Nie dotrzymujący kroku raport INCB ciągle ignoruje olbrzymie zagrożenie dla światowego zdrowia.
Polityka narkotykowa ciągle w kryzysie. Stanie się to jasne gdy przeczytasz ostatni coroczny raport Międzynarodowego Biura d/s Kontroli Narkotyków (INCB) wydany 2giego Marca 2004 roku. W tym samym czasie INCB denuncjuje pragmatyczne, i często odnoszące sukces, alternatywne polityki narkotykowe zaimplementowane przez wiele krajów, polityki które nie podporządkowują się międzynarodowemu reżimowi kontroli narkotyków. INCB jest odpowiedzialne za wdrażanie i nadzorowanie zgodności narodowych polityk narkotykowych z trzema traktatami narkotykowymi Organizacji Narodów Zjednoczonych. Traktaty te, oparte na podejściu represyjnym, przez ostatnie 40 lat, udowodniły swoją bezużyteczność w rozwiązywaniu problemów narkotykowych. Mimo to, INCB wciąż nie zastanawia się nad ich efektywnością, nie myśli też o tym czy wprowadzenie nowych polityk może być korzystne dla rozwiązania światowego problemu narkotykowego.
Problem narkotyków jest wielowymiarowy i musi zostać objęty pragmatycznym, opartym na dowodach, unikającym ideologicznych opinii, podejściu powiedział Emmanuel Reinert, Dyrektor Senlis Council. Nieodpowiedzialne pominięcie zagrożenia HIV/AIDS Raport donosi o rosnącej w katastrofalnej skali liczbie nosicieli wirusa HIV/AIDS, podkreśla też znaczenie iniekcyjnych użytkowników narkotyków w szerzeniu zagrożenia chorobą HIV/AIDS w tych regionach. Polityki redukcji szkód, takie jak bezpieczne pomieszczenia iniekcyjne lub programy wymiany igieł udowodniły już swoją przydatność w ograniczaniu liczby zachorowań. Sprawą priorytetową powinno być w uczynienie tych metod w pełni docenionymi przez organy kontroli narkotyków Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Aktualnie, nie zostały one jeszcze oficjalnie zatwierdzone przez Komisję d/s Narkotyków i wciąż toczy się dyskusja o to czy Redukcja Szkód jest zgodna z międzynarodowymi traktatami, czy nie. Raport INCB z niechęcią o niej wspomina, a nawet kwestionuje jej motywacje i narzędzia. Rośnie liczba zwolenników opinii iż nasz cenny czas jest bezmyślnie tracony na dyskutowanie o tym czy redukcja szkód jest zgodna czy nie z traktatami. Dr. Massimo Barra, były członek zarządu Globalnego Funduszu do walki z Aids i Tuberculosisand Malaria, głosi iż INCB spowalnia narodowe i międzynarodowe społeczności w walce z epidemią HIV/AIDS. Ślepe polityczne opinie INCB i reżimu kontroli narkotyków ONZ są nieodpowiedzialne, dodał Reinert. Inne ciała ONZ takie jak np. Połączony Program ONZ d/s HIV/AIDS (UNAIDS) czy Światowa Organizacja Zdrowia wspierają praktyki redukcji szkód jako te które okazały się efektywne, bezpieczne i o wiele tańsze niż realizacja represyjnej kontroli w oparciu o aparat przymusu. Podczas niedawnej konferencji Unii Europejskiej, "Przełamując Barriery - Partnerstwo w walce z HIV/AIDS w Europie i Azji Centralnej", odezwały się głosy nawołujące do poszanowania podstawowych praw człowieka, dostarczania skutecznej terapii HIV/AIDS, terapii uzależnień narkotykowych i usług redukcji szkód.
Niedbanie o preferowanie represji
Raport INCB, który odzwierciedla i potwierdza podejście Biura ONZ d/s Narkotyków i Przestępczości do sprawy globalnego problemu narkotyków, nie idzie w parze z podstawowymi uniwersalnymi wartościami ONZ takimi jak współczucie, wolność, prawa człowieka i nieustająca walka o lepszy świat. Jest to wyraźnie widoczne w części raportu INCB dotyczącego Tajlandii, gdzie, pierwszego Lutego 2003 roku rząd rozpoczął oficjalną Wojnę z Narkotykami, której celem była eliminacja narkotyków w ciągu trzech miesięcy. Bezlitosne mordy następujące później (około 2700 zabitych) otrzymały ostrą krytykę ze strony grup obrony praw człowieka oraz Komisji d/s Praw Człowieka ONZ, wzburzonych nowymi politykami. (sprawdź Sympozium w Lizbonie: Polityka Narkotykowa w Tajlandii , Prof. Pasuk Phongpaichit [http://www.senliscouncil.net/modules/events/lisbon/]) Raport INCB wspomina o wysiłkach Tajlandii w celu eliminowania narkotyków, nie wspomina jednak o naruszeniu Praw Człowieka podczas tej kampanii. Brak odpowiedzi INCB na nowe, kompleksowe, globalne problemy jest bardzo niepokojący. Raport INCB jest nienaukowy, przeterminowany, tak jak i odpowiedź ONZ na rzeczywisty, globalny problem narkotykowy, twierdzi Dr. Barra.
Kontakt:
*The Senlis Council
Jane Francis
Tel: +33 1 49 96 63 70
Fax:+33 1 49 96 63 73
email francis@senliscouncil.net
mobile: +33 6 6026 19 82
O INCB: Celem Biura jest odpowiedzialne promowanie rządom zgodności z międzynarodowymi traktatami narkotykowymi, oraz asystowanie w ich wdrażaniu. Zadania Biura są zapisane w tych traktatach. Mówiąc ogólnie, Biuro, zajmuje się dwoma aspektami kontroli narkotyków: produkcją oraz sprzedażą nielegalnych narkotyków, Biuro zapewnić ma iż istnieją adekwatne do potrzeb źródła nielegalnych narkotyków do celów medycznych i naukowych, oraz iż narkotyki pochodzące z tych źródeł nie trafiają na czarny rynek. Aktualnie, administruje systemem oceny wielkości i wartości rynku substancji narkotycznych poprzez przeprowadzanie badań statystycznych. Biuro monitoruje rządową kontrolę nad chemikaliami używanymi do produkcji nielegalnych narkotyków, asystuje też przy zabezpieczaniu możliwości dystrybucji tych półproduktów. Biuro identyfikować też ma miejsca słabości narodowych i międzynarodowego systemu kontroli narkotyków i przyczynia się ma do naprawy sytuacji. Dodatkowo, Biuro odpowiedzialne jest za dodawanie nowych półproduktów do listy substancji objętych międzynarodową kontrolą.
Aby uzyskać więcej informacji i zapoznać się z raportami INCB odwiedź: http://www.incb.org
Senlis Council
Senlis Council został utworzony przez Sieć Europejskich Fundacji w Maju 2002, w mieście Senlis, Francja, aby służyć jako międzynarodowa sieć skupiająca wiedzę i doświadczenie używane do nowych inicjatyw z zakresu Polityki Narkotykowej. Senlis Council Forum skupia polityków, renomowanych naukowców, niezależnych ekspertów i Organizację Pozarządowe (NGO) dążące do naprawienia globalnego problemu narkotykowego. Celem Senlis Council jest praca jako partner do dialogu z twórcami polityk na narodowym i między-rządowym poziomie, realizowane jest to poprzez stymulację wymiany doświadczeń na najwyższym poziomie oraz wprowadzanie nowych pomysłów do zintegrowanych polityk narkotykowych.
Aby uzyskać więcej informacji o pracy Senlis Council odwiedź: http://www.senliscouncil.net