Fragment raportu INCB za rok 2001 nt. legalizacji konopi indyjskich

Legalizacja konopi indyjskich byłaby "historycznym błędem" - stwierdza INCB w dorocznym raporcie.

Anonim

Kategorie

Źródło

Ośrodek informacji ONZ

Odsłony

6161
Traktowanie konopi na równi z alkoholem i tytoniem byłoby "historycznym błędem". Takie stanowisko Międzynarodowej Rady Kontroli Narkotyków zawiera jej roczny raport opublikowany dziś (27 lutego 2002 roku) w Wiedniu. Zważywszy na oczywisty, negatywny wpływ alkoholu i tytoniu na kondycję zdrowotną społeczeństw, byłoby czymś nierozsądnym obciążać narodowe systemy służby zdrowia skutkami spożycia jeszcze jednej szkodliwej substancji, jaką są konopie indyjskie. Rada wzywa wszystkie rządy i odpowiednie agendy międzynarodowego do oceny skali tego problemu i znalezienia sposobów jego opanowania w zgodzie z postanowieniami międzynarodowego prawa.

Rada jest coraz bardziej zaniepokojona faktem, że niektóre państwa-sygnatariusze Jednolitej Konwencji na temat Środków Odurzających stosują rozmaite kroki prawne służące uniknięciu obowiązku kontroli obrotu i spożycia konopi indyjskich, najpopularniejszego i najczęściej nadużywanego środka odurzającego na świecie. Konwencję z 1961 roku ratyfikowało 175 państw. Większość z nich stosuje przewidziane w Konwencji środki kontroli, ale niektóre państwa podważają istotę międzynarodowych traktatów, które wyraźnie stwierdzają, że środki odurzające mogą być wykorzystywane wyłącznie w celach medycznych i naukowych.

W niektórych państwach Europy Zachodniej weszły w życie przepisy, które zniosły sankcje prawne za uprawę konopi indyjskich i ich posiadanie do osobistego użytku. W czterech krajach Unii Europejskiej (we Włoszech, Luksemburgu, Portugalii i Hiszpanii) posiadanie konopi do osobistego użytku nie jest przestępstwem i nie podlega karze. W najnowszym raporcie Rada podtrzymuje swoje stanowisko, że działalność holenderskich "kawiarni", które oferują klientom produkty zawierające konopie indyjskie, jest sprzeczna z postanowieniami Konwencji. W opinii Rady projektowane zmiany w prawodawstwie Szwajcarii świadczą o tym, że i ten kraj zmierza w kierunku zalegalizowania konopi indyjskich i tym samym pogwałcenia międzynarodowych porozumień w sprawie kontroli środków odurzających.

Rada jest zbulwersowana faktem, że podczas gdy kraje rozwijające się likwidują uprawy konopi i walczą z nielegalnym handlem tym środkiem odurzającym, niektóre państwa rozwinięte tolerują hodowlę, obrót i spożycie konopi na swoim terenie. Pomiędzy deklaracjami rządów tych państw a faktyczną realizacją międzynarodowych porozumień istnieje coraz większy rozdźwięk powodowany przez doraźne priorytety polityki wewnętrznej.

Rada ponawia swoje zaproszenie, by każdy rząd, który podważa zasadność kontroli konopi indyjskich na mocy Konwencji z 1961 roku, poparł swoje stanowisko naukowymi dowodami i przedstawił je Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Konwencja upoważnia WHO do określenia, które substancje są używane jako narkotyki i powinny być objęte międzynarodową kontrolą. Artykuł 3 Konwencji zawiera specjalny mechanizm wprowadzania zmian w tej klasyfikacji, ignorowanie tej procedury oznacza ignorowanie uznanego prawa międzynarodowego.

Zdaniem Rady żadne wysiłki na rzecz ograniczenia spożycia narkotyków na świecie nie przyniosą pożądanych efektów, dopóki wszystkie państwa nie zaangażują się w tę walkę i nie zaczną sumiennie wdrażać postanowień międzynarodowych traktatów.

Rada wzywa międzynarodową wspólnotę do uważnego zastanowienia się nad wpływem znoszenia restrykcji dotyczących konopi indyjskich na międzynarodowy system kontroli środków odurzających. W opinii Rady prawdopodobny wzrost spożycia konopi i związane z nim negatywne skutki dla życia jednostek i społeczeństw przewyższają wszelkie możliwe korzyści wynikające ze złagodzenia kontroli tej substancji.

Rada odnotowuje również fakt, że, zgodnie z zaleceniami zawartymi w jej wcześniejszych raportach, szereg państw prowadzi badania nad potencjalnym medycznym zastosowaniem konopi indyjskich. Jednak nawet jeśli badania zaowocują naukowymi dowodami potwierdzającymi przydatność tego środka do celów medycznych, konopie nadal pozostaną substancją podlegającą ścisłej kontroli, która jak inne środki odurzające będzie mogła być wykorzystywana w lecznictwie.


fragment raportu Międzynarodowego Organu Kontroli Środków Odurzających (2001)


Ośrodek Informacji ONZ, Al. Niepodległości 186, 00-608 Warszawa
Skrytka pocztowa 1, 02-514 Warszawa 12
tel. (+48 22) 825 57 84, fax (+48 22) 825 49 58, e-mail: unic.pl@undp.org

źródło: Ośrodek informacji ONZ

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Black Panther (niezweryfikowany)
wkurwiajace zacofanie :[
peace (niezweryfikowany)
fuck the system!!!
SQ (niezweryfikowany)
nie powiem nic bo jak to czytałem to do głowy przychodziły mi tylko przekleństwa
xil (niezweryfikowany)
oni sie dziwia czemu w krajach rozwinietych coraz blizej jest do legalizacji.. odpowiedz jest prosta bo ludzie tam sa madrzejsi i tyle wiedza ze zakazy nic nie daja... <br> <br>jezeli istnieje pieklo i niebo to kurwa jak ja mam byc z takimi palantami w niebie to wole kurwa smarzyc sie w piekle :) <br> <br>ogolnie to niech sie jebia ja i tak bede palil :) chuj mnie bola ich zakazy... moga co najwyzej wydymac siebie nwazjaem wdupsko zajebane alkoholiki <br> <br> <br>(no i ponioslo mnie ;)
PUBLIC ENEMY (niezweryfikowany)
&quot;W opinii Rady prawdopodobny wzrost spożycia konopi i związane z nim negatywne skutki dla życia jednostek i społeczeństw przewyższają wszelkie możliwe korzyści wynikające ze złagodzenia kontroli tej substancji... &quot; a ja wam mówię legalni narkomani - zwolennicy społecznie akceptowanych nałogów: <br>dopóki puszka w kiermanie, dopóty zielony liść na każdym murze. Nie zdajecie sobie sprawy jakie negatywne skutki ma prohibicja, ale w końcu to rozkminicie, bo jesteśmy wszędzie i jest nas coraz więcej, jeszcze wam pokażemy, że walczycie z wiatrakami - macie to jak w banku.
QrA (niezweryfikowany)
:(((
pesti (niezweryfikowany)
a ja jestem oburzony, jak czytam takie bredzenie starych dziadow, rzekomych kurwa ekspertow. <br> <br>pierdole was, i tak bede palic.
dzizus (niezweryfikowany)
&quot;konopie nadal pozostaną substancją podlegającą ścisłej kontroli &quot; oni cos tytaj kontroluja? myslalem ze to zorganizowane grupy przestepcze sie tym zajmuja!
ka3a torba (niezweryfikowany)
byłoby czymś nierozsądnym obciążać narodowe systemy służby zdrowia skutkami spożycia jeszcze jednej szkodliwej substancji, jaką są konopie indyjskie <br> <br>a jebane wiezienia i sady to sa za darmo? <br> te huje przy korycie to nasrane w pale maja <br> <br>
AnonimTHC (niezweryfikowany)
albo alkochol bo sa bardziej szkodliwe.Narkotyk nr jeden to Alkochol egzotoksyna grzybow (konkretnie drozdzy)dawka smietelna4 promile (ganji sie nie da przedawkowac)Szlugi to kazdy wie ze sa szkodliwe to nie bede sie powtarzal...
SQ (niezweryfikowany)
ciekawe kto placi im za pisanie takich pierdol, czy to mafia calego swiata sie zrzuca czy tylko stany zjednoczone, chociaz to i tak samo to mafia i to, tylko usa gorsze:((
Armageddon (niezweryfikowany)
ciekawe kto placi im za pisanie takich pierdol, czy to mafia calego swiata sie zrzuca czy tylko stany zjednoczone, chociaz to i tak samo to mafia i to, tylko usa gorsze:((
konradino (niezweryfikowany)
jesli dalej liberalnosc prawa wzgledem marihuany bedzie wprost proporcjonalna do przychodu narodowego brutoto na osobe, ze wzgledu na to ze bogate kraje moga sobie pozwolic na czesciowe olewanie ponadnarodowego kapitalu i instytucji gwarantujacych jego przeplyw tj. Bank Swiatowy, natomiast w krajach biedniejszych golonych do golej dupy przez koncerny zapewniajace tzw prace i ludzka godnosc bedzie panowala zasada: zrobimy dla was wszystko tylko lokujcie swoje pieniadze w naszym kraju to daleko z tym nie zajedziemy. czy wszyscy musza stac sie robotami i gwarantami pierdolonego konserwatywnego neoliberalizmu rowniez w kwestii wolnosci osobistej zwiazanej z palniem konopii? MOWIMY NIE wszystkim naukowcom, politykom i biznesmenom chcacym nm sprzedac wizje zycia w harmonii z niewolnicza praca ... ten raport to czysta fuszerka spreparowana na zamowienie kilku wiecznie nienasyconych kasy swin! nie wierzcie w takie bzdury, tylko wnikliwie badajcie caly problem... <br> <br> for it is war in da Babylon we are goin ... :) <br>
wtk (niezweryfikowany)
ciekawe kto placi im za pisanie takich pierdol, czy to mafia calego swiata sie zrzuca czy tylko stany zjednoczone, chociaz to i tak samo to mafia i to, tylko usa gorsze:((
miguel indurain (niezweryfikowany)
chuje, chuje, chuje!!! siedza na dupach, pierdza w stolki i produkuja brednie. pierdolone brednie!!!
DREY (niezweryfikowany)
HISTORYCZNYM BŁEDEM BYŁO WYCHODOWANIE TYLU SKURWIAŁYCH LUDZI UWAŻACYCH ZIOŁO ZA NARKOTYK
chal (niezweryfikowany)
Biorąc pod uwagę czysto ekonomiczne aspekty legalizacja marihuany miałaby wpływ zbwienny na kondycje naszego niewyobrażalnie zadłużonego państwa. Po pierwsze: podatki z obrotu marihuaną, po drugie: oszczędności wynikające z tego iż nie trzeba ścigać &quot;przestępców &quot; handlujących marihuaną, po trzecie: legalizacja wygenerowałaby conajmniej sto tysięcy miejsc pracy co przy 3 milionowej armii bezrobotnych jest niemal dotknięciem boskiej ręki, po czwarte... <br>Sam palę niewiele (15 razy w ciągu ostatnich 10 lat) ale uważam, że zakaz palenia haszyszu czy marihuany to uderzenie w wolności obywatelskie i w istocie, okazuje się, że alkohol czy nikotyna albo bełkotliwa telewizja (jeszcze bardziej szkodliwa) są tolerowane tylko i wyłącznie dlatego, że są własnościami wielkich koncernów, które utrzymują państwa a konkretniej klase próżniaczą która nimi rządzi, ponieważ państwo to suma jednostek, zbiór obywateli, ci zaś (jednostki i obywatele) są gnojeni i zamykani w więzieniach z prawdziwymi ahumanoidalnymi szaleńcami , tylko dlatego, że palą. Wszystko to podczas gdy prawdziwie aspołeczne jednostki siedzą w sejmie.
antek (niezweryfikowany)
jakie głupoty oni tam pierdolą. kurwa mać chyba im się zajebiście nudzi!!
spidos (niezweryfikowany)
ujme to tak: <br>bede jarał dopóki mnie nie zamkną ;&gt; a ta Rada Kontroli to wogóle musi zajebiście wyglądac.. hahaha.. to jakichś 13 frajerów jest ( www.incb.org ). Ciągnąć pałe ! np. pierwszy: Edouard Armenakovich BABAYAN <br>Russian Federation <br> agent KGB napewno, ma na swoim koncie podan 200 prac na temat kontrolowania ścigania narkotyków itp. hahaha
bennymoi (niezweryfikowany)
PRZECIEZ KONOPIE BYLY JESZCZE PRZED ALKOHOLEM I PAPIEROSAMI LUDZIE JE SOBIE PALILI I NIE MIELI Z TYM ZADNEGO PROBLEMU !!!!!
CzVbuŚ (niezweryfikowany)
SIemaneczko hie ja mam tylko pytanko jaram jush od 2 latek ale z kasa od roku mam kiepsko a pare dni temu dostalem ziarnka ziółka a mam ptyanko czy ktos mi powie jak to wychodowac cio do tego potrzeba????
Zajawki z NeuroGroove
  • Amfetamina


Tekst jest trochę długi. Ale moja faza była dla mnie tak długa

jak ten opis.
Jazda


  • Inne

Las, wczesna wiosna, niedzielne popołudnie, chęć spróbowania czegoś nowego, bardzo dobry nastrój, zero problemów na głowie.

Niedzielne popołudnie, powrót ze sklepiku z zakupionymi oto dwoma Gumi jagodami. Telefon do P godzina 16.00 spotkanie w Lesie. Wybrałem takie miejsce gdyż moja wiedza na temat działania dropsa była znikoma. Wiec taka jak było umówione punkt 16 w Lesie, siema ,siema. Miejsce do posiedzenia znalezione i od razu na sam początek zjedliśmy nasz cel, popijając resztka wody która wziąłem ze sobą. Atmosfera jak to przy spożyciu czegoś nowego, ogromne zniecierpliwienie, lekki strach przeplatający się z ogromnym podnieceniem.

  • LSD-25

doświadczenie: różne draszki po troszeczku - lsd, mdma, 2ci, gbl, griby, ghb, dxm, thc, c2h5oh ...

set+setting: wymarzony
  • Tramadol
  • Tripraport

Pragnienie złagodzenia bólu istnienia i samoświadomości. Obawy co do substancji. Niewyspany, lekko obolały i podchorowany. Ciągnący się, nużący beznadziejny, deszczowy dzień.

"Przekleństwo?... Tylko dziki, kiedy się skaleczy,

złorzeczy swemu bogu, skrytemu w przestworze.

Ironia?... Lecz największe z szyderstw czyż się może

równać z ironią biegu najzwyklejszych rzeczy?

 

Wzgarda... lecz tylko głupiec gardzi tym ciężarem,

którego wziąć na słabe nie zdoła ramiona.

Rozpacz?... Więc za przykładem trzeba iść skorpiona,

co się zabija, kiedy otoczą go żarem?

 

Walka?... Ale czyż mrówka rzucona na szyny

może walczyć z pociągiem nadchodzącym w pędzie?