REKLAMA
Na forum ONZ mówiono o leczeniu bólu

22 kwietnia zakończyła się w Nowym Jorku, pierwsza od 18 lat, Specjalna Sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ (UN General Assembly Special Session, UNGASS) poświęcona narkotykom i polityce narkotykowej. Przyniosła zasadniczą, pozytywną zmianę w dyskutowanym w Polsce temacie leczenia bólu.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

LJX/ rynekaptek.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Cóż, przynajmniej w tym aspekcie coś może pójdzie do przodu...

Odsłony

124

22 kwietnia zakończyła się w Nowym Jorku, pierwsza od 18 lat, Specjalna Sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ (UN General Assembly Special Session, UNGASS) poświęcona narkotykom i polityce narkotykowej.

Przyniosła zasadniczą, pozytywną zmianę w dyskutowanym w Polsce temacie leczenia bólu - informuje Fundacja Open Society Foundations w Polsce.

Zwołana na wniosek państw Ameryki Łacińskiej, które w największym stopniu dotyka prowadzona od dziesięcioleci tzw. wojna z narkotykami, Specjalna Sesja ONZ budziła duże nadzieje państw i ruchów opowiadających się za reformą światowej polityki narkotykowej. Sam Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon, nawoływał, by wykorzystać okazję, która nie zdarza się częściej niż raz na dekadę, do rzeczowej i odważnej dyskusji o potrzebie zmian.

- Pomimo krytycznych głosów na temat dokumentu końcowego i trybu jego formułowania, nie jestem nim rozczarowana. Dużym osiągnięciem jest cała część dokumentu poświęcona dostępowi do leków kontrolowanych niezbędnych m.in. do leczenia bólu. W niej widoczne jest wreszcie humanitarne podejście - ocenia Katarzyna Malinowska, dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w Open Society Foundations.

Kwestia dostępu pacjentów do leków opartych na opioidach (np. do morfiny) lub innych substancjach psychoaktywnych zakazanych przez konwencje ONZ, należy do pojemnej dziedziny polityki narkotykowej. Mimo to, dotychczas tak wysokiej rangi dokumenty ONZ z tej dziedziny nie poświęcały jej należytej uwagi.

Na problem negatywnego wpływu obecnej ogólnoświatowej polityki narkotykowej na dostęp do silnych leków przeciwbólowych zwracała natomiast uwagę Światowa Komisja ds. Polityki Narkotykowej:

"Szacuje się, że ok. 5,5 miliarda osób w skali globu ma utrudniony dostęp do analgetyków opioidowych, zwłaszcza morfiny, lub nie ma go wcale, co skazuje je na ból i cierpienie, (…). Według ostatnich szacunków 92% całej stosowanej na świecie morfiny zostało wykorzystane przez zalewie 17% ludności świata zamieszkałej przede wszystkim na północnej półkuli" (Raport „Negatywne skutki kontroli narkotyków dla zdrowia publicznego: globalny kryzys w zakresie leczenia bólu”).

Raport Komisji w grudniu 2015 został opublikowany po polsku.

- Nieadekwatnie leczony ból, towarzyszący licznym chorobom to problem, który dotyka także wielu Polaków - mówi Magdalena Dąbkowska, konsultantka Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej Open Society Foundations w Polsce.

Oceń treść:

Brak głosów