Syndrom był po raz pierwszy opisany w 2004 roku, uproszczone kryteria diagnostyczne sformułowano w roku 2009.
Rozróżniamy 3 fazy CHS:
1. FAZA PRODROMALNA (prodromal phase) - charakteryzuje się umiarkowanymi objawami występującymi wspólnie z użytkowaniem marihuany jak nudności, wymioty, umiarkowany ból brzucha, lęk i strach, zwiększone pragnienie oraz potliwość. Objawy są zazwyczaj najbardziej zauważalne o poranku, szczególnie nudności. Faza może trwać miesiącami a nawet latami.
2. FAZA WYMIOTÓW / FAZA OSTRA (hyperemetic phase) - charakteryzuje się pełnymi nasileniem powyższych objawów - występują zazwyczaj nieprzerwane nudności, refluks, wymioty, silny ból brzucha, niestrawność, jadłowstręt. Ostre epizody trwają zazwyczaj do 3 dób i pojawiają się CYKLICZNIE. Wysoce prawdopodobne odwodnienie, potencjalnie ekstremalne, a także utrata wagi. Cykliczność epizodów polega na tym, że pojawiają się one i znikają w sposób nieprzewidywalny, mogą pojawiać się nawet co parę tygodni lub miesięcy, natomiast u osób które już przez to przeszły i nie zachowały kilkuletniej abstynencji zazwyczaj powraca po zażyciu substancji. Niewiele sposobów pomaga. Najczęściej stosowane są gorące prysznice i kąpiele, przy czym poziom ulgi wzrasta wraz z temperaturą. Jest to związane z receptorami TRPV1. Ulga zazwyczaj znika niedługo po takiej kąpieli. NIERZADKO PACJENCI PRZECHODZĄCY PRZEZ TĘ FAZĘ WYMAGAJĄ SZPITALNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ! MOŻE DOJŚĆ DO NIEWYDOLNOŚCI NEREK I ZACHWIANIA GOSPODARKI ELEKTROLITÓW!
3. FAZA POPRAWY (recovery phase) - występuje po zaprzestaniu korzystania z substancji, ale nie można jasno określić ram czasowych, najczęściej pacjent wchodzi w nią po paru tygodniach, a nawet po paru miesiącach. W tym okresie pacjent powoli wraca do życia, odzyskuje wagę i energię. Nadal pomagają gorące prysznice. Najczęściej po spożyciu marihuany podczas trwania tej fazy pacjent wróci do fazy nr 2.
PRZYCZYNA - istnieje wiele hipotez na ten temat, przy czym nie są one ze sobą sprzeczne:
- zachwianie normalnej funkcjonalności receptorów kannabinoidowych przede wszystkim w rejonie podwzgórza, m.in. poprzez desensytyzację CB1
- kumulacja kannabinoidów zależna od dawki i intensywności korzystania
- bezpośrednia stymulacja receptorów kannabinoidowych znajdujących się w układzie pokarmowym
- chroniczne spożycie kannabinoidów może prowadzić do zachwiania gospodarki GABA, dopaminergicznej orazy serotoniny, przy czym np. układ serotoninowy odpowiada za wymioty
POSŁOWIE
Stworzyłem ten wątek z powodu wzrastającej narracji jakoby marihuana była nieszkodliwym środkiem który nie może doprowadzić do śmierci. Autor tego wątku przeżył niejeden epizod opisanej przypadłości, miał 40-stopniową gorączkę i był blisko niewydolności nerek. Jeżeli znajdą się osoby zainteresowane tematem, poszerzę go o m.in. o opisanie środków pomagających przetrwać to piekło. Na ten moment zapraszam do dyskusji i ostrzegam wszystkich którzy przez to przechodzą lub przeszli, nie radzę próbować ponownej konsumpcji. Niektórzy twierdzą, że po 1,5-rocznej lub dłuższej przerwie byli w stanie wrócić do sporadycznej, czyli RAZ NA MIESIĄC LUB RZADZIEJ konsumpcji marihuany, inni absolutnie to odradzają. Czy warto ryzykować życiem?
23 grudnia 2024SerioSergio pisze: Twoim podstawowym błędem poznawczym jest myśl, że nie należysz do tych ludzi których masz za gówno do utylizacji.
Problem z fentanylem nas nie ominie i sami sobie z nim nie poradzimy…
USA może zaoszczędzić 29 miliardów rocznie dzięki legalizacji marihuany medycznej
Nowe Światło na Marihuanę: Badania potwierdzają jej rolę w walce z uzależnieniami.
10 skutecznych sposobów na odstawienie marihuany – przewodnik krok po kroku
Marihuana, choć przez wielu postrzegana jako substancja rekreacyjna, może znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Regularne używanie zioła bywa sposobem na relaks lub ucieczkę od problemów, ale w dłuższej perspektywie może prowadzić do uzależnienia psychicznego, zmniejszonej produktywności, a nawet izolacji społecznej. Z czasem, nawyk palenia staje się coraz bardziej obciążający dla zdrowia fizycznego i psychicznego, wpływając na koncentrację, motywację oraz ogólną jakość życia.
Illinois dopisuje kobiece choroby do schorzeń podlegających leczeniu medyczną marihuaną
Departament zdrowia publicznego Illinois (IDPH) rozszerzył listę schorzeń kwalifikujących się do leczenia medyczną marihuaną. Dopisano endometriozę, torbiele jajników, mięśniaki macicy i zaburzenia orgazmu u kobiet.
Bolesław Piecha: alkohol powinien być sprzedawany tylko od 10 do 22. Akcyza "może być wyższa"
W opinii byłego ministra zdrowia Bolesława Piechy, akcyza na alkohol "może być wyższa". Twierdzi, że dla dobra społeczeństwa napoje wyskokowe powinny być sprzedawane jedynie przez 12 godzin w ciągu doby. - Nikt rozsądny nie kupuje z jakieś bardzo ważnej okazji alkoholu po godzinie 23.00 - mówił w "Protokole Rozbieżności w TVP3 Katowice poseł PiS.