Kofeina może powodować zmęczenie i senność. W jakich przypadkach?

Znana z działania pobudzającego kofeina może wywołać także odwrotny efekt senności i braku energii. Dzieje się tak, gdy spożywasz jej za dużo lub o zbyt późnych porach. Jak prawidłowo spożywać kofeinę?

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

zdrowie.wprost.pl
Maja Błaszczyk
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

368

Znana z działania pobudzającego kofeina może wywołać także odwrotny efekt senności i braku energii. Dzieje się tak, gdy spożywasz jej za dużo lub o zbyt późnych porach. Jak prawidłowo spożywać kofeinę?

Kofeina stymuluje układ nerwowy, zwiększając aktywność mózgu. Wspomaga koncentrację i funkcje poznawcze, opóźniając zmęczenie. Efekty te mogą wystąpić przy niskich do umiarkowanych dawkach kofeiny 20–200 mg. Zazwyczaj pojawiają się w ciągu 60 minut po spożyciu i trwają średnio 5 godzin.

Po ustaniu efektów stymulujących człowiek często czuje się mniej czujny lub skoncentrowany. Jednak ekstremalne zmęczenie, niezdolność do koncentracji, drażliwość lub ból głowy mogą wskazywać na załamanie efektu kofeiny, lub nawet uzależnienie od niej. Ten odwrotny efekt kofeiny może wynikać z braku snu, zużywania jej późną porą lub zbyt dużej konsumpcji. Objawy wahają się od łagodnych do ciężkich i trwają od jednej godziny do całego tygodnia, w zależności od poszczególnych czynników.

Na szczęście istnieją sposoby, aby zapobiec – lub przynajmniej zmniejszyć – odwrotne efekty kofeiny:

 1. Dbaj o sen. Regularne osiąganie odpowiedniej ilości snu może pomóc zmniejszyć zależność od kofeiny i zapobiec sytuacjom, które mogą wynikać z nieodpowiedniego snu.
 2. Nie pij kawy zbyt późno. Trzymanie się umiarkowanej ilości kofeiny w ciągu dnia może pomóc ci osiągnąć mocny sen i zmniejszyć senność w ciągu dnia. W przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z zasypianiem.
 3. Ogranicz substancje pobudzające. Spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny może powodować pobudzenie, podwyższone lub nieregularne tętno i rozstrój żołądka. Zdrowi dorośli nie powinni przekraczać 400 mg kofeiny dziennie, a kobiety w ciąży powinny spożywać nie więcej niż 200–300 mg dziennie.
 4. Możesz stać się zależny od kofeiny, nawet jeśli spożywasz ją przez krótki czas i w stosunkowo małych dawkach. Możesz uniknąć objawów odstawienia, utrzymując stałe spożycie kofeiny lub powoli je zmniejszając.

Oceń treść:

Average: 8 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
 • Bieluń dziędzierzawa


 • Substancja: Bieluń

 • Doświadczenie: pierwszy raz

 • Dawka: wywar z 4 dużych kwiatów

 • Metoda: doustnie :-)

 • set & setting spokoj :D[...]


Godzina 22:00 pakuję się do ogródka i zrywam cztery duże i ładnie pachnące czerwone (?) kwiaty. W pobliżu czekają koledzy :D szybko wyskakuję i udaję się w stronę domu by przygotować magiczny wywar, na który długo czekałem.

 • 25C-NBOMe
 • Użycie medyczne

Ok.

Witam Serdecznie Wszystkich Portalowiczów ;)

Dawno mnie tu nie było, a trochę się pozmieniało... i wewnątrz i na zewnątrz. Najpiękniejsze jest to, że piszę to w momencie tripowania przy najlepszej muzyce do tego stworzonej. (Coush surfer-dickstarter). Ok,początek.

Środa 7 sierpień, popołudnie.

 • Benzydamina

Czwartkowy wieczór , apartament matki rodzicielki zlokalizowany na piętrze 17. Zabezpieczone wyjście na balkon, ze względu na umiejscowienie na nadmiernie niebezpiecznej wysokości, decyzja podwarunkowana ogromną ilością aplikowanego medykamentu. Nastawienie jak najbardziej pozytywne, z lekką nutką niepewności, gdyż nie wiedziałem co może się wydarzyć, a dawka jest najwyższą obecnie na forum.

13.05.2008

 • Dekstrometorfan
 • Pozytywne przeżycie

Doskonałe, dosłownie.

Na potrzeby tego raportu, kolejny raz zwierzę się, bez wchodzenia w szczegóły (ochrona danych osobowych, haha), z tego, jak zawiłe na płaszczyźnie uczuć było moje życie. Ostatnimi czasy przypominało pierdolony Rollercoaster. Szczęście. Nieszczęście. Uniesienie. Zjazd. Radość. Smutek. Czułość. Gniew. Satysfakcja. Żal. Miłość. Rozczarowanie. Euforia! POWSTANIE Z MARTWYCH... Jezus to przy mnie chuj. On wstał z grobu raz. Ja byłem wewnętrznie martwy wielokrotnie. Tak martwy, że kurwa, gdybym się nie bał śmierci, miałbym wyjebane i po prostu... rzucił się z mostu.

randomness