Leki bez recepty a prowadzenie samochodu

Na podstawie badań prowadzonych w ramach projektu Unii Europejskiej DRUI) sklasyfikowano 1541 ogólnie dostępnych w Europie leków pod względem ich wpływu na sprawność psychomotoryczną, czyli zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Wirtualna Polska
Tomasz Budzik

Odsłony

798

Polacy należą do światowej czołówki w stosowaniu leków bez recepty. Przyznaje się do tego blisko 90 proc. ankietowanych. Najczęściej są to środki przeciwbólowe oraz łagodzące objawy grypy. Ich przyjmowanie może mieć wpływ na zdolność do prowadzenia samochodu. Zgodnie z polskim prawem kierowca jadący po lekach może nawet trafić do więzienia.

Na podstawie badań prowadzonych w ramach projektu Unii Europejskiej "Driving under the influence of drugs, alcohol and medicines" (DRUID) sklasyfikowano 1541 ogólnie dostępnych w Europie leków pod względem ich wpływu na sprawność psychomotoryczną, czyli zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Wśród nich znajduje się wiele leków przeciwkaszlowych i na ból gardła.

- Większość z nich to preparaty wieloskładnikowe - mówi Wirtualnej Polsce dr hab. Maria Kała z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych. - Głównym ich składnikiem jest paracetamol, który nie rzutuje na zdolność do prowadzenia samochodu. Inne składniki mogą na nią wpływać, ale stosowane zgodnie z zaleceniami, w dawkach terapeutycznych, zostały sklasyfikowane jako niezmniejszające zdolności do kierowania pojazdami. Przy przekroczeniu dawek terapeutycznych mogą jednak na ośrodkowy układ nerwowy działać pobudzająco (efedryna, pseudoefedryna, fenylefryna) lub depresyjnie (dekstrometorfan, kodeina, feniramina, chlorfenamina i triprolidyna).

Jak informuje krakowski IES, efedrynę zawiera m.in. syrop Tussipect, a pseudoefedrynę Acatar Acti Tabs, Gripex Max, Acatar Zatoki, Actifed Actitrin, Apselan, Aspirin Complex i Sudafed. Fenylefrynę znajdziemy w składzie leków takich jak Gripex SinuCaps, Theraflu, Choligrip, Fervex, Febrisan czy Vicks Symptomem max.

Dekstrometorfan znajduje się m.in. w Gripex Noc, Actifed Actitrin, syropie przeciwkaszlowym DexaPini czy TussiDrill, a triprolidyna lekach takich jak Acatar Acti Tabs, Actifed czy Acitrin. Leki te są dostępne w aptekach bez recepty.

Co jeśli zażyjemy dawkę większą niż sugerowana w ulotce, a potem zdecydujemy się na prowadzenie samochodu? Po pierwsze narażamy siebie i innych, ponieważ maleje nasza zdolność bezpiecznej jazdy. Popadamy również w konflikt z prawem, a jeśli zostaniemy przyłapani przez policję, sprawa może skończyć się nawet wyrokiem więzienia. Polskie prawo, podobnie jak w przypadku narkotyków, nie nadąża za potrzebami dnia dzisiejszego.

- W innych krajach, np. w Niemczech i USA, kierowca, w którego organizmie w wyniku badania krwi stwierdza się obecność leku działającego na OUN (ośrodkowy układ nerwowy – przyp. red.) otrzymuje jedynie karę administracyjną jeżeli wykaże, że lek ten przyjmuje z przepisu lekarza - dodaje Maria Kała. - Jeżeli natomiast nie potrafi udowodnić leczniczego charakteru przyjmowania leku, to lek ten jest uznawany jako środek działający podobnie do alkoholu.

W Polsce nie warto liczyć na taryfę ulgową. - Jeżeli policjant uzna, że z jakiegokolwiek powodu zachodzi wątpliwość co do stanu psychofizycznego kierowcy, ma prawo skierować kierowcę na badanie krwi - mówi Piotr Protasiuk z kancelarii prawnej Omega. - Jeżeli wynik badania potwierdzi obawy policjanta, nie będzie już miało znaczenia, czy kierujący zażył powszechnie dostępny lek dostępny bez recepty, czy też mocniejszy środek przepisany przez lekarza. Liczy się efekt. Z prawnego punktu widzenia problem będzie sprowadzał się do ustalenia, czy w konkretnym przypadku doszło do naruszenia relatywnie łagodnie traktowanego art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń (stan po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka) czy też surowiej karanego przestępstwa z art. 178a kodeksu karnego (jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego), za które grozi do dwóch lat więzienia. Decydującą rolę odgrywają tutaj opinie biegłych sądowych – dodaje Piotr Protasiuk.

Jeśli jadąc pod wpływem środków działających na ośrodkowy układ nerwowy spowodujemy wypadek, oprócz skutków w postaci grzywny lub więzienia, być może będziemy musieli odpowiadać również materialnie. - Trzeba liczyć się z tym, że ubezpieczyciel po wypłacie świadczeń na rzecz poszkodowanych wystąpi do sprawcy szkody z żądaniem zwrotu wypłaconych kwot, czyli regresu – stwierdza Piotr Protasiuk. - Opierając się na literalnej wykładni ustaw, wydaje się jednak, że jest szansa na podjęcie próby uniknięcia odpowiedzialności finansowej. Ustawodawca, wymieniając przesłanki regresu, nawiązuje bowiem do definicji środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych. Leki na przeziębienie czy kaszel nie mieszczą się w tych granicach.

Przełom jesieni i zimy to tradycyjnie czas, w którym nękają nas przeziębienia i kaszel. Korzystając z leków na te przypadłości musimy jednak zachować daleko idącą ostrożność. Jeśli zamierzamy jeździć samochodem, najlepiej wybrać te, które zawierają wyłącznie paracetamol. Jeśli zdecydujemy się na preparaty wieloskładnikowe, dbajmy o to, by nie przekraczać wskazanej w ulotce dawki. To niska cena za większe bezpieczeństwo i uniknięcie poważnych tarapatów.

Oceń treść:

Average: 7 (4 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Tripraport

Bardzo zły stan psychiczny spowodowany wielomiesięcznym stresem w firmie.

Moja waga to 92 kg, wzrost: 176 cm.

Mieszanka: głównie DXM, Cloranxen (aby uspokoić lęki), po kilku dniach doszedł THC.

Czas: tu mam problem z określeniem czasu z powodu bardzo mocnego haju więc starałem się opisać czas ogólnie.

A więc po kolei...

  • 2C-P
  • Marihuana
  • Tripraport

Przyjazna atmosfera, trip spędzony w domu w klimatycznej wsi na odludziu, potem miasto(zakupy), dużo znajomych w tripie, nastawienie standardowe - ciesze się, że to mam.. Ogólnie dobre samopoczucie.

W dzień przyjścia zamówienia powiadomiłem o tym kolegów, z którymi miałem się owym cackiem podzielić jeden z nich postanowił skumać się i stestować w 2-3 osoby specyfik, reszta miała zostać na weekend. Wieści o tym rozeszły się jednak dalej i z 2-3 osób zrobiło się 5-7 (przyszli, poszli..). Opiszę w skrócie pozostałych badaczy którzy zostali do końca byli to: D,P,B,L i Ja.. D i P mieli podobne doświadczenia jak jak. Dla B i L jednak było to coś zupełnie nowego. Wszyscy z wyjąkiem L wypiliśmy po 1ml(10mg) substancji (L wypil 2 godziny pozniej), dopalone kilka rur... Czekamy na wstęp.

  • Szałwia Wieszcza


nie wiem czemu ale odczuwam wielka chec opisania tego, co zrobila ze

mna Lady Salvia poprzedniego wieczoru.


  • 4-ACO-DMT
  • Pierwszy raz

Dłuuugo wyczekiwany moment, euforia sama w sobie.

Cześć wszystkim,
nazywam się E. On nazywał się M. Nas dwóch, fanatycy wręcz "Fear & Loathing in Las Vegas". Chcący przeżyć taką historię, pragnący! Każdym zmysłem. "Kto szuka ten znajdzie". No i się znalazło. Najpierw strona, potem "specyfik", potem zrzutka, potem dostawa. A potem..? Zapraszam do lektury.

Czasy liceum, 18 lat? Nie pamiętam.. tak dawno temu. Małe miasteczko, 15 tys. mieszkańcy.
Pozwolę sobie na nietypowy wygląd tekstu i pisanie tak, jakbym to przeżywał teraz. Tak dobrze to pamiętam - nostalgia!