Dla osób, na które nie działają zwykłe leki, a które są w depresji i przejadają się żyjąc w ciągłym stresie naukowcy z Yale mają rozwiązanie. Okazuje się, że niewielka dawka "Specjalnego K" może pomóc im rozwiązać problemy i naprawić uszkodzone połączenia między synapsami.
Chroniczne objadanie się i stres podnoszą ryzyko rozwinięcia się depresji i lęków, wykazały badania prowadzone w Yale. Ale te same badania wyjaśniają, dlaczego tak się dzieje i proponują rozwiązanie.
Cudowny środek
Prowadzący badania naukowcy wykazali, że znieczulenie ketaminą odwraca objawy depresyjne u szczurów będących na diecie o wysokiej zawartości tłuszczu w podobny sposób, w jaki zwalcza depresję i regeneruje uszkodzenia synaps wywołane przewlekłym stresem.
-Efekty wywołane dietą bogatą w tłuszcze zazębiającą się z tkwieniem w przewlekłym stresie jest czynnikiem wywołującym depresję i zaburzenia metaboliczne jak cukrzyca typu 2 - wyjaśnił profesor psychiatrii i neurobiologii Ronald Duman, główny autor pracy opublikowanej w magazynie "Neuropharmacology"
"Specjalne K"
Opisuje badania, w których zespół wykazał, że ketamina, nadużywana jako narkotyk nazywany"Specjalne K" (ang. "Special K") może szybko i dość radykalnie zmniejszyć objawy przewlekłej depresji u pacjentów, którzy nie reagują na typowe leki przeciwdepresyjne. Dowiedziono, że ketamina aktywuje szlak mTORC, regulujący syntezę białek biorących udział w tworzeniu się połączeń między uszkodzonymi w wyniku stresu i depresji synapsami w mózgu.
Ten sam szlak jest zaangażowany w odpowiedzi komórkowe na energię i metabolizm. Wiadomo także, że ludzie zaburzeniami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca typu 2., są bardziej narażeni na rozwój depresji. Praca zespołu kierowanego przez współautorkę publikacji, Sophie Dutheil w laboratorium Duman miała na celu ustalenie, czy dieta z 6-krotnie wyższą dawką tłuszczu niż wskazana przełoży się na kondycję psychiczną gryzoni. Okazało się, że tak - po 4 miesiącach na takiej diecie szczury wykazywały objawy depresji i były lękliwe.
Małe dawki, sporo pytań
Podczas badań zaobserwowano, że pojedyncza niewielka dawka ketaminy dość prędko zredukowała owe symptomy i zlikwidowała zakłócenia w przekazywaniu sygnałów na szlaku mTORC. Jednakże zespół pracujący w laboratorium Duman zastrzegł, że ketamina, jej zastosowanie i ustalenie dawki bezpiecznej to wciąż temat, który nie został dogłębnie przeanalizowany i konieczne są dalsze badania.
Komentarze