Zawiera alkaloidy: korydaline, berberyne i tetrahydropalmatyne. Tetrahydropalmatyna (THP) jest blokerem aktywowanych napięciem kanałów wapniowych typu L i aktywnych kanałów potasowych. Jest silnym środkiem zwiotczającym mięśnie. Profil farmakologiczny l-THP obejmuje antagonizm wobec receptorów dopaminowych D1 i D2 oraz działanie na receptory dopaminowe D3, alfa-adrenergiczne i serotoninowe. Oprócz antagonizmu postsynaptycznych receptorów dopaminy, blokada presynaptycznych autoreceptorów przez l-THP skutkuje zwiększonym uwalnianiem dopaminy i sugerowano, że mniejsze powinowactwo l-THP do receptorów D2 może nadawać pewien stopień autoreceptora selektywność. Doniesiono, że wraz z receptorami dopaminy, l-THP wchodzi w interakcje z wieloma innymi typami receptorów, w tym z receptorami alfa-1 adrenergicznymi, na których działa jako antagonista, oraz z receptorami GABA-A, poprzez dodatnią modulację allosteryczną. Dodatkowo, l-THP wykazuje znaczące wiązanie z receptorami adrenergicznymi 5-HT1A i alfa-2.
Dehydrokorybulina wiąże się z receptorem dopaminy D1 .
Ze względu na to jej działanie porównuje się do opium. Efekt przeciwbólowy corydalisu stanowił średnio 1-40% efektu, który daje morfina.
Przetestowałem roślinkę. Dwie małe łyżeczki korzenia YHS gotowałem przez 10-15min po czym wypiłem.
Bardzo dobrze uspokaja (działa na receptory GABA). Ułatwia oddychanie. Z właściwości przeciwbólowych zauważyłem jedynie że wygodniej się siedzi (działa rozkurczowo i czuję mniejszy dyskomfort w plecach niż zwykle). Po prostu akurat nic mnie konkretnego nie bolało, niemniej czytałem że ktoś stosuje korzeń YHS na bóle przewlekłe (i w badaniach też potwierdzono skuteczność leczenia tych bóli) konkretnie pleców od 10 lat i mu to pomaga. Stosuje to na noc gdyż korzeń osłabia motywację.
Substancje w Corydalis yanhusuo blokują dopaminę (antagonizm) wobec czego nie uzależnia (nie wywołuje eurofii) - a jest wręcz przeciwnie uzywany w samoleczeniu uzależnień od opioidów (czytałem że z pozytywnym skutkiem).
scalono - /Merx
![[mem]](https://hyperreal.top/wtf/memy/0/04510fe8-3004-4b73-8234-41439000490e/rakieta.jpg?X-Amz-Algorithm=AWS4-HMAC-SHA256&X-Amz-Credential=nxyCWzIV8fJz5t5dUSIx%2F20250705%2FNOTEU%2Fs3%2Faws4_request&X-Amz-Date=20250705T043402Z&X-Amz-Expires=3600&X-Amz-SignedHeaders=host&X-Amz-Signature=99f810dce23067dfb35fdcbd96036ae70d95511a481df1b4bfce9890b89904d4)
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/psyloszwajcaria.jpg)
Szwajcaria – jedyne miejsce w Europie z legalną terapią psychodeliczną
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news/klefedronfabrik5.jpg)
Polski narkobiznes zwiększa zasięgi. Czarny rynek domaga się towaru
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/a12a216cf97460608e37260bc2663020f9aa0a82.jpg)
Dlaczego Portugalia może być europejską stolicą medycznej marihuany?
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/mjheart2.jpg)
Używanie marihuany znacznie zwiększa ryzyko śmierci. „Byli młodzi i nie mieli wcześniejszych chorób
Regularne używanie marihuany może niemal podwoić ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych – wynika z najnowszej metaanalizy danych medycznych obejmujących blisko 200 milionów osób w wieku od 19 do 59 lat. Niepokoi fakt, że dotyczy ono również młodych osób, które do tej pory uważano za mniej narażone na takie zagrożenia.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/k0lumbijska_marynarka_wojenna.jpg)
Bezzałogowa łódź z internetem od Muska. Kartele coraz bardziej „smart”
Kolumbijskie służby wiele już widziały, ale ich ostatnie odkrycie zaskoczyło nawet weteranów walki z kartelami narkotykowymi. Marynarka wojenna tego kraju po raz pierwszy zatrzymała półzanurzalną, zdalnie sterowaną łódź do przemytu narkotyków. Jednostka była połączona z internetem przez system Starlink należący do Elona Muska.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/edna.jpg)
DNA w powietrzu. Wykrywają tak narkotyki i patogeny
Przełomowe badanie naukowców z Uniwersytetu Florydy wykazało, że środowiskowe DNA (eDNA) zasysane prosto z powietrza może dostarczyć szczegółowych informacji o otaczającym nas świecie. Od identyfikacji zagrożonych gatunków i śledzenia ludzkich patogenów, po wykrywanie alergenów i nielegalnych substancji.