przemyt

Zmieniająca się geopolityka: jak produkcja kokainy przenosi się do Europy

Laboratoria kokainowe są zazwyczaj ukryte wśród gęstej, wilgotnej dżungli andyjskich pasm górskich, pełnej komarów i głębokiego zapachu oparów chemicznych. Te tajne laboratoria w dżungli produkują ulubiony narkotyk imprezowy na świecie. Jednak w 2020 r. władze holenderskie znalazły laboratorium na swoim terenie, w północnej wiosce Nijeveen.

Norweski Urząd Celny (Tolletaten) ujawnił dane dotyczące przemytu nad fiordami. W 2023 roku służby przechwyciły rekordowe ilości kokainy. Wzrósł także problem wykorzystania przesyłek pocztowych w celu przekazywania nielegalnych substancji.

Działania pod kryptonimem „Air Domain” były prowadzone jednocześnie na trzech kontynentach. W ich efekcie zabezpieczono 497 kg kokainy, 406 kg marihuany, 49 kg narkotyków syntetycznych i zatrzymano 79 osób. CBŚP było krajowym koordynatorem aktywnych działań wymierzonych w zwalczanie przemytu narkotyków w międzynarodowym ruchu powietrznym.

Na gorącym uczynku zatrzymano członków grupy przestępczej, która przemycała narkotyki – awionetką i ciężarówkami. Wśród oskarżonych jest Marek A. raper znany też jako „Kaczy Proceder”.

Kolumbia i Ekwador przechwyciły na swoich wodach terytorialnych na Pacyfiku dwie łodzie podwodne z narkotykami. Na obu były łącznie prawie cztery tony kokainy.

Nowy traktat policyjny Beneluksu, który wszedł w życie 1 października, dał organom ścigania we wszystkich trzech krajach mnóstwo transgranicznych instrumentów, czyniąc go najlepszym narzędziem w walce z przestępczością zorganizowaną w Europie, piszą Frans Weekers i Jochen Stöger.
Boliwijska policja dokonała największej w historii konfiskaty kokainy - poinformował minister rządu Boliwii Eduardo del Castillo. Narkotyki, łącznie prawie dziewięć ton, znaleziono w ciężarówce przewożącej drewno. Kokaina miała trafić do Holandii. "Wall Street Journal" pisze, że Boliwia jest trzecim co do wielkości producentem kokainy na świecie, po Kolumbii i Peru.

"Przesyłka kontrolowana", czyli jak służby walczą z przemytem kokainy

Amerykańska rządowa Agencja do Walki z Narkotykami (DEA) od lat walczy z przemytem kokainy z Kolumbii nie tylko do USA, ale też do Europy. Jedną z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania są „międzynarodowe dostawy kontrolowane (IDC)”. Tylko w ciągu pięciu lat, na potrzeby tego typu operacji, wykorzystano 38 milionów dolarów i 44 ton kokainy.
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (SCS) z Oddziału Celnego I Pocztowego w Warszawie podczas rutynowej kontroli przesyłek pocztowych, znaleźli w jednej z nich prawie 1 kg substancji odurzających.
Od kilku dni na plażach w australijskim stanie Nowa Południowa Walia między Newcastle i Sydney odnajdywane są paczki z kokainą - informuje policja. Na razie nie wiadomo, kto jest za to odpowiedzialny, ale w sprawie wszczęto śledztwo.
W 2023 roku służby graniczne Indii przechwyciły rekordową liczbę dronów transportujących narkotyki i broń z Pakistanu. Jak podkreśla Atul Fulzele, jeden z funkcjonariuszy straży granicznej ze stanu Pendżab, zjawisko stanowi ogromne wyzwanie dla bezpieczeństwa.
Policja na Sri Lance twierdzi, że aresztowała prawie 15 000 osób podczas tygodniowej akcji przeciwko handlarzom narkotyków w całym kraju. Mówi się, że operacja doprowadziła do przejęcia prawie 440 kg różnych rodzajów narkotyków, w tym heroiny.
Krakowscy funkcjonariusze udaremnili przemyt około 10 kilogramów marihuany i zatrzymali podejrzanego. Narkotyki przemycono z Hiszpanii w bębnie szpuli z kablem. Ich wartość oszacowano na około 450 tysięcy złotych. Mężczyzna usłyszał już zarzuty.

Sześć kolejnych osób zatrzymanych za próbę włamania do terminala kontenerowego w Gdyni. Jak nieoficjalnie dowiedziało się Radio Gdańsk, podejrzani to obywatele Holandii. Chcieli ukraść narkotyki zdeponowane w tym miejscu.

Międzynarodowe siły morskie, w których skład wchodzą zarówno jednostki marynarek wojennych, jak i straż wybrzeża, są zaangażowane do zwalczania przemytu na Morzu Karaibskim niczym przed wiekami. W związku z tym Wielka Brytania wysyła jeden ze swoich najnowszych patrolowców, HMS Trent celem wsparcia tych działań i przejmowania kontrabandy, przede wszystkim transportów narkotyków.

Bliski Wschód stoi obecnie przed szeregiem wyzwań związanych z bezpieczeństwem, od rosnącego zagrożenia przemytem narkotyków, po wojnę między Izraelem a Strefą Gazy i dynamiczne akty terroryzmu.

Ponad pół tony kokainy o wartości 25,2 mln euro przechwycili hiszpańscy policjanci i celnicy w magazynie strefy przemysłowej Almassora (Castellón). Narkotyki ukryte były w sześciu dużych metalowych cylindrach, wśród kilku ton złomu, który przypłynął z Panamy. Podczas akcji aresztowano cztery osoby, które sprowadziły ładunek i szykowały się do wydobycia kontrabandy.

Zatrzymanie 6 osób, przejęcie 2,7 tony kokainy oraz mienia podejrzanych w postaci luksusowych samochodów, drogocennych zegarków i ponad 550 tysięcy euro w gotówce, a także zablokowanie kont bankowych i zabezpieczenie nieruchomości, to efekt międzynarodowych działań służb z wielu krajów, MAOC-N i Europol, a także CBŚP.

Konfiskowana kokaina musi być szybciej niszczona ze względu na bezpieczeństwo pracowników – apelują belgijscy celnicy. Jak poinformowały media z Belgii, gangi narkotykowe coraz częściej próbują odzyskać przejęte ładunki narkotyków.

Policjanci CBŚP przejęli 120 kg marihuany ukrytej w 246 litrowych beczkach. Narkotyk został przemycony z Hiszpanii i wszystko wskazuje na to, że miał trafić do odbiorców z terenu woj. wielkopolskiego.

Hiszpańska policja opublikowała wideo, na którym widać, jak dwie osoby wyskakują z płynącego kontenerowca. Był to kolejny przypadek przemytu narkotyków, w którym brali udział nurkowie.

Mazowiecka KAS udaremniła przemyt ponad 16 kg środków odurzających. Przesyłka z Angoli miała trafić do odbiorcy w Warszawie. Wartość narkotyków oszacowano na ponad 800 tys. zł.

Funkcjonariusze ze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej zabezpieczyli blisko 2 kg suszu z zawartością substancji THC. Mundurowi przeprowadzili kontrole paczek w Czechowicach-Dziedzicach i na lotnisku w Pyrzowicach. Odbiorcy paczek grozi wysoka kara grzywny i kara pozbawienia wolności.

Polak aresztowany w Holandii – przewoził kokainę w bananach. Narkotyki ukryte były w bananach. Aresztowano 6 mężczyzn. Jednym z nich jest 43-Polak.

Funkcjonariusze ze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej zabezpieczyli blisko 2 kg suszu z zawartością substancji THC. Mundurowi przeprowadzili kontrole paczek w Czechowicach-Dziedzicach i na lotnisku w Pyrzowicach. Odbiorcy paczek grozi wysoka kara grzywny i kara pozbawienia wolności.

Zajawki z NeuroGroove
 • AM-2201
 • Bad trip
 • Odrzucone TR

Jechałam z X , on to pali nałogowo i spytał się czy palę z nim, ja na to że czemu nie i że tak chcę , a on że maks 2 buchy a ja pomyślałam że co to 2 buchy , tak więc ... miejsce: miasto, przystanek, dużo ludzi

Zaczynamy ...

Jako, że X skręcił jointa i rozpalił, byłam już mega podjarana i chciałam zobaczyć jak to będzie ... biorę 1 bucha słabego i zaraz drugiego. Czuję, że coś dzieje się w środku mnie patrzę na X i widzę jak pali a zaraz podaje mi ..  pomyślałam skoro daje czemu nie... wzięłam kolejne 2 i tutaj już poczułam coś nie tak ... próbowałam odwrócić uwagę od mojego stanu i skapiałam uwage na wszystkim dookoła.. X dopalił i ruszyliśmy (wszystko działo się na przystanku). 

 • LSD-25
 • Przeżycie mistyczne

Niewielki psytrance'owy festiwal, w gronie znajomych. Tydzień wcześniej dieta oczyszczająca

To tylko pomylony sen obłąkańca.

3,2,1... kwas! Procedura błyskawiczna. Podzieliliśmy papierki w samochodzie, ja i Krzysiek. Specjalnie trzymaliśmy je na tę okazję, zakupione parę miesięcy wcześniej. Bez głębszego zastanowienia, ochoczo i z ufnością włożyłam do buzi wizerunek Doskonałego Jogina. Wszystko będzie dobrze.

 • Ketony
 • Pierwszy raz

Pozytywny, po ciężkim tygodniu nauki przed sesją, ale po bardzo przyjemnym i owocnym dniu Pokój w domu jednorodzinnym

O nas

 • Lophophora williamsii (meskalina)
 • Marihuana
 • Pozytywne przeżycie
 • Trichocereus Pachanoi (San Pedro)

Byłem podekscytowany na samą myśl o tym, że już niebawem przeniosę się w zupełnie inny świat, a zarazem miałem obawy, jeżeli chodzi o tak głęboką podróż. Nastrój jak najbardziej mi dopisywał, było pozytywnie. Okoliczności to urodziny przyjaciela, wraz ze mną było tam 7 osób, przy czym jedna dosyć szybko poszła do domu. Tylko ja spożyłem meskalinę, reszta piła alkohol. Na początku byliśmy w domu, aby później przenieść się do lasu.

17:00

Zaczynam konsumpcję kaktusowego ekstraktu, popijając całość sokiem z czarnej porzeczki, w tle leci utwór "Deep Purple - Black Night" wprowadzając mnie w wesoły nastrój. Czas spożywania przeze mnie tej magicznej mikstury trwał około 10-15 minut. Dodam, że na 4h przed spożyciem nic nie jadłem.

18:00