Narkotyki i dopalacze. MZ poszerza listę substancji zakazanych

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

cowzdrowiu.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

221

Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany w wykazie substancji psychotropowych, psychoaktywnych i środków odurzających. Zostanie ona poszerzona o nowe narkotyki, które pojawiają się w sprzedaży. Są niestety łatwo dostępne w internecie.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, które wprowadza zmiany w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych. To odpowiedź resortu na pojawianie się na rynku nowych narkotyków i dopalaczy, które stwarzają ryzyko zatruć, zgonów, a także mogą powodować uzależnienie. Jak zauważa ministerstwo, wiele z nich jest łatwo dostępnych "za pośrednictwem różnych internetowych kanałów dystrybucji".

Zmiany, które wprowadzi najnowsze rozporządzenie, uwzględniają:

 • rekomendacje Zespołu do spraw oceny ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związanych z używaniem nowych substancji psychoaktywnych,
 • postanowienia Konwencji Narodów Zjednoczonych o kontroli narkotyków, w tym decyzje 65. Sesji Komisji ds. Środków Odurzających (CND) (która odbyła się w Wiedniu, w dniach 14-18.03.2022 r.).

Nowe substancje w wykazie substancji psychotropowych, psychoaktywnych i środków odurzających

Na czym polegają nowe zmiany zaproponowane przez resort zdrowia:

 • włączenie do grupy I-N środków odurzających: BRORFINA (zgodnie z decyzją 65/1) i METONITAZEN (zgodnie z decyzją 65/2);
 • przeniesienie z grupy I-P do grupy II-P substancji psychotropowej EUTYLON (zgodnie z decyzją 65/3).

  W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. dokonano korekty oznaczenia chemicznego 2 substancji:

  • CUMYL-PEGACLONE wymienionej w załączniku nr 1 w części „2. SUBSTANCJE PSYCHOTROPOWE GRUPY II-P” w tabeli w lp. 71,
  • 1cP-LSD wymienionej w załączniku nr 3 w części „1. Wykaz nowych substancji psychoaktywnych z określeniem ich nazw i oznaczeń chemicznych” w tabeli w lp. 54.

  Do tego substancja α-PHiP zostanie przeniesiona z wykazu nowych substancji psychoaktywnych do grupy II-P substancji psychotropowych. Zaś substancja ESZOPIKLON zostanie włączona do grupy IV-P substancji psychotropowych.

  Ministerstwo Zdrowia wskazało, że α-PHiP jest bardzo silnie uzależniającą substancją. W porównaniu do α-PVP (której jest izomerem łańcuchowym) działanie α-PHiP jest podobne, lecz krótsze. Na terenie Polski α-PHiP została zidentyfikowana po raz pierwszy w 2016 r. przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. W 2021 r. Do tej pory pojawiła się 209 razy - odnotowano trzy zatrucia, w tym dwa śmiertelne.

  Ponadto wykaz nowych substancji psychoaktywnych został rozszerzony o trzy substancje:

  • 3D-MXE, na podstawie podobieństwa do innych podobnych substancji podejrzewa się, że może posiadać efekt dysocjacyjny i może działać halucynogennie.
  • MXPr, bazując na podobieństwie strukturalnym do innych podobnych, podejrzewa się, że MXPr będzie posiadać efekt dysocjacyjny. Duże dawki mogą skutkować paniką i manią.
  • MXiPr. MZ stwierdziło, że podobieństwo do innych znanych substancji pozwala podejrzewać, że MXiPr będzie posiadać efekt dysocjacyjny.
 • Oceń treść:

  Average: 1 (2 votes)
  Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

  • Dekstrometorfan
  • Pozytywne przeżycie

  Codzienna depresja

  Cześć wszystkim. 

  Najpierw zajmę się raportem z ostatniej podróży, a potem podzielę się z Wami tytułowymi przemyśleniami. Jeśli ktoś chce trafić do nich szybko, niechaj znajdzie niebieski, wytłuszczony tekst.

  Część pierwsza: ostatni trip

  • Gałka muszkatołowa
  • Pierwszy raz

  Nastawienie psychiczne: Delikatnie zdenerwowany przed przyjmowaniem gałki, potem już z górki. Nie oczekiwałem nie wiadomo czego po 25g mielonej, miałem nadzieję że chociaż minimalnie podziała i się wyluzuję. Otoczenie: Pół doświadczenia wśród znajomych - u mnie w domu, przejściowo w bliskiej okolicy.

  Siemka, to mój pierwszy Trip Raport w życiu i pierwsza styczność z tą substancją.

   

  Substancje: Gałka Muszkatołowa doprawiona AMF i dzidą THC.

  Tolerka: Gałka pierwszy raz w życiu.

  Mood: Lekko przerażony efektów, aczkolwiek strasznie ciekawy.

  Sposób podania: Płynny, rozmieszany z wodą - oral.

   

  • Bad trip
  • Grzyby halucynogenne

  Spróbuję opisać teraz swoje drugie spotkanie z grzybami, które miało miejsce dzień przed napisaniem tego tekstu. Mając w pamięci pierwszą, bardzo intensywną i nieprzyjemną podróż (około 10 g), postanowiłem przyjąć mniej, czyli 3,8 g ususzonych cubensisów, co w teorii miało zapewnić mocny trip, nie powodujący utraty świadomości.  Zmieliłem grzyby, zalałem sokiem z cytryny i odstawiłem na je na 7h (polecam taki sposób przygotowania osobom, które szczególnie nie tolerują smaku grzybów). Do konsumpcji przystąpiłem przed godziną 23.00.

  randomness