Idea pokoi do używania narkotyków nie oznacza ich legalizacji – doradca ministra

Pomysł pokoi do używania narkotyków nie oznacza ich legalizacji, dotyczyłaby jedynie użytkowników problemowych jako usługa niskoprogowa – mówi Simona Bieliūnė, doradca ministra zdrowia.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

zw.lt
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

28

Pomysł pokoi do używania narkotyków nie oznacza ich legalizacji, dotyczyłaby jedynie użytkowników problemowych jako usługa niskoprogowa – mówi Simona Bieliūnė, doradca ministra zdrowia.

Według doradcy nadal funkcjonuje podobna usługa, w której od narkomanów pobierane są stare strzykawki, a nowe podaje się, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Pomysł na rozszerzenie tej usługi, zdaniem przedstawiciela ministra, jest jeszcze w fazie koordynacji.

„Ministerstwo Zdrowia jeszcze niczego nie konfiguruje. Wydaje mi się, że w tej chwili jest więcej osób wprowadzających w błąd, ponieważ do tej pory ani koncepcja tego pokoju, ani szczegóły, ani zespół, który powinien pracować, nie zostały jeszcze opisane” – powiedział w poniedziałek dziennikarzom S. Bieliūnė.

„To nie jest dla całej ludności, w ogóle nie mówimy o legalizacji, to wyłącznie w kontekście problemowych użytkowników i usług niskoprogowych” – dodała.

Odpowiedziała na obawy socjaldemokraty Algirdasa Syso dotyczące nowego opisu świadczenia usług niskoprogowych.

Według doradcy taka praktyka obowiązuje w innych krajach od wielu lat.

„Ma to Dania, Niemcy, Norwegia i inne kraje. Osobiście odzwiedzałam. W tej chwili, kiedy dajemy tylko sterylną strzykawkę i chusteczkę dezynfekującą, również informujemy ich, że jej używają, ale nadal niewiele robimy, aby zmotywować ich do wejścia do samego systemu leczenia” – powiedziała doradca ministra zdrowia.

Socjaldemokraci opozycyjni obawiają się, że te plany będą oznaczać legalizację narkotyków.

„To jest legalizacja, ponieważ jest jasno napisane, pojawia się nowe pojęcie »bezpieczniejszego pokoju do używania narkotyków«. Należy podkreślić, że narkotyki są zakazane na Litwie” – powiedział A. Sysas podczas konferencji prasowej w Sejmie w poniedziałek.

Usługi niskoprogowe to anonimowe usługi opieki zdrowotnej dla osób przyjmujących narkotyki drogą iniekcji w celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się infekcji, przedawkowania i zgonów, przestępczości i innych negatywnych konsekwencji.

Według Ministra Zdrowia jest to „wprowadzenie kulturowych praktyk skandynawskich w placówkach służby zdrowia”.

W ponad dziesięciu miastach na Litwie istnieją usługi niskoprogowe, z których mogą korzystać wszyscy użytkownicy narkotyków iniekcyjnych. Jedną z głównych świadczonych tutaj usług jest wydawanie strzykawek i igieł do kontroli rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych przez krew, takich jak HIV i wirusowe zapalenie wątroby.

Według Centrum Chorób Zakaźnych i AIDS, usługobiorcy gabinetów niskoprogowych odwiedza rocznie ok. 40-50 tys. osób łącznie. Liczba stałych odbiorców usług niskoprogowych jest niestabilna, wcześniej sięgała ok. 1-2 tys. lub nieco więcej, ale w ostatnich latach liczba ta maleje – w 2019 r. zarejestrowano 746 nowych usługobiorców, a w 2018 r. 820.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Benzydamina

S&S : Dom kumpla, nazwę go "C", i drugi kumpel niech będzie "Z".

Doświadczenie : Kofeina, Tytoń, Alkohol, THC, DXM.

Dawkowanie : 3 saszetki 'Tantum Rosa'

Jest ok. godz. 18.00, wsypuje z kumplem do szklanki zawartość saszetki, i nalewam wody. Mieszamy. Gotowe !

  • LSD-25
  • Marihuana
  • MDMA
  • MDMA (Ecstasy)
  • Tripraport

Błękitne pigułki szkotów nie zawiodły.  Pierwsza uderzyła standardowo po upływie godziny bez trzydziestu minut.  Euforia rozpływała się po naszych ciałach. Świat nabrał przyjemnego kontrastu, intensywniejsze kolory są atutem w pokrytej ciemnością przestrzeni klubu.  Dobrze mi.

  • Kokaina

Moja przygoda z kokaina zaczela sie dosc zwyczajnie, zawsze chcialam sprobowac a pewnego dnia po prostu nadarzyla sie wspaniala okazja. Mianowicie moja dobra znajoma, ktorej juz dosc dlugi czas nie widzidzialam, podarowala mi koperte z tym bialym 'cudem'.

  • Dekstrometorfan
  • Pierwszy raz

Trochę poddenerwowany, podekscytowany, w mieszkaniu z dziewczyną. Z głośników płynie muzyka (ambient / soundtrack). Ostatni posiłek jadłem 3 godziny przed zażyciem DXM. Oczekuję czegoś pozytywnego, innego, chwili innej niż szary świat za oknem.

Tak, jest to kolejny TR z DXM w roli głównej. Chciałbym jednak zwrócić w nim uwagę na to jak wiele dało mi pierwsze "spojrzenie" na dekstrometorfan oraz podzielić się moim zdaniem na temat rzeczonej substancji i jej popularnego zastosowania.

W poniższym raporcie nie znajdziecie opisu CEVów, zaburzeń świadomości, beki z kolegami, ogólnej niezłej jazdy. Znajdziecie wspomnienie osoby dla której DXM okazało się być czymś więcej niż aptekowym mózgojebem.

randomness