Fentanyl, morfina, marihuana: część pacjentów nie skorzysta z receptomatu kontynuując leczenie

Wystawienie pierwszej recepty na m.in. fentanyl, morfinę, oksykodon i ziele konopi innych niż włókniste będzie wymagało osobistego zbadania pacjenta. Jak alarmuje Naczelna Izba Lekarska, w ramach kontynuacji leczenia z receptomatów skorzystają jedynie pacjenci lekarzy z kontraktem NFZ.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

JW | Rynek Zdrowia

Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

208

Wystawienie pierwszej recepty na m.in. fentanyl, morfinę, oksykodon i ziele konopi innych niż włókniste będzie wymagało osobistego zbadania pacjenta. Jak alarmuje Naczelna Izba Lekarska, w ramach kontynuacji leczenia z receptomatów skorzystają jedynie pacjenci lekarzy z kontraktem NFZ.

NIL: ograniczenie recept dla trzech opioidów i marihuany leczniczej to rozwiązanie doraźne

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z przesłanym do prekonsultacji projektem rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje, zgłosiło szereg uwag.

NIL w pełni popiera ideę wzmocnienia nadzoru nad preskrypcją leków zawierających ww. środki. Są też obawy i sprzeciw samorządu lekarskiego dotyczące działalności firm zajmujących się wystawianiem na masową skalę recept bez odpowiedniego zbadania pacjenta.

Zjawiskiem szkodliwym dla pacjentów i dla systemu opieki zdrowotnej jest obserwowane obecnie nadużywanie formy udzielania świadczeń zdrowotnych za pośrednictwem systemów łączności w celu wystawiania recept - pisze NIL. - Brak osobistego, bezpośredniego kontaktu lekarza z pacjentem przy pierwszorazowej wizycie przysparza trudności w ustaleniu stanu klinicznego pacjenta i doborze farmakoterapii, co - szczególnie w przypadku leków psychotropowych i substancji psychoaktywnych - zwiększa ryzyko popełnienia błędu i dostarczenia tych substancji osobom nieuprawnionym - dodaje.

Rozwiązanie zaproponowane w projekcie opiniowanego rozporządzenia kierunkowo jest zgodne z oczekiwaniem samorządu lekarskiego, ale Izba ma też zastrzeżenia.

Po pierwsze, nie jest ono oczekiwanym przez samorząd lekarski systemowym rozwiązaniem kwestii funkcjonowania na rynku tzw. receptomatów. Projekt rozporządzenia wychodzi naprzeciw doraźnym potrzebom związanym z preskrypcją kilku substancji - uważa NIL.

Jak ocenia, w pozostałym zakresie działalność związana z automatycznym wystawianiem recept, opartym jedynie o wypełnienie ankiety internetowej, nie będzie ograniczona. - Proponowane w projekcie rozporządzenia ograniczenia preskrypcji w stosunku do 4 substancji (3 opioidów oraz produktów marihuany leczniczej) pozwoli jedynie na bieżące ograniczenie zjawiska przepisywania w receptomatach niektórych opioidów - wskazuje.

Pacjenci tych lekarzy utracą możliwość uzyskania recepty na kontynuację leczenia

Po drugie - jak podkreśla NIL - projekt rozporządzenia przewiduje, że wystawienie recepty na substancje, które wymieniono w załączniku do projektu rozporządzenia, tj. fentanyl, morfinę, oksykodon i ziele konopii innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste, będzie wymagało osobistego zbadania pacjenta.

Zgodnie z projektem rozporządzenia wymóg osobistego zbadania pacjenta nie będzie dotyczył jedynie lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego w zakresie kontynuacji leczenia preparatem zawierającym substancję wymienioną w załączniku. Takie rozwiązanie budzi zastrzeżenia samorządu lekarskiego z następującego powodu - jako uprawnionych do stosowania kontynuacji leczenia preparatami zawierającymi substancje wymienione w załączniku uznano jedynie lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego, tj. lekarzy, z którymi NFZ zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, albo lekarzy, którzy wykonują zawód u świadczeniodawcy, z którym NFZ zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Wykluczeni zostają zatem lekarze, którzy prowadzą praktykę lekarską bez kontraktu z NFZ, a którzy zarazem nie prowadzą działalności w formie receptomatu. Pacjenci tych lekarzy utracą możliwość uzyskania recepty na kontynuację farmakoterapii środkami wymienionymi w załączniku do rozporządzenia bez konieczności odbycia wizyty w gabinecie lekarskim - alarmuje Naczelna Izba Lekarska.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej proponuje także, aby w załączniku do rozporządzenia dopisać do proponowanej listy czterech substancji także wszystkie leki z grupy benzodiazepin, ze względu na ich silny potencjał uzależniający.

Oceń treść:

Brak głosów

Komentarze

Żenada (niezweryfikowany)

Marihuane zrównano z fentanylem i oksy, super podeście, brawo... Co za kraj xDD
Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA (Ecstasy)

  • Dekstrometorfan

Waga: 48kg

Co i jak: 500mg dekstrometorfanu + 10mg hioscyny (paracetamol odpuszczę) + 10mg prometazyny

  • Marihuana

Jestem ... czy mnie nie ma... czekam.... obserwuje.... napalam sie....te ciala... te podrygjqce piersi.. czekam na goscia... leb mi peka od tematow wybuchajqcych mi w glowie... a moze od porannego tematu..juz 13a co sie ze mnq dzieje cholera.... nie wiem....

  • Grzyby
  • Przeżycie mistyczne
  • psylocybina
  • Psylocybina

Bardzo pozytywny nastrój

Trip był w zeszłym roku

 

Pewnego pięknego dnia przeczytałem na wujku Google, że wypicie soku porzeczkowego na godzinę przed grzybami mocno spotęguje ich działanie. Zachęcony tą opinią, jak najszybciej pobiegłem do sklepu i zakupiłem wynalazek. Po powrocie wypiłem na hejnał całą butelkę i przygotowałem porcje grzybów, których było 5g odmiany McKennai.

 

randomness