REKLAMA
KE: Obniżyć dopuszczalny limit alkoholu we krwi

Komisja Europejska opublikuje we wtorek zalecenia dla krajów członkowskich UE, mające pomóc im w walce z problemem nadużywania alkoholu, z którego powodu co roku umiera w krajach Unii około 195 tys. osób.

a.

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

2151

Komisja Europejska opublikuje we wtorek zalecenia dla krajów członkowskich UE, mające pomóc im w walce z problemem nadużywania alkoholu, z którego powodu co roku umiera w krajach Unii około 195 tys. osób. W dokumencie - do którego projektu dotarła w poniedziałek PAP - nie ma jednak żadnych propozycji legislacyjnych, lecz jedynie propozycje działań dla krajów członkowskich. Nieoficjalnie niektórzy tłumaczą to intensywnym lobbingiem producentów alkoholu w UE, któremu uległa Komisja Europejska. Nadużywanie alkoholu to wielki problem w Unii.

Alkohol jest bezpośrednia przyczyną około 7,5 proc. wszystkich przypadków śmierci w krajach UE. Szczególnie zagrożeni są młodzi ludzie. Ponad 10 proc. zgonów kobiet i 25 proc. mężczyzn w wieku od 15 do 29 lat jest związanych z nadużywaniem alkoholu. Jeszcze bardziej dramatyczne dane dotyczą wypadków drogowych. W przybliżeniu jeden wypadek na cztery ma związek z konsumpcją alkoholu; w wypadkach tych co roku ginie w UE co najmniej 10 tys. osób. W projekcie strategii walki z nadużywaniem napojów wyskokowych KE proponuje konkretne działania, najczęściej takie, które jej zdaniem sprawdziły się już w jakimś kraju członkowskim. Proponuje na przykład do 0,5 mg/ml obniżyć dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla kierowców, co jej zdaniem obniży śmiertelność w wypadkach drogowych u mężczyzn o 25 proc. i u kobiet o 10 proc. Zero tolerancji dla jazdy po alkoholu KE proponuje natomiast dla młodych ludzi, a także świeżo upieczonych kierowców oraz kierowców transportu publicznego i przewożących produkty handlowe, zwłaszcza niebezpieczne. Dla nich KE proponuje całkowity zakaz jazdy po spożyciu jakiejkolwiek dawki alkoholu.

KE apeluje też o regularne badania kierowców pod kątem zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Inna "propozycja do rozważenia", która zapewne nie spodoba się producentom alkoholu, to etykietki na butelkach z napojami alkoholowymi, informujące o złym wpływie alkoholu na kobiety w ciąży i ich przyszłe dzieci. Większość propozycji KE dotyczy szeroko rozumianych kampanii informujących - np. w szkołach czy punktach sprzedaży - o szkodach powodowanych przez nadużywanie alkoholu. Komisja zaleca też wzmocnienie działań uniemożliwiających sprzedaż alkoholu osobom nietrzeźwym oraz osobom poniżej określonego wieku. Dla uspokojenia przesadnych obaw Komisja Europejska podkreśla, że nie jest zaniepokojona umiarkowanym spożyciem alkoholu, lecz jedynie jego nadużywaniem. Dlatego nie zamierza czynić porównań między alkoholem i tytoniem, którego każdą ilość uważa za szkodliwą dla zdrowia.

Oceń treść:

Brak głosów