REKLAMA
Nowa Zelandia wypłaci odszkodowania eksmitowanym z mieszkań rzekomo skażonych metamfetaminą

W Nowej Zelandii tysiące lokatorów mieszkań komunalnych otrzyma łącznie miliony dolarów odszkodowań i przeprosiny ze strony rządu po tym, jak zostali bezzasadnie wyeksmitowani po nieprawidłowym przetestowaniu ich domów na obecność narkotyków.

Tagi

Źródło

The Guardian
Eleanor Ainge Roy

Tłumaczenie

pokolenie Ł.K.

Odsłony

1231

Nadgorliwość organizatorów systemu testów na obecność nielegalnych substancji sprawiła, że wielu lokatorów mieszkań komunalnych straciło dach nad głową.

W Nowej Zelandii tysiące lokatorów mieszkań komunalnych otrzyma łącznie miliony dolarów odszkodowań i przeprosiny ze strony rządu po tym, jak zostali bezzasadnie wyeksmitowani po nieprawidłowym przetestowaniu ich domów [na obecność narkotyków].

Za kadencji poprzedniego rządu, Gospodarka Mieszkaniowa Nowej Zelandii (Housing New Zealand, HNZ) opróżniła ponad 800 lokali, ponieważ domy te miały zostać skażone na skutek gotowania w nich lub palenia metamfetaminy.

Eksmitowanym najemcom sugerowano, że powinni porzucić cały swój dobytek, często również uniemożliwiano im przyszły dostęp do mieszkań komunalnych, co oznacza, że musieli nagle zacząć opłacać rachunki za nowe domy, meble, odzież i artykuły gospodarstwa domowego.

Niektórzy eksmitowani lokatorzy w wyniku eksmisji stali się bezdomnymi.

HNZ określiła swoją dawną politykę jako "konserwatywne i ryzykowne podejście". W majowym raporcie naczelnego doradcy ds. nauki, Sir Petera Gluckmana, uznano przyjęty przez HNZ niski próg zanieczyszczenia [decydujący o podjęciu eksmisji] za nadgorliwość. Testy były tak rygorystyczne, że w niektórych przypadkach lokatorzy bywali eksmitowani w wyniku używania narkotyków przez poprzednich najemców.

Majowy raport Gluckmana kończy się konkluzją, że stosowanie testów na obecność metamfetaminy było w znacznej mierze niepotrzebne, o ile dom nie był podejrzewany o bycie metamfetaminowym laboratorium i zaleca dziesięciokrotne podniesienie progu skażenia, do wartości 15 mcg na 100 centymetrów kwadratowych.

Obecnie brak dowodów na to, że poziomy metamfetaminy, będące konsekwencją narażenia osób trzecich na kontakt z pozostałościami jej konsumpcji zalegającymi w obrębie gospodarstwa domowego, mogą wywołać niepożądane efekt zdrowotne. Oznacza to, że ponieważ ryzyko stwierdzenia w domach takich poziomów metamfetaminy, które mogłyby powodować szkody, jest bardzo niskie, w większości przypadków wykonywanie testów nie jest uzasadnione.

- podsumował Gluckman.

W swoim oświadczeniu HNZ przeprosiło tysiące ludzi, których eksmitowało od czerwca 2013 roku, podkreślając, że pracownicy instytucji są "zdruzgotani skalą wpływu na ludzi polityki zerowej tolerancji" i pracują nad tym, by być bardziej organizacją bardziej współczującą.

Sprawy najemców, którzy zostali eksmitowani z domów - bez względu na to, czy palili metamfetaminę, czy nie – będą teraz rozpatrywane indywidualnie, poinformowało HNZ. Najemcy otrzymają do 3 000 NZD (1500 £) z tytułu rekompensaty, co ma pokryć koszty związane z przeprowadzką, zabezpieczeniem nowego mieszkania oraz zakupem nowych mebli i artykułów gospodarstwa domowego.

W każdej nieruchomości podległej HNZ mieszka średnio około trzech osób.

Wielu lokatorów, którzy zostali eksmitowani zgodnie z poprzednimi standardami, nadal ma wobec HNZ dług związany z kosztami dekontaminacji domów. Zgodnie z nową umową, długi te zostaną umorzone, a kwoty tych, które zostały uregulowane, zostaną zwrócone.

"Skala jest po prostu ogromna"

Ross Bell z New Zealand Drug Foundation powiedział, że odszkodowania są zbyt niskie w stosunku do szkód i że minister spraw mieszkaniowych, Phil Twyford, dał mu do zrozumienia, że​​wkrótce zostanie na nie przeznaczone więcej pieniędzy.

Cały kraj uwikłany został w szerzącą się histerię dotyczącą skażenia metamfetaminą, która zaważyła na podejmowaniu wszelkich decyzji. Eksperci, którzy próbowali wstrzyknąć [w proces decyzyjny] nieco nauki i racjonalnego myślenia, byli ignorowani.

- powiedział Bell, który dodał, że państwowe zasoby mieszkaniowe, które były pilnie potrzebne w czasie kryzysu mieszkaniowego, były również niedostępne z powodu nieuzasadnionych obaw związanych ze skażeniem.

Wielu ludzi opuściło domy, pozostawiając wszystkie swoje rzeczy, ponieważ byli przerażeni z powodu przekonania, że wszystko zostało skażone. Skala tego jest po prostu ogromna.

Twyford przyznał, że sytuacja dotkniętych instytucjonalną praktyką, niesprawiedliwie eksmitowanych w wyniku polityki poprzedniego rządu najemców stała się bardzo trudna powiedział:

Afera z metamfetaminą była systemową porażką rządu, która dotknęła wielu ludzi.

Rządowe podejście do [problemu] metamfetaminy od roku 2013 było moralną i finansową porażką... doprowadziło ono do zignorowania dobrostanu najemców"

- powiedział w swoim oświadczeniu.

Nawet gdy pojawiły się dowody na to, że ustalony próg skażenia metamfetaminą jest zbyt niski i ministrowie przyznali, że nie jest on odpowiedni pod kątem zamierzonego celu, poprzedni rząd nadal demonizował najemców. Teraz w każdej chwili mogą oni liczyć na nasze wsparcie. Nasz rząd decyduje się robić to, co trzeba.

Judith Collins, rzeczniczka opozycji, komentując kwestię rekompensat nazwała Twyford "głupcem".

On chce, by pieniądze podatników trafiły do ludzi, którzy pozwolili, aby ich własność była wykorzystywana do palenia metamfetaminy, robili to sami, albo nawet używali jej, żeby gotować metamfetaminę. On tylko nakręca problem.

- powiedziała NewstalkZB.

Problem [któremu przeciwdziałał poprzedni rząd] polegał na tym, że sytuacji epidemii metamfetaminy, która idzie ku gorszemu, nie lepszemu, część z tych osób najwyraźniej narażała na ryzyko również swoje dzieci.

Oceń treść:

Average: 5 (4 votes)

Komentarze

wiwka14

Nie znam się, na szczęście, ale to brzmi jak totalny bullshit. Nie wierzę, żeby takie ilości, jakie pozostają po zwykłym paleniu, były tak toksyczne.
Może jakiś użytkownik się wypowie?

Zajawki z NeuroGroove
  • 4-HO-MET
  • Bad trip

Set: z początku pozytywne. Setting: miasto, pub, pizzeria, las.

Piszę to teraz, dzień po wydarzeniach z 22.12.2012r., póki pamięć z tamtej feralnej nocy jest świeża. Tak, był to mój osobisty, spóźniony koniec świata.

14:00 - "Nieoczekiwany zwrot akcji."

  • Muchomor czerwony

Pewnego letniego dnia postanowilem spróbować właściwości psychoaktywnych

muchomora czerwonego. Po dokładnym przestudiowaniu wszystkich informacji z

hyperreala i erowida doszedłem do wnisku, iż najbezpieczniej będzie spalić

skórkę od muchomora w zwykłej fifce. Ususzyłem więc czerwoną skórkę zdartą z

kapelusza o średnicy około 10 cm. Nabiłem do fifki i spaliłem całą. Czekałem

godzinę i nic. Nie zwarzając na niepowodzenia następnego dnia postanowiłem

  • LSD-25
  • Tripraport

Znana nam spokojna łąka. Ja i brat.

Witam. Zaznaczam, jak zwykle, iż niniejszy tekst jest jedynie fikcją literacką.

Obawiam się, że w tym raporcie może dojść (a raczej na pewno dojdzie) do takiej sytuacji, gdzie jako jeden trip opiszę dwa... Po pewnym czasie zlewają się one, gdyż zarówno miejscówka, jak i towarzystwo były takie same, a i pogoda podobna... Przyjmijmy jednak, że wszystko działo się jednego dnia... Odświeżyłem nieco wspomnienia z bratem, więc opowiadanie powinno być nieco bardziej szczegółowe.

  • Inne
  • Tripraport

Noc, pierwszy tydzień kwietnia, ciepło i bez deszczu. Dom, pobliski las, naturalne otoczenie .

  Napisanie tego tekstu wpadło mi do głowy wczoraj paląc dzojnta ,pomyślałem ,że skoro mam wolny weekend i nic nie mam do roboty to posiedze przy piwku i blancie i zrobie to co zawsze chciałem - napisze trip raport;P Mam nadzieje ,że uda mi się opisać wszystko dość klarownie .Postran sie nie rozpisać za bardzo i opisze tylko te efekty ,które dają najlepszy opis tego co czułem .Nie uznaje tego za bad trip ,bardziej ciekawa nauka która pomogła mi inaczej spojrzeć na otaczający mnie świat, ludzi i mnie samego. Miłego czytania .