Badania: Używanie marihuany nie prowadzi do obniżenia poziomu IQ i problemów z edukacją

Twierdzenie, że regularne używanie marihuany wpływa na obniżenie poziomu inteligencji i powoduje trudności w nauczaniu jest częstym argumentem przytaczanym przez jej przeciwników. Co na ten temat mówią naukowcy?

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

medycznamarihuana.com

Odsłony

511

Twierdzenie, że regularne używanie marihuany wpływa na obniżenie poziomu inteligencji i powoduje trudności w nauczaniu jest częstym argumentem przytaczanym przez jej przeciwników. Co na ten temat mówią naukowcy?

Stosowanie marihuany wśród dorosłych nie powoduje obniżenia IQ ani nie prowadzi do problemów z edukacją – twierdzą wyniki badania opublikowane w międzynarodowym magazynie naukowym The Journal of Psychopharmacology.

Brytyjscy badacze ocenili związek między wzrastającym użyciem marihuany wśród 15 latków i wynikami w nauce wśród 16 latków. Badanie zostało przeprowadzone na próbie 2235 nastolatków.

Po wyeliminowaniu zmiennych zakłócających takich jak depresja, czy palenie papierosów, które mogłyby wpłynąć na wynik badania naukowcy podali, że ,,ci z badanych, którzy do tej pory mieli styczność z marihuaną minimum 50 razy nie różnili się pod względem poziomu IQ i wyników osiąganych w nauce od tych, którzy nie używali jej nigdy’’.

Co ciekawe, wykryto związek między paleniem papierosów, a słabszymi wynikami w nauce – nawet po wyeliminowaniu czynników zakłócających dane wskazują na to, że palenie papierosów przyczynia się do obniżenia poziomu inteligencji ogólnej i wpływa na pogorszenie wyników w nauce.

Badacze podsumowują: ,,Twierdzenie, że używanie marihuany prowadzi do obniżenia poziomu IQ i trudności w uczeniu się nie zostało potwierdzone wynikami tego badania.’’

Z kolei badanie przeprowadzone w Nowej Zelandi w 2012 roku i opublikowane w The Proceedings of the National Academy of Sciences wskazują na to, że częste używanie marihuany wśród osób poniżej 18 roku życia było związane z niższym poziomem IQ w późniejszym wieku. Niezależna recenzja tego badania opublikowana później w tym samym magazynie twierdzi jednak, że w badaniu nie zostały uwzględnione zmienne zakłócające takie jak różnice socjalno-ekonomiczne, które mogły wpłynąć na wynik badania, a zmiany w psychice badanych mogą nie mieć żadnego związku ze stosowaniem przez nich marihuany.

Nowsze badanie opublikowane na łamach Drug and Alcohol Dependence w 2015 roku sugeruje, że efekty długotrwałego stosowania marihuany przez nastolatków ,,są znikome w porównaniu do długotrwałego używania alkoholu i papierosów.’’

Wyniki poszczególnych badań nieco różnią się od siebie i nie dają jednoznacznej odpowiedzi, jednak wszystko wskazuje na to, że używanie marihuany nie ma wpływu na ogólny poziom inteligencji i nie utrudnia przyswajania wiedzy w przyszłości.

Oceń treść:

Average: 7.6 (5 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Inne

Wieczór, pozytywne nastawienie, własny pokój, rodzice w domu

------------------------
    Prolog
------------------------

  • MDMA
  • MDMA (Ecstasy)
  • Pierwszy raz

Brak wygórowanych oczekiwań, nastrój w porządku. Mieszkanie moje i kumpla.

Kiedy po kilku dniach świetnej zabawy z alkoholem i THC kończy nam się palenie o godzinie 18, wraz z kolegą V. wpadamy na świetny pomysł, aby zarzucić niedawno zakupione pixy. Szybko udajemy się do sklepu po izotonik, gumy do żucia oraz elektrolity z apteki.

 

  • grzyby
  • Grzyby halucynogenne
  • Tripraport

Długo wyczekiwany moment ponownego grzybowego tripa, po około 10 latach przerwy. Obozowisko w górach, ognisko, wiata, rzeka, deszcz i wiatr. Główny cel wyjazdowy: zaktualizować wspomnienia związane ze wrzucaniem grzybów za małolata.

Ja i kumpel, leśne obozowisko - wiata, studnia i ognisko. Od rana czilujemy przy ognisku w chłodny, deszczowy i wietrzny dzień. Okoliczności odbiegały nieco od wymarzonych, ale postanowilismy się tym nie zrażać. Ostatni raz zarzucałem grzyby dobre 10 lat temu, a w tym roku naszła mnie niespodziewana chęć zasmakowania głębi psychodelicznego doświadczenia i zweryfikowania tego stanu ze wspomnieniami z przeszłości. Oczekiwałem wglądu w samego siebie oraz podróży, cokolwiek miała ona oznaczać.

  • Amfetamina

A to moja przgoda.. Poniedzialek rano, dwoni telefon. "Jedziesz do

Gdyni?"-slysze. Pytanie! Pewnie ze jade. Takie wyjazdy to lubie.

Spontan. Szkolke sie oposci, to pewne, ale co tam.. Biore ze soba

sztuczke zielonego, szklana tubke, prawo jazdy, plastykowy pieniadz I

w droge!

Jedzie nas w sumie trzech, ja jako "zapasowy" kierowca. Firmowy

Nissan wiezie nas przez ulice stolicy - kierunek polnoc. Wieziemy

jakies duperele do filli firmy w Gdansku, zreszta cel podrozy

randomness