Jak zmieniło się zażywanie narkotyków podczas pandemii? Eksperci wyjaśniają

Badania nieoczyszczonych ścieków z 82 europejskich miast wykazały, że podczas pandemii najwięcej nielegalnych narkotyków spożywano w Belgii, Holandii oraz Chorwacji. Próbki zbierane od marca do maja 2020 roku, czyli podczas pierwszej fali pandemii, były weryfikowane pod kątem zawartości śladów MDMA, amfetaminy i metamfetaminy, a także metabolitów kokainy i konopi.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

tech.wp.pl, Karolina Modzelewska
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

197

Badania nieoczyszczonych ścieków z 82 europejskich miast wykazały, że podczas pandemii najwięcej nielegalnych narkotyków spożywano w Belgii, Holandii oraz Chorwacji. Próbki zbierane od marca do maja 2020 roku, czyli podczas pierwszej fali pandemii, były weryfikowane pod kątem zawartości śladów MDMA, amfetaminy i metamfetaminy, a także metabolitów kokainy i konopi.

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii od dziesięciu lat poddaje analizom nieoczyszczone ścieki, aby pozyskać informacje na temat narkotyków i narkomanii w Europie. Dane zgromadzone podczas pierwszej fali pandemii wskazują na istotne zmiany dotyczących zażywania poszczególnych środków odurzających.

Zażywanie narkotyków w czasie pandemii

Pierwsza z nich dotyczy przyjmowania MDMA. Analizy wykazały, że w badanym okresie spadł poziom rozpowszechnienia tego narkotyku w ściekach w porównaniu z poziomem w 2019 roku. Eksperci są zdania, że może mieć to związek z zamknięciem klubów i dyskotek. MDMA, nazywane również ecstasy, jest powszechnie uznawane za tzw. narkotyk imprezowy. Najwyższy poziom jego spożycia wciąż utrzymał się w Holandii, a na prowadzenie wysuwały się dwa miasta – Amsterdam i Utrecht.

W przypadku kokainy utrzymały się trendy wzrostowe, które od kilku lat eksperci obserwują w Europie. Świadczy o tym rosnącym poziom stężenia głównego metabolitu tego narkotyku w ściekach, czyli benzoiloekgoniny (BE). Jak możemy przeczytać na łamach serwisu IFLS, "średni poziom BE wykrywany we wszystkich ośrodkach badawczych, dla których dostępne są dane dla każdego z ostatnich dziesięciu lat, wzrósł z 306,71 miligramów na 1000 osób w 2011 roku do 570,3 miligramów na 1000 osób w 2020 roku".

Naukowcy dostrzegli jednak, że w 16 lokalizacjach z 49, dla których były dostępne dane zarówno z 2019 jaki i 2020 roku, doszło do spadku zażywania kokainy. Narkotyk cieszył się szczególną popularnością w Europie Zachodniej, a Antwerpia i Zurych były największymi jego konsumentami w zeszłym roku. Z kolei w północnej i wschodniej części kontynentu dominowało spożycie amfetaminy (na prowadzeniu znalazły się Zagrzeb oraz Gävle w Szwecji), a metamfetamina była najbardziej rozpowszechniona w Czechach oraz Niemczech

W badaniu uwzględniono również zawartość metabolitu o nazwie 11-nor-9-karboksy-delta9-tetrahydrokannabinol (THC-COOH) w ściekach. Dzięki niemu naukowcy byli w stanie ocenić trendy związane z paleniem marihuany. Okazało się, że w tym przypadku nie doszło do żadnych zmian. Konopie indyjskie cieszyły się niezmiennym uznaniem, a ich największe spożycie zarejestrowano w Amsterdamie, Zagrzebiu, Genewie i Paryżu.

Badanie zwraca również uwagę na schematy związane z zażywaniem narkotyków. Okazuje się, że marihuana cieszy się takim samym zainteresowaniem bez względu na dzień tygodnia. Natomiast spożycie MDMA i kokainy wzrasta w weekendy. Narkotyki są również bardziej rozpowszechnione w dużych miastach, z wyjątkiem amfetaminy i marihuany.

Oceń treść:

Average: 8.5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25
  • Pierwszy raz

17:00 różowe listeczki LSD

1. Tusz i eyeliner - wodoodporny!

2. I lecimy po kanałach. Z Tymi kilogramami szczęścia zza uszu. Śladem Ikara

3. Nie będziemy więcej chodzić do sklepu po lsd. NEVER! Ani do apteki. We will promice. 

4.Więc daj Skarbie. Co zostanie.

5. Pójdziemy do piekła.

Ludzie są kosmitami, ale są raczej mili. Dlaczego ona nie ma włosów? Ma raka? Nie stałaby na drabinie. Może jest lesbijką? Czemu ten ochroniarz tak dziwnie na nas obcina? Pewnie to jej chłopak.

Ten sklep jest taki miły i pluszowy. Wyjdźmy stąd. Ej, ale my trochę też jesteśmy - tylko w środku.

  • Dekstrometorfan

Wiek: 17 i pół roku (sierpień 2008r.)

Doświadczenie: fajki (rzucone - moja duma), alco kilkadziesiąt, może koło setki razy, THC kilkadziesiąt razy, efedryna 3 razy, gałka muszkatołowa 3 razy, DXM 5 razy, fuka raz (i nie podziałała), raz gaz

Dawka: 1500mg DXM na 60kg masy ciała, czyli 25 mg/kg. Podane w ciągu 15 (?!) minut - wnioskując z archiwum gg.

S'n'S: Wszystko, co trzeba, pisze w raporcie. A reszta? A co za różnica...Otworzyłem oczy i starałem się utrzymać otwarte, jak najdłużej. Poczułem senność... Armia Dextera w coraz większych ilościach się uaktywniała. Zbuntowałem się i to był mój błąd. Zacząłem go drażnić, nabijać się z niego. Nabrałem pewności, że nic złego się nie stanie. Zamknąłem oczy i czekałem. Łóżko zaczęło dryfować po pokoju, więc otwarłem oczy, ale nie przestało od razu, jak to zwykle bywało.

  • Dimenhydrynat

Raz ze znajomym zarzuciliśmy po 20 sztuk na łeb i zapaliliśmy do tego zajebistego skuna (jeden z lepszych jakie paliłem) i tak nas wyjebało poza rzeczywistość, ze krowy nam po osiedlu biegały, żaby na nas skakały, rozmawiałem z koleżanka, która w tym czasie była w Łebie, a gadka miedzy nami polegała na wymianie pojedynczych słów (część mówiliśmy a część tylko myśleliśmy sobie w głowach i nawet się dogadywaliśmy - cos ala telepatia, naprawdę dziwna sprawa).

  • Dekstrometorfan

Wczoraj w nocy zarzucilem acodin. Chcialem tego sprobowac juz wczesniej, ale nie mialem skad skolowac :/ Naszczescie, w koncu dostalem go i od razu zaczalem planowac konsumpcje.