Palenie marihuany w ciąży może powodować zaburzenia psychiczne u dziecka – nowe badania

Opisywane badanie jest największym długoterminowym badaniem rozwoju mózgu dzieci i nastolatków. Wspiera je łącznie 10 różnych instytutów, w tym National Institute on Drug Abuse (NIDA).

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Hemplo.pl | Michał Woźniak
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy serdecznie!

Odsłony

48
Materiał portalu hemplo.pl

Już dawniej pisaliśmy o szkodliwości palenia marihuany w ciąży. Niedawno pojawiły się kolejne badania, które potwierdzają, że ekspozycja płodu na THC może być potencjalnie bardzo szkodliwa. Najnowsze doniesienia wskazują na możliwość pojawiania się zaburzeń psychicznych u dzieci, które miały kontakt z THC w życiu płodowym.

Badanie Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD)

Opisywane badanie jest największym długoterminowym badaniem rozwoju mózgu dzieci i nastolatków. Wspiera je łącznie 10 różnych instytutów, w tym National Institute on Drug Abuse (NIDA), o którym pisaliśmy już przy okazji ich oferty finansowania badań skutków zdrowotnych leczenia medyczną marihuaną.

Badacze regularnie mierzą strukturę i aktywność mózgu uczestników, wykorzystując do tego celu rezonans magnetyczny. Prowadzone są także badania psychologiczne, uwzględniające zachowania środowiskowe i poznawcze.

Studium ma na celu zrozumienie czynników, które wpływają na rozwój mózgu, zdolności poznawczych i społeczno-emocjonalnych, a jego ostatecznym celem jest dostarczenie użytecznych informacji, które pomogą pedagogom, pracownikom służby zdrowia i innym osobom decyzyjnym poprawić jakość życia dzieci.

Badanie uwzględnia skutki narażenia dziecka na marihuanę w trakcie ciąży. Próbę podzielono na trzy kategorie:

matki używające wyłącznie przed dowiedzeniem się o ciąży, matki używające pomimo wiedzy o ciąży, matki nieużywające marihuany.

Najsilniejsze efekty obserwuje się w przypadku używania marihuany w późniejszym etapie, gdy wiadomo już o ciąży. Analiza obejmuje ponad 10 000 dzieci i trwa od 2016 roku.

Najnowsze wyniki badań

Prenatalne narażenie na działanie konopi indyjskich w okresie po połowie pierwszego trymestru – po pięciu-sześciu tygodniach rozwoju płodu – wiąże się z problemami w skupianiu uwagi, a także problemami społecznymi i behawioralnymi, które utrzymują się u dotkniętych nimi dzieci również w okresie wczesnych lat nastoletnich (11 i 12 lat).

Takie dzieci są bardziej narażone na wystąpienie zaburzeń zdrowia psychicznego – najczęściej depresji i zaburzeń lękowych. W większym stopniu grozi im także nadużywanie substancji odurzających w późniejszym okresie dojrzewania – kiedy to młodzież jest najbardziej podatna na tego rodzaju zachowania.

Pozostałe stwierdzane psychopatologie to:

  • agresja,
  • problemy natury społecznej,
  • problemy związane z myśleniem,
  • problemy ze skupieniem uwagi,
  • nieodpowiednie zachowania.

    Kiedy dzieci osiągną 14-15 rok życia, spodziewamy się zobaczyć dalszy wzrost zaburzeń zdrowia psychicznego lub innych schorzeń psychiatrycznych – wzrost, który będzie trwał do wczesnych lat 20-tych

    Baranger DAA, Paul SE, Colbert SMC, et al. Association of Mental Health Burden With Prenatal Cannabis Exposure From Childhood to Early Adolescence: Longitudinal Findings From the Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD) Study. JAMA Pediatr. Published online September 12, 2022. doi:10.1001/jamapediatrics.2022.3191

    Jak będzie w praktyce dowiemy się za kilka lat, gdy opublikowany zostanie kolejny raport z badania.

    Konopie w ciąży – zawsze zły pomysł

    Badania pokazały, że podczas pandemii COVID-19 używanie marihuany wśród ciężarnych w USA wzrosło z około 6,8% do 8,1%.[2]

    Najczęstszą przyczyną zażywania marihuany w ciąży jest łagodzenie porannych mdłości, a także niepokoju, stresu czy dolegliwości bólowych.

    Przytoczone wnioski, opublikowane w poniedziałek, 12 września 2022 r. w Journal of American Medical Association, Pediatrics, są kontynuacją badań, które ujawniły, że dzieci, które były w trakcie ciąży narażone na działanie marihuany, częściej cierpiały na zaburzenia snu, miały niższą wagę urodzeniową i niższe zdolności poznawcze.

    Poza wyżej opisanymi zagrożeniami, palenie konopi w trakcie ciąży niesie również szereg innych problemów, m.in.:

    • spowolniony wzrost płodu,
    • poród przed 37 tygodniem ciąży,
    • zwiększone ryzyko martwego urodzenia.

    Źródła

    https://www.nih.gov/news-events/news-releases/prenatal-cannabis-exposure...

    Young-Wolff KC, Ray GT, Alexeeff SE, et al. Rates of Prenatal Cannabis Use Among Pregnant Women Before and During the COVID-19 Pandemic. JAMA. 2021;326(17):1745–1747. doi:10.1001/jama.2021.16328

  • Oceń treść:

    Brak głosów
    Zajawki z NeuroGroove
    • Kodeina
    • Pierwszy raz

    Pozytywnie nastawiona, zmęczona po nocy. Wolne mieszkanie, 3 szalone przyjaciółki (J, M, T).

    Trochę o tym skąd wziął się pomysł na zażycie tej substancji:

    Jako nastolatka lubiłam eksperymentować ze wszytskim - alkohol, tytoń i leki. Lubiłam przedawkowywać leki, szukałam w internecie coraz ciekawszych efektów, aż natrafiłam na Antidol. Poczytałam dużo o kodeinie, a akurat miała przyjechać moja najlepsza przyjaciółka T. Świetna okazja jako że, obie szalone to postanowiłyśmy spróbować. 

    I tu przechodzimy do zakupu preparatu:

    • Grzyby halucynogenne

    nazwa subst. grzyby (łysiczka lancetowata chyba)





    poziom dosw. sredni (ziele, grzyby)





    dawka : ... pomyslmy... 30 w kanapce z dzemem, nastepnie 15 a potem jeszcze 15 (doustnie)





    set&setting: dyskoteka :) podekscytowanie (koncert dramowy;) )

    • Benzydamina

    substancja: Chlorowodorek benzamidyny / dwie saszetki Tantum Rose, każda zawierająca 0,5mg substancji oraz substancje pomocnicze, w tym ogromne ilości soli. (Stąd doniesienia o

    działaniach nieporządanych u niektórych ‘szperaczy’, tj. wymioty, bule brzucha.)



    doświadczenie: mj, @, dxm, piwo wino i co ino, gałka, tussipect, beznydamina po raz 1.



    miejsce: przyciemniony pokój



    czas: ok 22.00 – teraz, czyli 00.31; teraz, 02.48



    • Marihuana
    • Pierwszy raz

    Nastawienie pozytywne, ciekawość nieznanych efektów. Spalone z towarzyszem, trip spędzony już bez niego w domu.

    Całe dzieciństwo spędzałem z kolegami z mojego dawnego podwórka. Kiedy jednak miałem 13, czy 14 lat musieliśmy z matką się przeprowadzić. Co prawda nie daleko, ale w jakiś sposób zaważyło to na tym co dalej się ze mną działo. To jednak już inna historia. Póki co miałem kontak z dawnym podwórkiem. Pierwsze piwo, szlugi były właśnie z kumplami dawnego podwórka.

    randomness