Kofeina może powodować zmęczenie i senność. W jakich przypadkach?

Znana z działania pobudzającego kofeina może wywołać także odwrotny efekt senności i braku energii. Dzieje się tak, gdy spożywasz jej za dużo lub o zbyt późnych porach. Jak prawidłowo spożywać kofeinę?

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

zdrowie.wprost.pl
Maja Błaszczyk
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

429

Znana z działania pobudzającego kofeina może wywołać także odwrotny efekt senności i braku energii. Dzieje się tak, gdy spożywasz jej za dużo lub o zbyt późnych porach. Jak prawidłowo spożywać kofeinę?

Kofeina stymuluje układ nerwowy, zwiększając aktywność mózgu. Wspomaga koncentrację i funkcje poznawcze, opóźniając zmęczenie. Efekty te mogą wystąpić przy niskich do umiarkowanych dawkach kofeiny 20–200 mg. Zazwyczaj pojawiają się w ciągu 60 minut po spożyciu i trwają średnio 5 godzin.

Po ustaniu efektów stymulujących człowiek często czuje się mniej czujny lub skoncentrowany. Jednak ekstremalne zmęczenie, niezdolność do koncentracji, drażliwość lub ból głowy mogą wskazywać na załamanie efektu kofeiny, lub nawet uzależnienie od niej. Ten odwrotny efekt kofeiny może wynikać z braku snu, zużywania jej późną porą lub zbyt dużej konsumpcji. Objawy wahają się od łagodnych do ciężkich i trwają od jednej godziny do całego tygodnia, w zależności od poszczególnych czynników.

Na szczęście istnieją sposoby, aby zapobiec – lub przynajmniej zmniejszyć – odwrotne efekty kofeiny:

 1. Dbaj o sen. Regularne osiąganie odpowiedniej ilości snu może pomóc zmniejszyć zależność od kofeiny i zapobiec sytuacjom, które mogą wynikać z nieodpowiedniego snu.
 2. Nie pij kawy zbyt późno. Trzymanie się umiarkowanej ilości kofeiny w ciągu dnia może pomóc ci osiągnąć mocny sen i zmniejszyć senność w ciągu dnia. W przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z zasypianiem.
 3. Ogranicz substancje pobudzające. Spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny może powodować pobudzenie, podwyższone lub nieregularne tętno i rozstrój żołądka. Zdrowi dorośli nie powinni przekraczać 400 mg kofeiny dziennie, a kobiety w ciąży powinny spożywać nie więcej niż 200–300 mg dziennie.
 4. Możesz stać się zależny od kofeiny, nawet jeśli spożywasz ją przez krótki czas i w stosunkowo małych dawkach. Możesz uniknąć objawów odstawienia, utrzymując stałe spożycie kofeiny lub powoli je zmniejszając.

Oceń treść:

Average: 8 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
 • Inne

Wiek, masa: 20lat, 65kg

Dawka: ~13,3mg 4-HO-DIPT doustnie, roztwór alkoholowy

Doświadczenie: alkohol, tytoń, konopie, DXM, kofeina, LSD, ecstasy, 2C-E, mefedron.

S&S: Ładny wiosenny dzień. Koło południa wychodzę z uczelni, zgarniam Kurwika i J. Jakiś czas później jesteśmy na skraju lasu i zażywamy po 13,3mg 4-HO-DIPT. W odwodzie czeka termos pełen czerwonego pu-erha, tabliczka gorzkiej czekolady i flaszka piwa Grand.

W TRze nie bawię się w T+x:xx, bo nie kontrolowałem czasu.

 • Dekstrometorfan
 • Gałka muszkatołowa
 • LSD-25
 • Marihuana
 • Marihuana
 • Mieszanki "ziołowe"
 • Retrospekcja
 • Szałwia Wieszcza

---

Od zawsze czułem, że jestem jakiś inny. W pozytywnym, ale i negatywnym tego słowa znaczeniu- moja inność oznaczała bowiem ogromną wyobraźnię, dociekliwość, kreatywność, ponadprzeciętną inteligencję i empatię, ale z drugiej strony- lękliwość, nadpobudliwość, wycofanie społeczne i poootężny nieogar.

Jednym z moich najwcześniejszych wspomnień jest waterboarding, heh. Nie to, że stara mnie torturowała czy coś xD Śniło mi się to, bardzo często, po prostu, z bardzo dużą ilością szczegółów i bardzo dokładnym uczuciem dławienia się wodą. Dziwne.

 • Marihuana

nazwa substancji: DXM + marihuanapoziom doświadczenia użytkownika: szósty raz DXM; inne doświadczone: marihuana, LSD, feta, ecstasy, grzyby; mniej ważne mieszaniny prochów "uppers, downers, screamers, laughers" etc.dawka, metoda zażycia: 25-30 tabl (aha, moja waga: 65kg), doustnie rzecz jasna, 5tabl co 5-10min (co gwarantuje brak zwrotów) + KONIECZNIE trzeba dopalić - o czym niżej.set & setting:: mieszkanie, knajpa, potem plener; intencje? nieskrępowana zabawa jak po niczym.

 • Dekstrometorfan
 • LSD-25
 • Miks

Popołudnie, własny pokój, nie mogłem się doczekać :)

Po tym jak kwaszenie ze znajomymi zostało odwołane, nie mogąc doczekać się kolejnej okazji postanowiłem zarzucić planowane kombo samemu w pokoju. Około godz. 13 połknąłem 18 kapsułek tussidexu, po ok. pół godziny poszedłem rzygnąć. Nie jadłem nic od paru dobrych godzin, więc łatwo poszło. Wróciłem do pokoju, usiadłem na łóżku, dalej czuję źle w brzuchu. Postanowiłem się położyć... nie, nie zdążyłem.

randomness