Narkotyki i dopalacze. MZ poszerza listę substancji zakazanych

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

cowzdrowiu.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

341

Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany w wykazie substancji psychotropowych, psychoaktywnych i środków odurzających. Zostanie ona poszerzona o nowe narkotyki, które pojawiają się w sprzedaży. Są niestety łatwo dostępne w internecie.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, które wprowadza zmiany w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych. To odpowiedź resortu na pojawianie się na rynku nowych narkotyków i dopalaczy, które stwarzają ryzyko zatruć, zgonów, a także mogą powodować uzależnienie. Jak zauważa ministerstwo, wiele z nich jest łatwo dostępnych "za pośrednictwem różnych internetowych kanałów dystrybucji".

Zmiany, które wprowadzi najnowsze rozporządzenie, uwzględniają:

 • rekomendacje Zespołu do spraw oceny ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związanych z używaniem nowych substancji psychoaktywnych,
 • postanowienia Konwencji Narodów Zjednoczonych o kontroli narkotyków, w tym decyzje 65. Sesji Komisji ds. Środków Odurzających (CND) (która odbyła się w Wiedniu, w dniach 14-18.03.2022 r.).

Nowe substancje w wykazie substancji psychotropowych, psychoaktywnych i środków odurzających

Na czym polegają nowe zmiany zaproponowane przez resort zdrowia:

 • włączenie do grupy I-N środków odurzających: BRORFINA (zgodnie z decyzją 65/1) i METONITAZEN (zgodnie z decyzją 65/2);
 • przeniesienie z grupy I-P do grupy II-P substancji psychotropowej EUTYLON (zgodnie z decyzją 65/3).

  W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. dokonano korekty oznaczenia chemicznego 2 substancji:

  • CUMYL-PEGACLONE wymienionej w załączniku nr 1 w części „2. SUBSTANCJE PSYCHOTROPOWE GRUPY II-P” w tabeli w lp. 71,
  • 1cP-LSD wymienionej w załączniku nr 3 w części „1. Wykaz nowych substancji psychoaktywnych z określeniem ich nazw i oznaczeń chemicznych” w tabeli w lp. 54.

  Do tego substancja α-PHiP zostanie przeniesiona z wykazu nowych substancji psychoaktywnych do grupy II-P substancji psychotropowych. Zaś substancja ESZOPIKLON zostanie włączona do grupy IV-P substancji psychotropowych.

  Ministerstwo Zdrowia wskazało, że α-PHiP jest bardzo silnie uzależniającą substancją. W porównaniu do α-PVP (której jest izomerem łańcuchowym) działanie α-PHiP jest podobne, lecz krótsze. Na terenie Polski α-PHiP została zidentyfikowana po raz pierwszy w 2016 r. przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. W 2021 r. Do tej pory pojawiła się 209 razy - odnotowano trzy zatrucia, w tym dwa śmiertelne.

  Ponadto wykaz nowych substancji psychoaktywnych został rozszerzony o trzy substancje:

  • 3D-MXE, na podstawie podobieństwa do innych podobnych substancji podejrzewa się, że może posiadać efekt dysocjacyjny i może działać halucynogennie.
  • MXPr, bazując na podobieństwie strukturalnym do innych podobnych, podejrzewa się, że MXPr będzie posiadać efekt dysocjacyjny. Duże dawki mogą skutkować paniką i manią.
  • MXiPr. MZ stwierdziło, że podobieństwo do innych znanych substancji pozwala podejrzewać, że MXiPr będzie posiadać efekt dysocjacyjny.
 • Oceń treść:

  Average: 1 (2 votes)
  Zajawki z NeuroGroove
  • Artemisia absinthium (absynt, piołun)
  • Pozytywne przeżycie

  Szczerze mówiąc, to trochę się bałem przed spożyciem tak dużej dawki piołunu. 20g używa się do produkcji pół litra absyntu, a ja wyekstrahowałem to pod ciśnieniem zapełniając tym 1 szklankę.

  Ponieważ nie miałem pod ręką czystego spirytusu, postanowiłem poradzić sobie z tym, co miałem pod ręką. Do tzw. włoskiego ekspresu wsypałem 20g zmielonego na proszek piołunu. Wlałem tam piwo zamiast wody i wstawiłem na gaz. Po kilku minutach uzyskałem mętną, brązową ciecz. Zapach był tak intensywny, że aż zmrużyłem oczy odurzony parą, która wydobywała się z naczynia. Wypiłem wszystko na raz.

  • Inhalanty

  Opiszę jedno z ciekawszych przeżyć, które doświadczyłem po kleju. Osiagałem je stopniowo (za każdym kiraniem coraz bogatsze w szczegóły, głębsze, ciekawsze tym bardziej, iż był to cev.)


  • LSD-25
  • MDMA (Ecstasy)
  • Przeżycie mistyczne

  Set: Urlop bez dzieci, dobry humor, jak zwykle lekka obawa przed nieznanym. Setting: Okolice zwrotnika Raka, od godziny 11. do 19., pustynia przechodząca w plażę, wilgotna niecka na uboczu, w obszarze zalewowym, potem suchy piach nad samym oceanem.

  Dynamika:

  T=0 – 1,5 Hofmanna z roku 2009

  T=1h – pierwsze zauważalne efekty

  T=4h – 90 mg MDMA

  T=16h – możliwość zapadnięcia w sen

  Soundtrack: Słuchaj

  • 2C-P
  • Marihuana
  • Tripraport

  Chęć odbycia ciekawej podróży.

                                            Spojrzenie przez pryzmat

   

   

  Mały wstęp: czas spędzałem na zmianę z trzema osobami, nazwijmy ich M – kolega z dalszego osiedla, L – bardzo dobry kumpel i J – brat L, mój przyjaciel.

   

   

  TR  (-) parę h

   

  randomness