REKLAMA
Czy dzięki efektom podobnym do pierwszego stadium psychozy LSD dostarczy modelu badawczego?

Choć naukowcy dysponują dziś szczegółową wiedzą o tym, jak substancja wpływa na konkretne receptory serotoninowe, nie jest jasne, jak właściwie te efekty farmakologiczne przekładają się na tak znaczące zmiany w świadomości.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Medical Daily
Ali Venosa
Komentarz [H]yperreala: 
Czyżby stara hipoteza działania psychozomimetycznego miała odżyć na bazie nowych naukowych podstaw?

Odsłony

387

Od momentu odkrycia, dwuetyloamid kwasu lizergowego (bardziej znany jako LSD) był narzędziem zmiany świadomości wielu osób. Choć naukowcy dysponują dziś szczegółową wiedzą o tym, jak substancja wpływa na konkretne receptory serotoninowe, nie jest jasne, jak właściwie te efekty farmakologiczne przekładają się na tak znaczące zmiany w świadomości.

Nowy raport przedstawiony na dorocznej konferencji American College of Neuropsychopharmacology w Hollywood na Florydzie sugeruje, że LSD zmniejsza łączliwość sieci neuronowych w mózgu – co można sprowadzić do ograniczenia stopnia, w jakim stopniu neurony w obrębie sieci mogą jednocześnie reagować. Wykazano także, że LSD wydaje się zmniejszać to, w jakim stopniu odrębne sieci pozostają unikalne pod względem wzorców lub synchronizacji reakcji

Dr Robin Carhart-Harris i jego zespół z Imperial College w Londynie rozpoczęli badanie od wykonania sekwencji skanów mózgu 20 ochotników, z użyciem fMRI, by zmapować zmiany przepływu krwi i aktywności mózgu. Wykorzystali również magnetoencefalografię (MEG), aby zarejestrować pola magnetyczne wytwarzane przez prądy elektryczne przepływające w mózgu, co pozwala na zobrazowanie funkcji mózgu. Zastosowane techniki pokazały, że LSD prowadzi do powstawania chaotycznego stanu mózgu, nie tak odległego do tego, co obserwuje się na pewnym etapie psychozy. Zauważyli oni, że neurony w normalnym stanie reagujące razem, wypadały z synchronizacji. Zaobserwowali równieżm że sieci, które były zwykle odrębne, wykazywały w tym stanie łączliwość.

Zespół odkrył potencjalne wyjaśnienia halucynacji i zniekształceń, które są tak powszechne przy intoksykacji LSD - przepływ krwi w korze wzrokowej w tylnej części mózgu. MEG ujawnił również zmiany w oscylacji fal mózgu, a konkretnie zmniejszenie obecności fal alfa. Zmiany te były ściśle skorelowane z halucynacjami wzrokowymi, co sugeruje, że pod wpływem LSD "system wizualny wiąże się bardziej ze światem wewnętrznym, niż zewnętrznym".

LSD może być w stanie dostarczyć użytecznego modelu ludzkiego psychozy, ponieważ prowadzi do zmian w funkcjonowaniu sieci neuronowych, które pokrywają się z objawami odpowiadającymi (pierwszej) fazie psychozy.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)

Komentarze

lsdman (niezweryfikowany)
Co z tego konkretnie wynika? Fajny, ciekawy artykuł! Brakuje tylko szerszego objaśnienia np. na czym polega pierwszy stan psychozy. Aplikuje sobie od niemal dwóch tygodni LSD o bliżej nie znanej "wadze" - jeden znaczek 123mq zaopatruje mnie na cały tydzień. Nie mam halucynacji, ale jestem pobudzony i wyjątkowo kreatywny. Definitywnie czuć wzmożoną pewność siebie, która udziela się w każdym aspekcie życia i prowadzi do łatwości w podejmowaniu decyzji czy działaniu. A pomysły? Huh! Kupiłem notesik i co chwile notuje - na ulicy myślę, że ludzie postrzegają mnie jako duże zainspirowane dziecko! a bynajmniej tak się czuję! :) W zasadzie nie wiem czemu piszę tutaj ten komentarz... z pewnością nie w celach reklamujących LSD jako super narkotyk. Trzeba uważać z LSD, bo przy dłuższym stosowaniu można dosłownie przeprogramować sobie mózg do czego osobiście dążę - by zwiększyć pewność siebie, pozbyć się nieśmiałości i przenieść mój pozytywny obraz postrzegania samego siebie z wewnątrz na zewnątrz - to wszystko JEST jak najbardziej realne! Ja odczuwam pozytywne efekty, które utrzymują się na coraz dłuższy czas, zresztą dla zainteresowanych poważnie tematem polecam wykład na YT o LSD. Ze skutków ubocznych... po całym listku na złym tripie są możliwe myśli samobójcze z trybem natychmiastowym, gdy uświadomimy sobie pewne rzeczy, których zmienić się nie da. Trzeba na prawdę uważać! Z drobnych skutków ubocznych stosowania mikrodawek przez dłuższy czas czuć silne zmęczenie pod koniec dnia - ale to normalne, gdy mózg przez cały dzień pracował na podkręconych obrotach
Zajawki z NeuroGroove
  • 25C-NBOMe
  • Retrospekcja

Zdana poprawka, wyśmienity nastrój, ciekawość, ogólnie wesołe i przyjemne nastawienie z nutką zaniepokojenia


  • MDMA (Ecstasy)


Pewnego pięknego dnia :) kupiliśmy sobie z J. motorole, mieliśmy je

rozłożone na 2 dni.Pierwszego wieczoru drops nie mógł mi się

załadować (a nie była to moja pierwsza piguła) i cały czas

chodziłam i marudziłam.

  • Dekstrometorfan
  • Pierwszy raz

Spokojne popołudnie, dobry nastrój, sam w mieszkaniu(chociaż po kilku godzinach wraca brat), chęć przeżycia czegoś nowego i ciekawego.

Witam, poniżej mój pierwszy trip-raport, proszę więc o łagodną ocenę.

Kilka ostatnich tygodni spędziłem wdrażając się spowrotem w mój ćpuńsko-politechniczny rytm życia. W tym czasie, jak i w wakacje czytałem dużo o psychodelikach i postanowiłem spróbować kolejnego 'legalnego' drugu jakim jest DXM.

Tak więc po wykładach z jakichś pierdół udaję się do apteki, kupuję paczuszkę acodinu, która okazuje się mieć 20 tabletek po 15 mg dexa. Siadam przed PlayStation i zjadam najpierw 3 tabsy żeby wykluczyć uczulenie. Popijam piwko - ulubiony Staropramen i gram w fifkę.

  • Szałwia Wieszcza

Jako substancji do wyzwalania stanow odpowiednich uzylem ekstraktu x5

z holenderskiego Smartlabu. Do dziobka fajki wodnej zalozylem tzw. screenek

zeby mi

salvia nie wpadala do wody. Odmierzylem analogowo ilosc dostateczna i

zaczalem przygotowywac sie do tripa.

randomness