https://neuroexpert.org/wiki/zen-szen-panax-ginseng/
Żeń-szeń właściwy (Panax ginseng C.A. Meyer), nazywany także ginsengiem lub wszechlekiem – gatunek reliktowej byliny z rodziny araliowatych.
Kiedyś dziko występował na północy Półwyspu Koreańskiego, północno-wschodnich Chinach, Japonii i wschodniej części Rosji (Kraj Nadmorski i zlewnia rzeki Ussuri). Jednak przez intensywny zbiór jego naturalny obszar występowania skurczył się do zaledwie trzech siedlisk znajdujących się na terenie Rosji i Chin. Od 1975 roku w Rosji żeń-szeń znajduje się w czerwonej księdze jako gatunek zagrożony.
Nazwa rośliny na Zachodzie pochodzi od chińskiej nazwy "rénshēn" (人蔘) oznaczającej "człowieka-korzeń", co nawiązuje do kształtu kłącza. W większości języków europejskich żeń-szeń jest określany jako "ginseng" – łacińską transkrypcją chińskiej nazwy ustanowioną przez europejskich misjonarzy, którzy badali chińską medycynę i ziołolecznictwo. Polska nazwa "żeń-szeń" została zapożyczona z rosyjskiego i stąd bierze się głoska "ń", niewystępująca w języku chińskim.
Amerykanska odmiana zen szenia jest bardziej uspakajajaca a orientalna stymulujaca, jesli zas chodzi o ekstrakty od 80% (chodzi o te standaryzowane na Ginsenozydow) juz czuc te dzialanie na GABA.
dokladniejszy opis:
http://www.czytelniamedyczna.pl/2609,ro ... aliza.html
wplywa na poprawe libido,nastroj wzmaga odpornosc ,dluzsze stosowanie zwieksza wytrzymalosc i sile.
jednak dlugotrwale stosowanie moze stale podniesc cisnienie krwi ,oraz powodowac bezsennosc oraz wysypke i poranna biegunke tzw. zespol zen-szeniowy.)Przyjmowany na noc powoduje bezsennosc.
normuje cholesterol,oraz pomaga wrocic do formy.
Nie należy stosować preparatów zawierających żeń-szeń w przypadku ciąży, może zwiększać to ryzyko uszkodzenia płodu. Ze względu na niewystarczający stan wiedzy nie zaleca się stosowania żen-szenia w trakcie karmienia piersią.
Odradza się stosowanie preparatów z żeń-szeniem w przypadku: zaburzeń krzepliwości krwi, bezsenności, chorób autoimunnologicznych (m.in. stwardnienie rozsiane, toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalanie stawów), schizofrenii oraz po przeszczepie organów. Może prowadzić to niekorzystnych efektów ubocznych. Unikaj łączenia żeń-szenia z substancjami o działaniu pobudzającym. Jeśli zażywasz jakieś leki, stosowanie żeń-szenia skonsultuj ze swoim lekarzem.
Cena od 50zl do >200zl.
Znalazłem badania, które mówią, że zen szeń obniża stężenie alkoholu we krwi i znacząco zwiększa poziomy ADH i ALDH czyli enzymów które metabolizuja alkohol i aldehyd octowy
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/27374757/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/3677487/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/1 ... 74/related
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/8 ... 87/related
zmniejsza również uszkodzenia wątroby wywołane alkoholem
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/22472111/#fft
Zażywam preparat o nazwie Revitaben. Dwie do czterech dziennie. Chyba przesadzam z dawkowaniem.
![[mem]](https://hyperreal.top/wtf/memy/b/b971e8b1-3c8c-4326-bb07-85b30fe766bd/1000045426.jpg?X-Amz-Algorithm=AWS4-HMAC-SHA256&X-Amz-Credential=nxyCWzIV8fJz5t5dUSIx%2F20250920%2FNOTEU%2Fs3%2Faws4_request&X-Amz-Date=20250920T013702Z&X-Amz-Expires=3600&X-Amz-SignedHeaders=host&X-Amz-Signature=1da9f4ca5c73ad827346c4a941131c17ca3fef5ebb6e96202a6ddec37004deda)
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/mjleaves.jpg)
Polska zmaga się z "treatment gap". Psycholog: etykieta ćpuna blokuje dostęp do pomocy
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/poldrugs.jpg)
Marihuana najczęściej używaną substancją psychoaktywną w Polsce po alkoholu, kofeinie i nikotynie
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/mozg-jointy-1000.png)
„Tysiąc jointów później” – co naprawdę dzieje się z mózgiem stałego palacza marihuany?
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/kasmjwgrze.jpg)
Marihuana ukryta w grze planszowej. Paczkę przechwyciła Krajowa Administracja Skarbowa
Funkcjonariusze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili próbę przemytu marihuany do Polski. Narkotyki ukryto w nietypowy sposób – wewnątrz popularnej gry planszowej. Do wykrycia trefnej przesyłki przyczynił się pies służbowy Kodi.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/kateryna_wakarowa.jpg)
Ukraińce przemycającej narkotyki na Bali grozi kara śmierci przez rozstrzelanie
21-letnia Kateryna Wakarowa jest oskarżona o wwiezienie narkotyków na Bali. Kobieta może zostać za to skazana na karę śmierci przez rozstrzelanie.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/methandanmalshelter.jpg)
FBI spalało narkotyki w schronisku. "Zespół i zwierzęta wystawione na kontakt z metamfetaminą"
Po tym jak FBI użyło krematorium jednego ze schronisk dla zwierząt do spalenia skonfiskowanych narkotyków, 14 pracowników placówki trafiło do szpitala, aby otrzymać pomoc medyczną. Dyrektorka placówki oświadczyła, że nie miała świadomości, że dochodzi do takiego procederu.