https://neuroexpert.org/wiki/zen-szen-panax-ginseng/
Żeń-szeń właściwy (Panax ginseng C.A. Meyer), nazywany także ginsengiem lub wszechlekiem – gatunek reliktowej byliny z rodziny araliowatych.
Kiedyś dziko występował na północy Półwyspu Koreańskiego, północno-wschodnich Chinach, Japonii i wschodniej części Rosji (Kraj Nadmorski i zlewnia rzeki Ussuri). Jednak przez intensywny zbiór jego naturalny obszar występowania skurczył się do zaledwie trzech siedlisk znajdujących się na terenie Rosji i Chin. Od 1975 roku w Rosji żeń-szeń znajduje się w czerwonej księdze jako gatunek zagrożony.
Nazwa rośliny na Zachodzie pochodzi od chińskiej nazwy "rénshēn" (人蔘) oznaczającej "człowieka-korzeń", co nawiązuje do kształtu kłącza. W większości języków europejskich żeń-szeń jest określany jako "ginseng" – łacińską transkrypcją chińskiej nazwy ustanowioną przez europejskich misjonarzy, którzy badali chińską medycynę i ziołolecznictwo. Polska nazwa "żeń-szeń" została zapożyczona z rosyjskiego i stąd bierze się głoska "ń", niewystępująca w języku chińskim.
Amerykanska odmiana zen szenia jest bardziej uspakajajaca a orientalna stymulujaca, jesli zas chodzi o ekstrakty od 80% (chodzi o te standaryzowane na Ginsenozydow) juz czuc te dzialanie na GABA.
dokladniejszy opis:
http://www.czytelniamedyczna.pl/2609,ro ... aliza.html
wplywa na poprawe libido,nastroj wzmaga odpornosc ,dluzsze stosowanie zwieksza wytrzymalosc i sile.
jednak dlugotrwale stosowanie moze stale podniesc cisnienie krwi ,oraz powodowac bezsennosc oraz wysypke i poranna biegunke tzw. zespol zen-szeniowy.)Przyjmowany na noc powoduje bezsennosc.
normuje cholesterol,oraz pomaga wrocic do formy.
Nie należy stosować preparatów zawierających żeń-szeń w przypadku ciąży, może zwiększać to ryzyko uszkodzenia płodu. Ze względu na niewystarczający stan wiedzy nie zaleca się stosowania żen-szenia w trakcie karmienia piersią.
Odradza się stosowanie preparatów z żeń-szeniem w przypadku: zaburzeń krzepliwości krwi, bezsenności, chorób autoimunnologicznych (m.in. stwardnienie rozsiane, toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalanie stawów), schizofrenii oraz po przeszczepie organów. Może prowadzić to niekorzystnych efektów ubocznych. Unikaj łączenia żeń-szenia z substancjami o działaniu pobudzającym. Jeśli zażywasz jakieś leki, stosowanie żeń-szenia skonsultuj ze swoim lekarzem.
Cena od 50zl do >200zl.
Znalazłem badania, które mówią, że zen szeń obniża stężenie alkoholu we krwi i znacząco zwiększa poziomy ADH i ALDH czyli enzymów które metabolizuja alkohol i aldehyd octowy
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/27374757/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/3677487/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/1 ... 74/related
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/8 ... 87/related
zmniejsza również uszkodzenia wątroby wywołane alkoholem
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/22472111/#fft
Zażywam preparat o nazwie Revitaben. Dwie do czterech dziennie. Chyba przesadzam z dawkowaniem.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news/klefedronfabrik5.jpg)
Polski narkobiznes zwiększa zasięgi. Czarny rynek domaga się towaru
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/mozg-jointy-1000.png)
„Tysiąc jointów później” – co naprawdę dzieje się z mózgiem stałego palacza marihuany?
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/mjleaves.jpg)
Polska zmaga się z "treatment gap". Psycholog: etykieta ćpuna blokuje dostęp do pomocy
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/nowymlotek.jpg)
Finał głośnego procesu w sprawie dziecka, które trafiło do szpitala w Legnicy odurzone amfetaminą
Dziecko, które latem 2023 roku trafiło do szpitala w Legnicy odurzone amfetaminą, miało wtedy dwanaście tygodni. Chłopczyk był w ciężkim stanie. Zarzuty narażenia dziecka na śmierć usłyszeli jego rodzice. Sąd skazał ojca na karę półtora roku pozbawienia wolności, matka usłyszała wyrok 10 miesięcy więzienia.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/mjheart2.jpg)
Używanie marihuany znacznie zwiększa ryzyko śmierci. „Byli młodzi i nie mieli wcześniejszych chorób
Regularne używanie marihuany może niemal podwoić ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych – wynika z najnowszej metaanalizy danych medycznych obejmujących blisko 200 milionów osób w wieku od 19 do 59 lat. Niepokoi fakt, że dotyczy ono również młodych osób, które do tej pory uważano za mniej narażone na takie zagrożenia.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/new_york_weed.jpg)
Stan opublikował raport o spożyciu marihuany. Niemal 15 proc. nowojorczyków zażywa ją regularnie
Tylko 14,7 proc. dorosłych nowojorczyków regularnie spożywa konopie indyjskie – zgodnie z najnowszym raportem stanowego Departamentu Zdrowia. Najwyższy odsetek korzystających z marihuany w dowolnej formie występuje u osób w wieku 21-24 lat. Z raportu wynika ponadto, że większą tendencję do zażywania konopi mają osoby, które jednocześnie nadużywają innych używek.