Interwencja: Program Metadonowy

NFZ odmawia pieniędzy na terapię narkomanów!

18 Grudnia 2003 roku Narodowy Fundusz Zdrowia odmówił dalszego finansowania jedynego w województwie zachodniopomorskim programu metadonowego. Sytuacja jest tragiczna; zapasów wystarczy do końca roku. 70 osób które odbywało leczenie substytucyjne może od stycznia wylądować na ulicy. Wiele z tych osób dzięki temu programowi podjęło pracę, część z nich wychowuje dzieci. Teraz dzięki decyzji NFZ ich szansę na wyjście z uzależnienia i powrót do odpowiedzialnych ról społecznych zostały zaprzepaszczone.

Programy metadonowe to jedno z narzędzi Redukcji Szkód, którego zadaniem jest dostarczanie osobom uzależnionym od opiatów (heroina) substytutu łagodzącego objawy głodu narkotykowego. Programy te są obecnie uznawane za jedną z najskuteczniejszych metod terapii uzależnień. Dzięki stosowaniu tych programów oraz programów wymiany igieł w krajach Unii Europejskiej udało się znacząco ograniczyć liczbę nowych zakażeń wirusem HIV, a wielu z uzależnionych od opiatów powróciło do normalnego życia. Dzięki absurdalnej polityce narkotykowej naszego rządu, coraz więcej pieniędzy na walkę z narkomania zostaje przeznaczonych na nieskuteczne działania aparatu represyjnego, podczas gdy obcina i likwiduje się programy które w całej Unii Europejskiej udowodniły już swoją skuteczność.

Bezsens takiej polityki narkotykowej dobrze ilustruje tekst pochodzący z National Institute for Drug Abuse, głównej amerykańskiej rządowej organizacji do walki z narkomanią:

Terapia uzależnień narkotykowych może zredukować koszty (poniesione przez społeczeństwo, red), wygląda na to iż każdy dolar wydany na terapie przynosi 4-7 dolarów oszczędności. Społeczeństwo amerykańskie traci 3600 dolarów miesięcznie na wspieranie każdego nie leczonego narkomana na wolności, utrzymanie więźnia kosztuje 3300 dolarów. Podczas gdy terapia metadonowa miesięcznie kosztuje 290 dolarów. (Metody Terapii 13559 NIDA Wydanie Wiadomości 14.06.2000)

Z naszych wyliczeń wynika iż w Polsce koszt dziennej dawki metadonu zakupionego na cele programu to tylko 4 złote, a więc mniej niż koszt paczki papierosów. Polski rząd ma pieniądze na zakup patrolom policyjnym testerów narkotykowych mimo iż nie ma jeszcze legislacji umożliwiających ich stosowanie, lecz na realna walkę z problemem niestety nie potrafi znaleźć funduszy. W porównaniu do kosztów finansowania metadonu, koszty społeczne zaprzestania programu metadonowego będą olbrzymie, kolejne osoby będą musiały w jakiś sposób zdobywać pieniądze za które od zorganizowanych grup przestępczych nabędą heroinę. Co się stanie z dziecmi tych Ludzi?

Podobną taktyke do Poslkiej wybrały Rosja i Ukraina, poniżej tekst obrazujący sytuacje w tych krajach:

"OSI podkreślił iż w Rosji i Ukrainie, dwóch krajach w których przyłożono większy nacisk na walkę z narkotykami niż na konsekwencje zdrowotne zażywania dożylnych narkotyków, obserwuje sie jeden z największych na świecie wzrost infekcji wirusem HIV. Przypadki AIDS rosną też gwałtownie w Iranie i Pakistanie oraz krajach Azji Centralnej, gdzie, według OSI, rządy kosztem terapii i programów prewencji rozwijają programy walki z kultywacją roślin narkotycznych oraz ich dystrybucją."
Zródło: Krytycy: Wojna z narkotykami prowadzona pod przywództwem USA jest przegrana, Associated Press

Ciągle nie znany jest los programów metadonowych w innych województwach!

W tym roku szansę na leczenie metadonowe miał co piećdziesiąty polski narkoman; wygląda jednak na to, iż w przyszłym roku może nie mieć ich wcale...

UWAGA!
Dzisiaj (22.12.2003) otrzymałem potwierdzenie zaprzestania programów metadonowych w kolejnym województwie. Do województwa Wielkopolskiego i Zachodniopomorskiego dołączyło województwo Śląskie.

Dokładniejsze informacje:

Z informacji posiadanych przez Krajowe Biuro wynika, że trzy spośród dziesięciu takich programów, prowadzone przez:
*Szpital Specjalistyczny, Ośrodek Diagnostyki i Terapii AIDS w Chorzowie, /program dla 140 pacjentów/
*Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Szczecinie, /program dla 70 pacjentów/
*Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 5 Poznań
są także zagrożone likwidacją.

Podjęte przez te szpitale negocjacje z NFZ wskazują na poważne trudności w uzgodnieniu warunków kontraktu na 2004 r. Okres oczekiwania na przyjęcie do programu wynosi od roku do 2 lat. Programy leczenia substytucyjnego stanowią standardową metodę postępowania terapeutycznego wobec osób przyjmujących opiaty. Są rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia. Przyczyniają się do ograniczania częstości zakażeń HIV, WZW typu B i C, mając wymierny wpływ na zdrowie ogółu społeczeństwa. W większości krajów europejskich uczestniczy w nich od 30 do 70% uzależnionych od opiatów, podczas gdy w Polsce ok. 4%.

Jakie jest Nasze rozwiązanie?

*Natychmiastowa reakcja Rządu
*Przyznanie iż obecna polityka narkotykowa jest nieefektywna, błędna i niemożliwa do kontynuowania przy obecnym stanie finansów Państwa
*Wygospodarowanie z budżetu MSWiA funduszy pozwalających na dalszą kontynuacje programu
*Powołanie Polskiej Rady d/s Narkotyków reprezentującą Rząd, Społeczeństwo i Ekspertów z dziedziny narkotyków.
*Opracowanie i przyjęcie polityki która:
*#odpowiada wytycznym Europejskiej Rady Organizacji Pozarządowych d/s Narkotyków [http://www.encod.org/encod_publication.pdf],
*#jest zgodna z Manifestem Koalicji na rzecz Racjonalnej i Efektywnej Polityki Narkotykowej [http://hyperreal.info/kanaba/go.to/sec/412]
*#jest oparta na Naszej propozycji polityki narkotykowej [http://hyperreal.info/wiki/go.to/see/PropozycjaPolityki]!
*Realizacja polityki

Nasza polityka:
* Respektuje fundamentalne prawa człowieka.
* Wspiera i, w stadium 3, zapewnia całkowite finansowanie programów Redukcji Szkód.
* Jest nastawiona na edukację, prewencję i terapię.
* Ukierunkowuje działania aparatu represyjnego na dostawców twardych narkotyków i handlujących z nieletnimi.
* Oddciąża policję, sądy i więzienia przez co czyni ich działania efektywniejszymi

Cele tej polityki to:
* Jak największe zredukowanie rozmiaru i profitów czerpanych z rynku nielegalnych narkotyków.
* Dostarczenie jak najwyższego poziomu redukcji szkód dla obecnych użytkowników substancji odurzających.
* Zredukowanie problemu nadużywania narkotyków, jednocześnie uznając iż nie każdy przypadek używania narkotyków prowadzi do uzależnienia i problemów.

Definicja Redukcji Szkód

Używamy terminu redukcji szkód w znaczeniu: Polityka lub program ukierunkowany na redukcje niepożądanych zdrowotnych, społecznych oraz ekonomicznych konsekwencji zażywania narkotyków poniesionych przez społeczność jak i poszczególnych użytkowników substancji odurzających

Pryncypia Redukcji Szkód:
*Założeniem REDUKCJI SZKÓD jest to, że abstynencja narkotyczna nie zawsze jest najważniejszym i najbardziej odpowiednim sposobem pomocy osobom uzależnionym.
*REDUKCJA SZKÓD pomaga w takiej sytuacji w jakiej dana osoba aktualnie jest.
*REDUKCJA SZKÓD zakłada, że osoby przyjmujące narkotyki są w stanie kierować swoim zachowaniem i zmianą zachowań. *REDUKCJA SZKÓD zakłada, że niektóre sposoby przyjmowania narkotyków są bezpieczniejsze niż inne.
*REDUKCJA SZKÓD włącza osoby przyjmujące narkotyki w tworzenie strategii i sposobów pomocy tym osobom.
*Aby działać efektywnie REDUKCJA SZKÓD bierze pod uwagę środowisko i warunki, w jakich znajduje się osoba przyjmująca narkotyki.

Dzięki naszej polityce narkotykowej szansę na leczenie może mieć KAŻDY polski narkoman! Napisz/zadzwoń i powiedz co sądzisz o decyzji NFZ!

Ministerstwo Zdrowia
ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa
email: kancelaria@mz.gov.pl
telefon: (022) 831 23 24
fax: 634 92 13

INFOLINIA NFZ
0-800__ 392 976

LEGALIZE IT!

Legalize HOT Line - Koszt połączenia 0 PLN

Artur Radosz Koordynator ENCOD/Kanaba.info ENCOD: http://www.encod.org/
KANABA: http://kanaba.info/ e-mail: __artur@kanaba.info__
phone: +48 694 929 747

Autor pragnie podziękować za udzieloną pomoc Panu Markowi Zygadło z Polskiej Sieci Substytucji Lekowej oraz Panu Profesorowi Jerzemu Vetulaniemu z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Życzenia świąteczne ze Szczecina :/
... Często zastanawiam się ostatnio dokąd tak naprawdę zmierza ten świat? Dzisiaj spędziłam już piątą Wigilię z pacjentami programu metadonowego w Szczecinie. Było nawet 15- ścioro dzieci. Nastroje pacjentów raczej minorowe, bo dowiedzieli się o problemach finansowych programu. Na odchodne życzyłam im optymizmu choć sama mam poczucie bezsilności. I zastanawiam się tylko co stanie się z tymi dziećmi gdy ich rodzice powrócą na ulicę? Przekaż życzenia ode mnie wszystkim znajomym. I jeszcze raz Wesołych Świąt.

Interweniują:
[http://hyperreal.info/wiki/go.to/binary/internal://ecde6cdd15abf0aeadee4... [Ruch na rzecz legalizacji konopi - Kanaba|http://kanaba.info]
[http://hyperreal.info/wiki/go.to/binary/internal://28acbe16e4254b424e3b2... [http://www.zieloni.org.pl/news.php?id=373|Partia Zieloni 2004]
[http://hyperreal.info/wiki/go.to/binary/internal://e443aa40ff35e0f6fe57b... [Centrum Niezależnych Mediów|http://www.pl.indymedia.org/pl//2003/12/3467.shtml] [http://hyperreal.info/wiki/go.to/binary/internal://ac9b3e877ff3ccb07dc25... [NGO.pl|http://www.wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci_szczeg.asp?id=15391]

Przyłącz się do interwencji! Pomóż tym ludziom i sobie!

Wersja PDF: http://212.87.224.211/interwencja.pdf

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan

Nazwa : Acodin 300 mg ( syrop )


EXP : Srednie tj. : Mary.J , sHit , White Dope , XTC , efedryna.HCL , Galka M ...


Dawka : ok 200 mg


S&S : zajebisty nastroj , zajaranie Acodinem supa dupa itp , czysty sprawny umysl az szkoda odurzac...


Czy mnie zmienilo : NIE

Ta... no dobra jakos sie zebralem do napisania tego reportu. Caly czas mam mieszane uczucia co do DXMu a to dlatego...:

  • Amfetamina
  • Uzależnienie

rano, w południe, wieczorem, w nocy, o każdej porze

Amfetamina. O czym pomyślałeś, mój niegrzeczny przyjacielu? Balety, nieprzespane noce, rozpierająca energia, niekończące się rozmowy? Kreski w kiblu na imprezach? Ciężkie zjazdy, paranoje i psychozy, nienawiść do słońca, palpitacje serca? No tak, zazwyczaj są to elementy nieodłączne wciągania. Ale ja chciałam porozmawiać o kablarstwie.

  • Dekstrometorfan
  • Etanol (alkohol)
  • GBL (gamma-Butyrolakton)
  • Miks

 Poniższy trip-raport to opis przeżyć wywołanych przedawkowaniem GBL. Napisałem go w celu przestrogi przed nierozsądnym dawkowaniem.

 Był ciepły wiosenny dzień, a ja wracałem z apteki. Na stacji dworcowej spotkałem trzech kumpli. Chwilę pogadaliśmy pijąc piwo i wtenczas spożyłem przy nich 900mg Dekstrometorfanu. Chwilę potem postanowiliśmy udać się do mnie do domu, celem spokojnego pogadania i pogrania na x360. Wszystko działo sie około godziny jedenastej.