List intencyjny - Program Tolerancji

Użytkownicy narkotyków w świadomości ogółu Polaków jednoznacznie kojarzą się z dogorywającym na dworcu cieniem człowieka, podczas gdy w rzeczywistości przygniatająca większość z nich to ludzie, którzy nie mają problemów spowodowanych przez stosowanie nielegalnych czy legalnych substancji odurzających.

Tagi

Źródło

kanaba

Odsłony

984

Użytkownicy narkotyków w świadomości ogółu Polaków jednoznacznie kojarzą się z dogorywającym na dworcu cieniem człowieka, podczas gdy w rzeczywistości przygniatająca większość z nich to ludzie, którzy nie mają problemów spowodowanych przez stosowanie nielegalnych czy legalnych substancji odurzających. Ludzie ci doskonale odnajdują się w społeczeństwie. Co więcej nieraz są to osoby o nieposzlakowanej opinii, co do których nie ma żadnych przesłanek, że mogłyby w ogóle używać jakieś substancje odurzające. Niestety, obecny stan prawa, wynikający z nieuzasadnionych uprzedzeń i niewiedzy znacznej części społeczeństwa powoduje spychanie takich ludzi na margines, gdy tylko wyjdą na jaw ich praktyki - nieraz tracą oni pracę i szacunek oraz trafiają do więzień przez obecną sytuację prawną.

Prowadzone przez nas od wielu lat próby dialogu oraz działania informacyjno-edukacyjne pokazują jednak, iż możliwa jest normalizacja postrzegania osób używających substancji psychoaktywnych innych niż alkohol nawet przez zagorzałych zwolenników polityki zero tolerancji , a sam dialog może doprowadzić do zmian w prawie. Ponadto nasze aktywne działania edukacyjne skierowane do użytkowników narkotyków, a promujące redukcję szkód zdrowotnych i społecznych, wynikających z nadużywania narkotyków są, ze względu na charakter naszej organizacji, znacznie skuteczniejsze, niz w przypadku organizacji działających pod hasłem walki z narkotykami. Dzieje się tak dlatego, iż większość osób używających i nadużywających narkotyki ma do tych organizacji duży dystans oraz dobrze zdaje sobie sprawę, z niemożliwości eliminacji narkotyków z naszej rzeczywistości.

***

Proponowane akcje:

Przystanek Woodstock - Wioska Kanaby - przełom Lipca i Sierpnia

Przystanek Woodstock, impreza organizowana przez Jurka Owsiaka i WOŚP, jedna z największych plenerowych imprez w Europie, rokrocznie przyciąga około 200 tysięcy młodych ludzi z całej Polski. Aura tej imprezy, jej atmosfera ,,wolności, miłosci i pokoju", jak i kreowanie wydarzenia na wzór organizowanego pod koniec lat 60 w USA festiwalu sprzyja pierwszym kontaktom mlodzieży z narkotykiami. Niezbędnym nam się wydaje, aby zaistniała tam placówka, koncentrująca się własnie na tym temacie. Dlatego też chcielibyśmy utworzyć Wioskę Kanaby, służącą zarówno informowaniu o szkodliwości substancji odurzajacych i ich nadużywania, jak i działaniom z zakresu redukcji szkód. Akcja prowadzona głównie przez ludzi młodych, nie kierujących się chęcią zysku, tylko ideami i wykazujących się sporą dozą zrozumienia, ma dużo większe szanse powodzenia wśród młodzieży, niż gdyby zaangażowani byli w nią zwykli, opłaceni terapeuci. Ponadto informacja rzetelna, nieprzekłamana i niezideologizowana również łatwiej dotrze do osób młodych, niż standardowe propagandowe ulotki.

Cele:

* dostarczanie rzetelnych informacji na temat skutków nadużywania substancji psychoaktywnych
* dostarczanie informacji z zakresu redukcji szkód
* informacja prawna, w szczególności na temat art. 72
* dostarczanie opiniii użytkowników narkotyków mediom

Kształt: Rozstawienie w niedalekim sąsiedztwie głównej sceny ,,Wioski Kanaby" - terenu, na którym możliwe byłoby otrzymanie rzetelnych informacji pod postacią publikacji (ulotki i broszury) oraz konsultacje ze specjalistami na temat substancji psychoaktywnych, ich wpływu na zdrowie, interakcji z innymi substancjami, faktów i mitów nt. substancji odurzających. Podczas trwania festiwalu zorganizujemy szereg prezentacji i warsztatów, a także debatę z mlodzieżą oraz zaproszonymi specjalistami i jednym z autorytetow mlodzieży, związanych z ,,kulturą narkotyków". Do udzialu w Wiosce Kanaby zaprosimy także inne organizacje; pomagające osobom uzależnionym, dążące do redukcji szkód etc. Na organizacje tego wydarzenia przeznaczyć chcemy 3 000 PLN.

===================================================================================

Warsztaty - Aktywizacja osób związanych z redukcją szkód i polityką narkotykową Mazury, Wrzesień

Dzięki jednemu z naszych smpatyków możemy za darmo dostać na kilka dni września dom położony w przepięknej okolicy mazurskich jezior. Korzystając z tej okazji chcemy zorganizowac 3-dniowe warsztaty z udziałem reprezentantów polskich i zagranicznych organizacji. Planujemy zaproszenie co najmniej jednej organizacji z Niemiec i jednej z Litwy, Ukrainy lub Białorusi. Decyzje na temat sfinansowania kosztów podróży tych osób podejmiemy po przeprowadzeniu konkursu na owe warsztaty. Podobną procedurę zastosujemy przy zapraszaniu gości z Polski.

Cele:
* trening i wzbogacenie wiedzy osób zaangażowanych na tym polu na temat prawa narkotykowego, jak i wprowadzania redukcji szkód w ich lokalnych społecznościach
* nawiązanie i rozwnięcie współpracy z organizacjami działającymi w obszarze narkotyków z Polski i innych krajów

Budżet tej akcji planujemy na 3000 PLN.

==================================================================================

Okrągły Stół Alternatyw do Kar

Na początku roku rozpoczęliśmy przygotowania do zorganizowania okrągłego stołu poświęconego alternatywom dla kar. Przy stole tym zasiedliby przedstawiciele organizacji społecznych oraz instytucji rządowych, aby przygotować projekt wdrożenia rozwiązań opartych o art. 72 nowej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Inicjatywa ta spotkała się z bardzo ciepłym odzewem nie tylko ze strony organizacji społecznych, ale także służby więzienniczej, czy prokuratorów. Rozwój alternatyw do kar pozbawienia wolności jest także jednym z celów Planu Działań UE w zakresie narkotyków na lata 2005-2008, jednakże, według naszych informacji, art. 72 nie jest obecnie w ogóle stosowany. Przygotowanie tego przedsięwzięcia jest bardzo dużym wyzwaniem, wymagającym czasu i mnóstwa pracy. Aby wesprzeć jego przygotowania, chcemy przeznaczyć na nie część grantu w wysokości 2 000 PLN. Jednocześnie, ze względu na koszty logistyczne związane z samym Okrągłym Stołem, równocześnie prowadzić będziemy dodatkowe działania, aby pozyskać fundusze na ten cel również z innych źródeł.

***

Spodziewany efekt

Szerokie spektrum zaproponowanych przez nas akcji przyniesie różnorodne efekty - w szczególności pozwoli lepiej zorganizować się osobom zaangażowanym w problem narkotyków, a także wzmocni wewnętrznie naszą organizację. Jednym z zakładanych przez nas efektów, będzie zwiększenie wiedzy i umiejętnści uczestników tego programu, pozwalających im na efektywne podejmowanie interwencji w zakresie redukcji szkód w swoich lokalnych społecznościach. Nasze działania skierowane na zewnątrz przczynią sie do debaty społecznej oraz, choć w ograniczonym stopniu, normalizacji podejścia do osób używających nielegalnych substancji odurzających. Działania mające na celu rozpowszechnianie redukcji szkód i informacji prawnych mogą pozwolić wielu ludziom na uniknięcie problemów związanych z narkotykami oraz podnieść ogólny poziom wiedzy na tematy z nimi związane. Mamy także nadzieję, że w konsekwencji zorganizowania zorganizowania okrągłego stołu poświęconego alternatywom dla kar za przestępstwa narkotykowe polska prokuratura zacznie stosować art. 72.

Artur Radosz - ENCOD Polska
Andrzej Dołecki - Stowarzyszenie Kanaba

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA (Ecstasy)
  • Pozytywne przeżycie

Był to drugi raz kiedy wziołem z znajomymi to bardzo ciekawą substancje jaką jest MDMA, lecz pierwszy raz nie był aż tak piękny.

Było nas razem 4 osoby: "Ma"(Ja) Waga: 65kg (Mężczyzna) | "Ad" Waga: ok 60kg (Kobieta) | "Hi" Waga: ok 65/70kg (Meżczyzna) | Ka (Meżczyzna) nie brał tej substancji tylko inną. Wszyscy mieliśmy po 17lat, znamy się od 1 klasy podstawowej i wszyscy się bardzo dobrze znamy i lubimy wiec taka ekipa to coś pięknego na tak wspaniałego tripa.

  • Adrenalina
  • Bad trip
  • Etanol (alkohol)
  • Tytoń

Zimny wrześniowy dzień 6 lat temu, A.D. 2011. Ekscytacja przed pierwszym występem jako DJ. Rozkręcająca się psychoza paranoidalna z rodzaju psychodelicznego flashbacka. Szał zwierzęcia, które opanowane lękiem atakuje.

"Kra, kra!" [...] Tego ranka wrony krakały jakoś tak osobliwie, jakby się antropomorfizowały, a człowiek-gawron dął w swój kruczoczarny dziób. Muzyka w telefonie też brzmiała nad wyraz krystalicznie, ostro, maleńki koncercik rozgrywał się w mojej rozgorzałej percepcji, ambientowe połacie przy zimnej, wrześniowej kałuży. Czekałam na pociąg. Przeszłam przez dziurę w siatce w stronę torów, było rano, to jeszcze za wcześnie na policyjne atrakcje, nikt nie był w stanie mnie przyfilować. Pociąg zatrzymał się z przeraźliwym świstem, zatkałam uszy tak mocno jak to było tylko możliwe.

  • alfa-PVP
  • Pozytywne przeżycie

nastawienie bardzo pozytywne, chęć poznania nieznanego z rozsądkiem(o którym później nie było mowy) i wolne mieszkanie.

wiek oboje 18 waga A ~75kg ja 80kg

Wszystko zaczeło się w mieszkaniu kumpla nazwijmy go A o godzinie 18;00 przynosze torbę 1.5g specyfiku trochę mj i 2x2mg etizolamu, przygotowujac playliste na dzisiejszy wieczór A odmierza dawki po 70mg podanie sniff.

T:00;05 przyjeto pierwszą dawkę, po włączeniu wcześniej przygotowanej listy utworów usiedliśmy na kanapie czekając na pierwsze efekty wkrecaliśmy sie w energiczne House. cisza przed burzą.

  • Dekstrometorfan
  • Uzależnienie

Acodin biorę od kilku lat. Zaczęło się po prostu od chęci spróbowania czegokolwiek. Był pierwszym lekiem, który brałam w celach rekreacyjnych. Szczerze? Nienawidzę fazy po tym specyfiku. Nie lubię tego zamieszania w głowie, tego panującego wokół chaosu. Lek nie wyostrza zmysłów. Czasem zdarza się, że powoduje miłość do całego świata i chęć czynienia dobra.  Jednak więcej ma wad niż zalet. Nigdy więcej.

randomness