to i dobrze, po takim miksie mogłoby mi już odwalić za mocno... Pominę tutaj pierwsze 10 godzin, podczas których wciągałem tylko sfecony koks i piguły. Przejdziemy od razu do akcji ketaminowych i mieszania. Nie będzie typowo chronologicznie, po prostu zapodam Wam kilka przeżytych filmów, bo to naprawdę dobre hity. Choć ćpałem już prawie wszystko co możliwe, nie miałem pojęcia, że mózg może zrobić takie cuda.

 • Grzyby halucynogenne
 • Pozytywne przeżycie

Grzybowy dzień Grzybowa pogoda Grzybowe miejsce Grzybowy czas

"Usiądź wygodnie i się odpręż"

Powtarzam sobie to po raz ostatni dzisiejszego dnia. Śmiałe reperkusje dochodzą do mnie jeszcze ale zostawiam to wszystko. Ide, lecę.. Przestrzeń...

 

Wszystko zaczęło sie w czwartek. Piekny czwartek. Plan rysował się przejrzyście, piona palenia i małe grzybobranko po drodze...

 

T:16:00

 • Marihuana
 • Marihuana
 • Pozytywne przeżycie

Bardzo wiele osób, zarówno z mojego otoczenia, jak i tych w Internecie, także tutaj na neurogroove, wskazuje na fakt, że marihuana po pewnym czasie nie działa już tak samo. Każdy kto trochę już w życiu popalił z całą pewnością wspomina z rozrzewnieniem "banie jak za starych czasów". Nie mówiąc już o tym, że wiele osób popada w stany depresyjne kiedy palą bardzo dużo. Sam mam wśród znajomych kilka takich przypadków, wraz z próbami samobójczymi. Wielu z nich nabawiło się silnego urazu i nie tykają już oni marihuany. Jak to jest, że na jednych działa lepiej, a na innych gorzej?