Wczoraj przed sądem okręgowym zakończył się proces Elżbiety P., jej syna Bogusława P. oraz jego byłej dziewczyny Katarzyny G. Matkę i syna prokurator oskarża o posiadanie i sprzedawanie narkotyków (w sumie ok. 360 porcji marihuany, 270 tabletek ekstazy, 315 porcji amfetaminy) oraz nielegalnego spirytusu. Dziewczynie zarzuca posiadanie środków odurzających. Tylko kobiety przyznały się do zarzucanych im przestępstw.
Wczoraj sąd przesłuchał ostatnich świadków - Patrycję i Bartosza. 18-letnia uczennica prawdopodobnie ze strachu złożyła takie zeznania, że po ich zakończeniu poinformowano ją, iż sąd rozważy powiadomienie prokuratury o składaniu fałszywych zeznań. Mówiła m.in.: - Znałam oskarżonych z widzenia, ale nie wiem skąd. Szczecin jest tak mały, że mogli mi się przewinąć przez oczy.
W końcu przyciśnięta przez sędziego Macieja Żelazowskiego potwierdziła to, o czym zeznawała w czasie śledztwa, że właśnie od oskarżonych kupowała narkotyki.
- Swój paszport zastawiłam u pana Bogdana, bo nie miałam pieniędzy na marihuanę - opowiadała.
Przypomniała też, jak zaczęła brać: - W Szczecinie łatwo jest kupić narkotyki. Wystarczy zapytać w szkole, kto handluje, lub po prostu wyjść na miasto.
Także Bartosz, który jak mówił, zażywał wraz z rówieśnikami, potwierdził, że słyszał o babci, od której można było kupić narkotyki.
Wczoraj w mowie końcowej prokurator zażądała sześć i pół roku więzienia dla Elżbiety P. oraz siedem lat dla Bogusława P. Podkreślała bardzo wysoką społeczną szkodliwość czynów. - Proceder uprawiali jawnie i bezkrytycznie - zwracała uwagę prokurator. Dla Katarzyny G. wnioskowała o rok więzienia w zawieszeniu na cztery lata.
Obrońca Katarzyny G., mecenas Marek Padée, prosił sąd o uwzględnienie faktów, że dziewczyna jest młoda, zdarzenie było incydentalne, a w trakcie postępowania oskarżona ujawniła okoliczności przestępstwa.
Krzysztof Marski, adwokat Elżbiety P., podkreślał, że postawa matki (kobieta wzięła na siebie całą winę) wynika z uzależnienia od syna.
- Miała emeryturę, środki do życia, a uwikłana została w taką działalność - mówił mecenas Marski. - Przecież to nie ona jeździła mercedesem. W czasie procesu nawet nie miała na kaucję, by wyjść z aresztu.
Kazimierz Maszało, obrońca Bogusława P., prosił o uniewinnienie klienta od zarzutu sprzedaży narkotyków i zastanawiał się: - Czy oskarżony nie padł ofiarą wspólnego mieszkania z matką? Może ci, co do niej przychodzili, kojarzą go teraz, bo widzieli go wtedy w mieszkaniu?
Wiekowa dilerka nie była w stanie wygłosić tzw. ostatniego słowa. Popłakała się. Jej syn powiedział: - Proszę o łagodny wyrok dla mamy.
Wyrok ogłoszony zostanie w środę 5 lutego.
Monika Adamowska
Gazeta.pl/Szczecin, 29.01.2003
Komentarze