Więcej informacji: Tramadol w Narkopedii [H]yperreala
Spis treści:
1. Czym jest tramadol?
2. Działanie rekreacyjne
3. Skutki uboczne
4. Drogi podania oraz dawkowanie
5. Tolerancja
6. Uzależnienie
7. Przedawkowanie
8. Atak drgawek
9. Interakcje
10. Testy na obecność tramadolu w organizmie
11. Przydatne tematy
1. Czym jest tramadol?
tramadol to syntetyczny opioid, jest niewybiórczym agonistą receptorów opioidowych — mu (z tymi receptorami tramadol wiąże się najmocniej), delta oraz kappa. Ponadto, tramadol ma komponentę antagonistyczną, co sprawia, że dotyczy go efekt pułapowy — oznacza to, że tramadol powyżej pewnej dawki przestaje być skuteczny. Nietypową cechą tramadolu, wyróżniającą go na tle innych opioidów, jest jego działanie inhibitujące wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny, co zwiększa jego działanie przeciwbólowe.
tramadol jest metabolizowany w wątrobie przez enzym CYP2D6, a jednym z jego metabolitów jest o-demetylotramadol, który wiąże się z receptorem mu silniej od tramadolu.
tramadol w preparatach stosowanych w lecznictwie jest w postaci chlorowodorku i racematu, można dostać go w tabletkach, kapsułkach, kroplach oraz roztworze przeznaczonym do iniekcji.
2. Działanie rekreacyjne
tramadol wywołuje euforię, poprawia humor, polepsza odbiór muzyki, może pobudzić lub wywołać sedację, potrafi aktywizować i może zwiększyć chęć rozmowy z innymi ludźmi. tramadol, ze względu na to, że jest SNRI, nie ma typowego dla opioidów działania, euforia jest trochę inna, ciężej o charakterystyczne dla opioidów ciepło, ponadto można poczuć niewielkie działanie empatogenne. Przy tramadolu nie jest łatwo o tzw. nodding, ale jest on osiągalny.
3. Skutki uboczne
Wymieniłem tylko te, według mnie, najważniejsze, po resztę odsyłam do ulotki.
Skutki uboczne, które mogą wystąpić po zażyciu tramadolu to: swędzenie, nudności, zaburzenia widzenia ("rozjeżdżający" się wzrok), problemy z oddawniem moczu, zaparcie, problem z osiągnięciem wzwodu, niemożność osiągnięcia orgazmu, obniżone libido, zaburzenia koordynacji, spłycony oddech, drżenie i skurcze mięśni, nadmierne pocenie się, parestezje, ból głowy, atak drgawek, dysforia, dezorientacja, bezsenność, podwyższone ciśnienie.
4. Drogi podania oraz dawkowanie
Podane dawki są orientacyjne, dotyczą osób bez tolerancji oraz użycia rekreacyjnego i są moją sugestią, którą ukształtowałem na podstawie doświadczeń swoich oraz innych użytkowników forum.
Podanie doustne (biodostępność — 68%):
Dawkowanie waha się od 200 do 400mg, optymalną dawką, często zalecaną dla osób początkujących, jest 300mg, natomiast najrozsądniej jest zacząć od mniejszej ilości, aby sprawdzić jak zareaguje nasz organizm. Ta droga podania jest także najlepszym wyborem podczas pierwszej styczności z tramadolem. Działanie zaczyna być odczuwalne w ciągu godziny od podania. Czas działania wynosi od około 3 do 5 godzin, a w przypadku tabletek o przedłużonym uwalnianiu, działanie może być odczuwalne do 10 godzin.
Zalecana dawka na pierwszy raz: do 150mg.
Podanie doodbytnicze (biodostępność — 77%):
Tutaj dawkowanie waha się od 150 do 300mg, działanie nie różni się od tego przy podaniu doustnym, zaczyna być odczuwalne w ciągu trzydziestu minut.
Czas działania wynosi od 3 do 5 godzin.
Zalecana dawka na pierwszy raz: do 100mg.
Podanie dożylne (biodostępność — 100%):
Dawkowanie waha się od 100 do 250mg. Tutaj także działanie jest podobne do tego przy podaniu doustnym, nie ma wjazdu, działanie zaczyna być odczuwalne natychmiastowo.
Czas działania wynosi około 4 godziny.
Zalecana dawka na pierwszy raz: do 50mg.
5. Tolerancja
Z czasem tolerancja na tramadol rośnie, co oznacza, że dawki potrzebne do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu będą coraz wyższe, a z racji na efekt pułapowy w końcu w ogóle nie będą satysfakcjonować. Tolerancja na tramadol jest krzyżowa z innymi opioidami, czyli mając tolerancję na przykład na kodeinę, ma się również tolerancję na tramadol. Co ważne — tolerancja na działanie obniżające próg drgawkowy nie rośnie.
Najlepszym sposobem na spowolnienie wzrostu tolerancji oraz jej obniżenie jest robienie przerw.
6. Uzależnienie
tramadol, tak jak inne opioidy, wywołuje uzależnienie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Choć potencjał uzależniający, w stosunku do innych opioidów, jest niski, to nadal stanowi realne zagrożenie. Jako, że tramadol jest nie tylko opioidem, ale też SNRI, to, oprócz typowych dla opioidów objawów odstawiennych, dochodzą do tego skutki uboczne odstawienia SNRI. Objawy głodu mogą trwać nawet ponad tydzień.
Część objawów odstawiennych:
7. Przedawkowanie
Przedawkowanie tramadolu powoduje silną depresję OUN, a konsekwencją tego jest zapaść, oprócz tego, przy za wysokiej dawce może wystąpić atak drgawek (nie jest on równoznaczny z zapaścią). Przy przedawkowaniu należy bezzwłocznie wezwać karetkę. Przy delikatnym przedawkowaniu pomocne może (ale nie musi) być otwarcie okna, obmycie twarzy zimną wodą, zimny prysznic, wyjście na zewnątrz. Substancją odwracającą opioidowe działanie tramadolu jest nalokson, należy przy tym zaznaczyć, że nalokson zwiększa ryzyko wystąpienia ataku drgawek. Ryzyko zapaści rośnie w przypadku połączenia tramadolu z innymi depresantami.
8. Atak drgawek
tramadol może wywołać atak drgawek, jest to napad toniczno-kloniczny (tzw. grand MAL). Dzieje się tak, ponieważ tramadol obniża próg drgawkowy. Przyjęło się, że w większości przypadków branie tramadolu do dawki 400mg bez leków przeciwdrgawkowych jest bezpieczne, niestety nie mogę tego z całą pewnością potwierdzić, aczkolwiek skłaniam się ku tej opinii. Nie ma określonej dawki, po której może wystąpić atak drgawek, w skrajnych przypadkach wystąpi przy ilości 200mg, a w innych nie wystąpi nawet przy ilości 1g. To kwestia osobnicza. Często nie da się przewidzieć kiedy wystąpi napad, chociaż niektórzy zgłaszali dziwne samopoczucie przed atakiem. Zwykle świadomość, że do napadu doszło, zyskuje się po pobudce, z częściowo "urwanym filmem", bólem mięśni i pogryzionym językiem.
Jak uchronić się przed atakiem drgawek?
Jedyną pewną opcją są benzodiazepiny, ale wyłącznie te o silnej komponencie przeciwdrgawkowej, dlatego najlepiej do tego nadają się klonazepam oraz diazepam — działają w tej kwestii mocno oraz długo. Takie benzodiazepiny jak alprazolam czy Bromazepam nie nadają się do tego.
Leki stosowane w leczeniu padaczki, na przykład karbamazepina, pregabalina czy kwas walproinowy nie zapewniają ochrony przed atakiem drgawek, szczególnie przy użyciu doraźnym, ponadto, niektóre z tych leków mogą, paradoksalnie, zwiększyć ryzyko wystąpienia napadu.
Jak postępować w przypadku wystąpienia ataku drgawek?
Jeżeli atak drgawek dotyczy ciebie, to jest już za późno, byś cokolwiek zrobił, natomiast jeśli jesteś świadkiem napadu, to pamiętaj, że choć wygląda przerażająco, to zwykle nie stanowi zagrożenia życia sam w sobie.
Osobę, która ma napad toniczno-kloniczny należy ułożyć w pozycji bocznej ustalonej i zadbać o to, aby w nic nie uderzyła głową ani inną częścią ciała. Nie należy wkładać do ust przedmiotów, to może przynieść więcej szkody, niż pożytku.
Napad grand MAL trwa zwykle około trzy minuty, jeśli trwa dłużej, to wtedy należy wezwać karetkę, ponieważ wtedy jest to stan zagrożenia życia.
9. Interakcje
SSRI, SNRI — ryzyko zespołu serotoninowego, zwiększone ryzyko wystąpienia ataku drgawek.
iMAO — ryzyko zespołu serotoninowego, możliwe zaburzenia czynności OUN, ośrodka oddechowego oraz krążenia.
Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne — zwiększone ryzyko wystąpienia ataku drgawek.
Leki przeciwpsychotyczne — zwiększona sedacja, zwiększone ryzyko wystąpieniaataku drgawek.
Benzodiazepiny — zwiększona sedacja, nasilone działanie depresyjne na OUN, w przypadku benzodiazepin takich jak klonazepam, diazepam czy midazolam ryzyko wystąpienia ataku drgawek maleje.
Inne opioidy — nasilone działanie depresyjne na OUN, zwiększone efekty rekreacyjne oraz skutki uboczne.
alkohol — nasilone działanie depresyjne na OUN, zwiększona sedacja i euforia, wyższe ryzyko wystąpienia ataku drgawek, alkohol może zadziałać mocniej.
Stymulanty — w przypadku stymulantów oddziałujących na serotoninę zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego.
MDMA — zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, MDMA może zadziałać mocniej.
DXM — nasilone działanie depresyjne na OUN, zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, wzmocnione działanie tramadolu.
Pregabalina — zwiększona sedacja, wzmocnienie działania tramadolu, nasilone działanie depresyjne na OUN, prawdopodobnie zwiększone ryzyko wystąpienia ataku drgawek.
GBL — zwiększona euforia oraz sedacja, nasilone działanie depresyjne na OUN, ryzyko wystąpienia ataku drgawek.
marihuana — efekty mogą być różne, zależnie od rodzaju marihuany, może zostać zwiększona euforia i/lub sedacja, podobnie z pobudzeniem, albo maleje, albo rośnie.
10. Testy na obecność tramadolu w organizmie
tramadol nie jest wykazywany na typowych testach na ślinę/mocz na obecność opioidów w organizmie, które reagują na metabolity morfiny. Istnieją specjalne testy tego typu wykrywające tramadol, oprócz tego jest oznaczany podczas badań krwi pod kątem toksykologicznym.
11. Przydatne tematy
Tramadol - Pierwszy raz
Tramadol - Wątek ogólny
Tramadol - Negatywne skutki zażywania
Tramadol - Uzależnienie
Tramadol - Przedawkowanie
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news/klefedronfabrik5.jpg)
Polski narkobiznes zwiększa zasięgi. Czarny rynek domaga się towaru
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/cannaheart.jpg)
Marihuana zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/mmnaswiecie.png)
Mówili: "Narkotyków to ja nie chcę". Dopóki ból stawał się nie do zniesienia
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/3-446297.jpg)
1,3 tony kokainy przejęte dzięki współpracy służb z Polski, Hiszpanii i Francji
Efektem działań CBŚP, francuskiej Służby Celnej i hiszpańskiej Policji Narodowej, we współpracy z Europolem, było przejęcie ogromnej ilości kokainy na terenie Francji i Hiszpanii, która docelowo miała trafić na czarny rynek Niemiec, Polski, Niderlandów i Wielkiej Brytanii. W ramach działań skontrolowano dwie ciężarówki z Polski i zatrzymano polskiego obywatela.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/zrzut_ekranu_z_2025-04-14_20-26-59.png)
TVN24: „Tak wpadł szaman-informatyk"
UWAGA: Uwaga artykuł z TVN24, który poniżej przedrukowujemy, jest raczej kiepskiej jakości, jednak publikujemy go z uwagi na fakt, że jako jeden z niewielu opisuje przypadek zatrzymania i represjonowania osoby najprawdopodobniej prowadzącej ceremonie z ayahuascą.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/culiacan.jpg)
Strzelanina w ośrodku leczenia narkomanii. Są ofiary
Grupa uzbrojonych ludzi zaatakowała ośrodek rehabilitacji narkomanów w Meksyku - podały miejscowe władze. Zginęło co najmniej dziewięć osób, a pięć zostało rannych. Do zdarzenia doszło w poniedziałek w stanie Sinaloa na północnym zachodzie kraju.