Negatywne konsekwencje przyjmowania fitokannabinoidów i sposoby im przeciwdziałania.
Posty: 1 • Strona 1 z 1
  • 2428 / 495 / 0
CHS - Cannabinoid Hyperemesis Syndrome jest to syndrom występujący u użytkowników marihuany korzystających z tego środka przewlekle i/lub w mocnych dawkach. Może być powodowany przez syntetyczne kannabinoidy, ale skupimy się na marihuanie, ponieważ to z nią związana jest znaczna większość przypadków.

Syndrom był po raz pierwszy opisany w 2004 roku, uproszczone kryteria diagnostyczne sformułowano w roku 2009.


Rozróżniamy 3 fazy CHS:
1. FAZA PRODROMALNA (prodromal phase) - charakteryzuje się umiarkowanymi objawami występującymi wspólnie z użytkowaniem marihuany jak nudności, wymioty, umiarkowany ból brzucha, lęk i strach, zwiększone pragnienie oraz potliwość. Objawy są zazwyczaj najbardziej zauważalne o poranku, szczególnie nudności. Faza może trwać miesiącami a nawet latami.

2. FAZA WYMIOTÓW / FAZA OSTRA (hyperemetic phase) - charakteryzuje się pełnymi nasileniem powyższych objawów - występują zazwyczaj nieprzerwane nudności, refluks, wymioty, silny ból brzucha, niestrawność, jadłowstręt. Ostre epizody trwają zazwyczaj do 3 dób i pojawiają się CYKLICZNIE. Wysoce prawdopodobne odwodnienie, potencjalnie ekstremalne, a także utrata wagi. Cykliczność epizodów polega na tym, że pojawiają się one i znikają w sposób nieprzewidywalny, mogą pojawiać się nawet co parę tygodni lub miesięcy, natomiast u osób które już przez to przeszły i nie zachowały kilkuletniej abstynencji zazwyczaj powraca po zażyciu substancji. Niewiele sposobów pomaga. Najczęściej stosowane są gorące prysznice i kąpiele, przy czym poziom ulgi wzrasta wraz z temperaturą. Jest to związane z receptorami TRPV1. Ulga zazwyczaj znika niedługo po takiej kąpieli. NIERZADKO PACJENCI PRZECHODZĄCY PRZEZ TĘ FAZĘ WYMAGAJĄ SZPITALNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ! MOŻE DOJŚĆ DO NIEWYDOLNOŚCI NEREK I ZACHWIANIA GOSPODARKI ELEKTROLITÓW!

3. FAZA POPRAWY (recovery phase) - występuje po zaprzestaniu korzystania z substancji, ale nie można jasno określić ram czasowych, najczęściej pacjent wchodzi w nią po paru tygodniach, a nawet po paru miesiącach. W tym okresie pacjent powoli wraca do życia, odzyskuje wagę i energię. Nadal pomagają gorące prysznice. Najczęściej po spożyciu marihuany podczas trwania tej fazy pacjent wróci do fazy nr 2.

PRZYCZYNA - istnieje wiele hipotez na ten temat, przy czym nie są one ze sobą sprzeczne:
- zachwianie normalnej funkcjonalności receptorów kannabinoidowych przede wszystkim w rejonie podwzgórza, m.in. poprzez desensytyzację CB1
- kumulacja kannabinoidów zależna od dawki i intensywności korzystania
- bezpośrednia stymulacja receptorów kannabinoidowych znajdujących się w układzie pokarmowym
- chroniczne spożycie kannabinoidów może prowadzić do zachwiania gospodarki GABA, dopaminergicznej orazy serotoniny, przy czym np. układ serotoninowy odpowiada za wymioty


POSŁOWIE
Stworzyłem ten wątek z powodu wzrastającej narracji jakoby marihuana była nieszkodliwym środkiem który nie może doprowadzić do śmierci. Autor tego wątku przeżył niejeden epizod opisanej przypadłości, miał 40-stopniową gorączkę i był blisko niewydolności nerek. Jeżeli znajdą się osoby zainteresowane tematem, poszerzę go o m.in. o opisanie środków pomagających przetrwać to piekło. Na ten moment zapraszam do dyskusji i ostrzegam wszystkich którzy przez to przechodzą lub przeszli, nie radzę próbować ponownej konsumpcji. Niektórzy twierdzą, że po 1,5-rocznej lub dłuższej przerwie byli w stanie wrócić do sporadycznej, czyli RAZ NA MIESIĄC LUB RZADZIEJ konsumpcji marihuany, inni absolutnie to odradzają. Czy warto ryzykować życiem?
23 grudnia 2024SerioSergio pisze:
Twoim podstawowym błędem poznawczym jest myśl, że nie należysz do tych ludzi których masz za gówno do utylizacji.
https://youtu.be/HU5p8b3ozVM
Posty: 1 • Strona 1 z 1
Artykuły
Newsy
[img]
10 skutecznych sposobów na odstawienie marihuany – przewodnik krok po kroku

Marihuana, choć przez wielu postrzegana jako substancja rekreacyjna, może znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Regularne używanie zioła bywa sposobem na relaks lub ucieczkę od problemów, ale w dłuższej perspektywie może prowadzić do uzależnienia psychicznego, zmniejszonej produktywności, a nawet izolacji społecznej. Z czasem, nawyk palenia staje się coraz bardziej obciążający dla zdrowia fizycznego i psychicznego, wpływając na koncentrację, motywację oraz ogólną jakość życia.

[img]
Illinois dopisuje kobiece choroby do schorzeń podlegających leczeniu medyczną marihuaną

Departament zdrowia publicznego Illinois (IDPH) rozszerzył listę schorzeń kwalifikujących się do leczenia medyczną marihuaną. Dopisano endometriozę, torbiele jajników, mięśniaki macicy i zaburzenia orgazmu u kobiet.

[img]
Bolesław Piecha: alkohol powinien być sprzedawany tylko od 10 do 22. Akcyza "może być wyższa"

W opinii byłego ministra zdrowia Bolesława Piechy, akcyza na alkohol "może być wyższa". Twierdzi, że dla dobra społeczeństwa napoje wyskokowe powinny być sprzedawane jedynie przez 12 godzin w ciągu doby. - Nikt rozsądny nie kupuje z jakieś bardzo ważnej okazji alkoholu po godzinie 23.00 - mówił w "Protokole Rozbieżności w TVP3 Katowice poseł PiS.