Miejsce akcji:
Miasteczko w Holandii, mój dom a także moja głowa.
Czas akcji:
Czas trwania akcji obejmuje wieczór i noc podczas której spałem.
Bohaterowie:
Ja - Gryby
Komar
Antek
Choć naukowcy dysponują dziś szczegółową wiedzą o tym, jak substancja wpływa na konkretne receptory serotoninowe, nie jest jasne, jak właściwie te efekty farmakologiczne przekładają się na tak znaczące zmiany w świadomości.
Od momentu odkrycia, dwuetyloamid kwasu lizergowego (bardziej znany jako LSD) był narzędziem zmiany świadomości wielu osób. Choć naukowcy dysponują dziś szczegółową wiedzą o tym, jak substancja wpływa na konkretne receptory serotoninowe, nie jest jasne, jak właściwie te efekty farmakologiczne przekładają się na tak znaczące zmiany w świadomości.
Nowy raport przedstawiony na dorocznej konferencji American College of Neuropsychopharmacology w Hollywood na Florydzie sugeruje, że LSD zmniejsza łączliwość sieci neuronowych w mózgu – co można sprowadzić do ograniczenia stopnia, w jakim stopniu neurony w obrębie sieci mogą jednocześnie reagować. Wykazano także, że LSD wydaje się zmniejszać to, w jakim stopniu odrębne sieci pozostają unikalne pod względem wzorców lub synchronizacji reakcji
Dr Robin Carhart-Harris i jego zespół z Imperial College w Londynie rozpoczęli badanie od wykonania sekwencji skanów mózgu 20 ochotników, z użyciem fMRI, by zmapować zmiany przepływu krwi i aktywności mózgu. Wykorzystali również magnetoencefalografię (MEG), aby zarejestrować pola magnetyczne wytwarzane przez prądy elektryczne przepływające w mózgu, co pozwala na zobrazowanie funkcji mózgu. Zastosowane techniki pokazały, że LSD prowadzi do powstawania chaotycznego stanu mózgu, nie tak odległego do tego, co obserwuje się na pewnym etapie psychozy. Zauważyli oni, że neurony w normalnym stanie reagujące razem, wypadały z synchronizacji. Zaobserwowali równieżm że sieci, które były zwykle odrębne, wykazywały w tym stanie łączliwość.
Zespół odkrył potencjalne wyjaśnienia halucynacji i zniekształceń, które są tak powszechne przy intoksykacji LSD - przepływ krwi w korze wzrokowej w tylnej części mózgu. MEG ujawnił również zmiany w oscylacji fal mózgu, a konkretnie zmniejszenie obecności fal alfa. Zmiany te były ściśle skorelowane z halucynacjami wzrokowymi, co sugeruje, że pod wpływem LSD "system wizualny wiąże się bardziej ze światem wewnętrznym, niż zewnętrznym".
LSD może być w stanie dostarczyć użytecznego modelu ludzkiego psychozy, ponieważ prowadzi do zmian w funkcjonowaniu sieci neuronowych, które pokrywają się z objawami odpowiadającymi (pierwszej) fazie psychozy.
Niewyspany i zmęczony, już miałem iść spać.
Miejsce akcji:
Miasteczko w Holandii, mój dom a także moja głowa.
Czas akcji:
Czas trwania akcji obejmuje wieczór i noc podczas której spałem.
Bohaterowie:
Ja - Gryby
Komar
Antek
Od 9 rano wyglądałem listonosza, a od 10.30 juz nawet siedziałem na krzesełku przed domem. Siedziałem tam i siedziałem i juz miałem iść i nagle przyjeżdża koleś, myślałem ze do warsztatu bo taki zwykły koleś, ale miał Notes. I szukał mnie. no i to była do mnie przesyłka :).
Autor: Hitori
S&S: Sam w nocy w pokoju, Zdałem akurat ostatnią maturę
Doświadczenie: chyba duże, nie chce mi się pisać
Letni wieczór, mieszkanie i blokowisko.
ETH-LAD to dziwna substancja. Lizergamid, ale tworzący specyficzne dla siebie nastroje i odczucia, w dużym stopniu różne od LSD. Siadający na głowie mocno, ale i pozostawiający w miarę trzeźwy ogląd rzeczywistości. Mniej wizalny, a bardziej szatkujący na kawałki poczucie upływu czasu i powiązań przyczynowych. W pewnym stopniu też mocniej dysocjujący od LSD. Oczywiście to tylko mój subiektywny odbiór tego doświadczenia, da się jednak wyczuć charakterystyczny emocjonalny „znak rozpoznawczy”.
Komentarze