Badania nad bezpieczeństwem medycznego stosowania marihuany

W Kanadzie rozpoczęły się pierwsze badania nad medycznym zastosowaniem pochodnych konopi indyjskich -informuje serwis "EurekAlert"

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

4294

Celem programu COMPASS jest ustalenie, na ile bezpiecznie da się łagodzić bóle podając preparaty z konopi indyjskich. Badanie ma trwać rok i objąć Œ0 pacjentów cierpiących z powodu przewlekłego bólu, z których 350 stosuje marihuanę. Pacjentów zgłasza siedem kanadyjskich klinik wyspecjalizowanych w zwalczaniu bólu.

Wśród zgłaszanych do programu osób najczęstsze są uszkodzenia rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane, zapalenie stawów i inne rodzaje trudnego do leczenia bólu mięśniowego czy wynikającego z neuropatii (uszkodzenia nerwów). Nie włączono osób z chorobami nowotworowymi.

Uczestnicy eksperymentu będą mieli przez rok dostęp do marihuany o jednolitej, wysokiej jakości - ma ją na rządowe zamówienie dostarczyć firma Prairie Plant Systems Inc. Chodzi o odmianę, która zawiera 12 procent składnika aktywnego - tetrahydrokanabinoli (THC). Naukowcy chcą obserwować ewentualne skutki uboczne - wpływ używki na nerki, wątrobę, serce i płuca oraz zmiany poziomu hormonów. Pacjenci będą także rozwiązywać testy na początku i pod koniec badań, by sprawdzić, czy nie ma wpływu na sprawność umysłową.

Kanadyjscy pacjenci już od roku 1999 mogą w ograniczonym zakresie zażywać marihuanę - pod warunkiem, że mają zalecenie lekarza oraz autoryzację odpowiednich instytucji. Mimo to dotąd nie przeprowadzono poważnych badań nad bezpieczeństwem takiej terapii. Koncentrowano się raczej na jej skuteczności.

Obserwacje osób zażywających marihuanę ograniczały się zwykle do osób zdrowych, dla których była tylko używką. U chorych, biorących różne leki, z cukrzycą czy podwyższonym ciśnieniem krwi reakcja organizmu może być zupełnie inna.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Sloma (niezweryfikowany)
Jak w polsce będą robili takie badania to ja się od razu piszę na nie jako model doświadczalny :) Tylko żeby duże ilości tej "wysokiej jakości " marihuany dostarczali i bez żadnych opóźnień :) W sumie to chciałbym mieć taką robotę na parę lat 8)
ponadrappan (niezweryfikowany)
no to fajnie mają..mnie też boli kręgosłup bo mam skolioze czy moge sie jakos zapisac na testy tej baczki 12prosent przecież to holenderski skunik mniam mniam
tripleOG (niezweryfikowany)
dajcie mi sie poleczyc
elo (niezweryfikowany)
mogę być królikiem doświadczalnym:)
zOLTAN (niezweryfikowany)
każdy dał by sie tak poleczyc:) <br> <br> <br> <br>propaGANDA
Zajawki z NeuroGroove
  • Kokaina

na początku zahaczmy o sprawy techniczne, będzie więc

króciutko o organizacji tego tekstu
:


część pierwsza pobieżnie opowie ci, co

to tak właściwie jest ta cała 'kokaina', skąd się wzięła i jak ją można

przyjmować.


w części drugiej znajdziesz dokładny opis

form w jakich ją można spotkać.


  • Marihuana

Lokacja : Miasto wojewodzkie, przedmiescia


Srodek : Marihuana ( niezly skun )


Dawka : 5 rurek na 3 kolesi


Czas : 2001 rok szkolny, koniec listopada.


Doswiadczenie : duuuze...

  • Marihuana

Witam.


Wczoraj (Piatek) postanowilem spedzic wieczor w fajnym gronie (humor

mialem niezly, niczym sie nie przejmowalem). Oczywiscie, jak to w

piatek, zakupilismy pol grama zielska. Tego dnia rano na pobudke

bralem troche efedryny wiec zastanawialem sie jak bedzie tym razem.

Zmontowalismy sobie butelke 0.2 po coli i palilismy w parku (bardzo

zimno na dworze, wiatr dmuchal lodowaty). Juz przy pierwszym

mocniejszym buchu poczulem cos jakby kopniecie z buta w pluca;) ale

  • 4-ACO-DMT
  • DOC
  • Przeżycie mistyczne

Ciepły letni wieczór, zacisze domowe, nastawienie pozytywne, pierwszy raz z DOC

Wstęp:  Pewnego, kwaśnego dnia, wszedłem w posiadanie 1 blotera, na którym było 4mg słynnego DOCtora. Niestety z powodu braku czasu przeleżał na dnie szafy jakieś 3 miesiące. W końcu nadszedł na niego czas. O godzinie 21 30 znalazł się wraz z niewielką ilością soku w moim pustym żołądku.

randomness