Nazwa chemiczna: alfa-metyltryptamina; 3-(2-aminopropyl)indol; IT-290; 3-IT
Konopie rosły dziko w Europie w epoce neolitu, stwierdzają bioarcheolodz
Grupa naukowców z Uniwersytetu Vermontu pod kierownictwem dr Johna McPartlanda, znanego badacza potencjału kannabinoidów, opublikowała raport w magazynie Vegetation History and Archaeobotany, w którym postuluje się, iż konopie rosły dziko w Europie w epoce neolitu.
Kategorie
Źródło
Odsłony
140Grupa naukowców z Uniwersytetu Vermontu pod kierownictwem dr Johna McPartlanda, znanego badacza potencjału kannabinoidów, opublikowała raport w magazynie Vegetation History and Archaeobotany, w którym postuluje się, iż konopie rosły dziko w Europie w epoce neolitu.
Największym problemem bioarcheologów, próbujących ustalić zasięg konopi w Europie epoki paleolitu/neolitu jest fakt, iż pyłek konopi jest bardzo trudny do odróżnienia od pyłku chmielu, rośliny należącej do tej samej rodziny konopiowatych.
Jednak w nowym badaniu, naukowcy, wykorzystując 479 próbek pochodzących z Europejskiej Bazy Pyłków, interpretują dane przybliżone, oparte o postulowany kształt prehistorycznego ekosystemu Europy, formułując bardzo interesującą hipotezę.
Znając preferencje środowiskowo-klimatyczne konopi, naukowcy stwierdzają, iż roślina była szeroko rozprzestrzeniona na obszarach stepowych, a chmiel na obszarach leśnych naszego kontynentu w okresie wczesnego holocenu (12-10 tys. lat p.n.e.).
Jednak zmiany klimatyczne, które dotknęły go około 7 tys. lat p.n.e., sprawiły że rośliny zostały wyparte ze swojego oryginalnego obszaru występowania i grupy Indoeuropejczyków, które zaczęły się osiedlać w Europie kilkaset lat później, nie miały możliwości natknięcia się na konopie rosnące dziko.
Roślina powróciła jednak do Europy 2,3 tys. później wraz z półkoczowniczymi, bałkańskimi kulturami epoki brązu, identyfikowanymi z kompleksem Gumelniţa-Karanovo-Starčevo-Körös-Criş, które znały konopie z czasów swoich stepowych wędrówek i szybko udomowiły je w swojej nowej kolebce.
Jak podsumowuje McPartland:
Konopie wyewoluowały wraz ze swoim siostrzanym rodzajem, chmielem, w Azji Centralnej. Skamieliny chmielu, które zostały znalezione w Europie, mają 20 mln lat. Jeśli chmiel z sukcesem rozprzestrzenił się więc z Azji Centralnej do Europy tak dawno temu, czy konopie mogły zostać w tyle?
Rozszerzyliśmy naszą analizę pyłków o Azję i najstarszy pyłek konopny, jaki znaleźliśmy, liczy sobie 19,7 mln lat i pochodzi z północno-wschodniego płaskowyżu Tybetu. Wychodzi więc na to, że konopie faktycznie pochodzą z Azji Centralnej, co opublikujemy w kolejnym raporcie.