Zamiast zielonej herbaty trzy tony narkotyków

W nadanym w Kenii kontenerze, w którym miał znajdować się ładunek zielonej herbaty, funkcjonariusze CBŚP odnaleźli ponad trzy tony khatu, naturalnego odpowiednika amfetaminy. Wartość skonfiskowanych narkotyków wynosi ok. 2 mln zł.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

trojmiasto.pl
Rafał Borowski

Odsłony

645

W gdańskim porcie udaremniono rekordową próbę przemytu narkotyków. W nadanym w Kenii kontenerze, w którym miał znajdować się ładunek zielonej herbaty, funkcjonariusze CBŚP odnaleźli ponad trzy tony khatu, naturalnego odpowiednika amfetaminy. Wartość skonfiskowanych narkotyków wynosi ok. 2 mln zł.

Przechwycenie w gdańskim porcie ponad trzech ton narkotyków było efektem kilkumiesięcznej pracy funkcjonariuszy kilku państw. Wszystko zaczęło się w sierpniu br., kiedy to funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali w Krakowie trzy osoby podejrzane o przemyt środków odurzających. Środkiem, którym handlowali zatrzymani, było khatu, naturalny odpowiednik amfetaminy. Czarnorynkowa wartość kilograma narkotyku waha się od 500 do 700 dolarów.

Akcja planowana od sierpnia

Podczas sierpniowej akcji w Krakowie, policjantom udało się skonfiskować ponad 62 kilogramy tego narkotyku. W trakcie czynności operacyjnych udało się również ustalić, że grupy przestępcze regularnie przemycają khatu do Polski. Policjanci rozpoczęli intensywne poszukiwania trasy kanału przerzutowego.

Wszystkie ślady prowadziły do Gdańska. Wszystko wskazywało na to, że przemyt odbywa się w kontenerach nadawanych w Afryce, oficjalnie deklarowanych jako zawierające zieloną herbatę. Policjanci rozpoczęli drobiazgowo monitorować przewóz wszystkich ładunków zielonej herbaty, które trafiały z krajów Afryki na teren Unii Europejskiej drogą morską.

Kontener z herbatą wędruje po Europie

Do akcji zaangażowano oficera łącznikowego polskie policji w Niemczech oraz polską i niemiecką służbę celną. Niemal natychmiast natrafiono na podejrzane informacje. Pomiędzy portami państw UE wielokrotnie, bez czasowo i ekonomicznie uzasadnionego celu, przewożono pewien kontener nadany w Kenii, którego zawartość, miała stanowić oczywiście zielona herbata. Trasa przewozu kontenera wiodła z Kenii przez Holandię i Niemcy do Gdańska, a stamtąd, po przeładowaniu na inny statek, do Rosji, skąd ponownie trafił do portu w Gdańsku jako pośredniego w drodze do Holandii. Docelowo kontener miał trafić do Niemiec.

Podejrzenia okazały się trafne. Podczas kontroli celnej podejrzanego kontenera w gdańskim porcie ujawniono 3084 kg khatu. Czarnorynkowa wartość kilograma tego narkotyku waha się od 500 do 700 dolarów.

Efekt międzynarodowej współpracy

Warto podkreślić, że sukces polskich funkcjonariuszy był możliwy wyłącznie dzięki ścisłej, międzynarodowej współpracy. W trwających kilka miesięcy działaniach operacyjnych wzięły udział organy ścigania z Polski, Niemiec oraz Holandii.

Niemal równocześnie z udaremnieniem próby przemytu w Gdańsku, na terenie Niemiec tamtejsza policja aresztowała pięciu obywateli krajów afrykańskich, tj. Turcji, Kamerunu, Beninu, Etiopii i Kongo. Prokurator prokuratury w Giessen przedstawił zatrzymanym zarzuty przemytu oraz naruszenia przepisów niemieckiej ustawy antynarkotykowej. Śledztwo w Polsce nadzoruje Prokuratura Apelacyjna w Krakowie.

Oceń treść:

Average: 7.5 (2 votes)

Komentarze

wojt (niezweryfikowany)
Turcja to nie Afryka brawo
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25
  • Pierwszy raz

SET Ja: podekscytowany, podniecony, nieco przestraszony P:wyluzowany, podniecony R:troche zestresowany SETTING piękna pogoda, dobre wibracje

Potrzebuje wieczności na zgłębienie tego, na co patrzę
a za chwilę patrzę
na coś innego

Dzieci z mięsa

 

  • 4-HO-MET
  • Przeżycie mistyczne

Set: podekscytowanie, pozytywny nastrój i ogromne pragnienie przeżycia czegoś mistycznego. Setting: noc, ciemny pokój w samotności.

- Everret, przyszła już paczka. Podrzucę ci ją za godzinę.

  • Kokaina
  • Pierwszy raz

Pokój kumpla, akademik, pozytywne nastawienie, ciekawość, odrobina stresu i strachu przed pierwszym razem. Londyn.

Witam po bardzo długiej przerwie spowodowanej...życiem:)

  • Marihuana

Substancja: mieszanina kannabinoli ubrana w susz konopny

Set&settings: nastawienie na poważniejszą fazę, kroki artystyczne

dawkowanie:spora sztuka jakieś 0,7 g

Wiek: niepełne 19 lat

Czas trwania fazy: 1 godzina wstęp, czas całkowity: nie określony

Nigdy nie oczekiwałem, i nigdy nie uzyskiwałem takich efektów po MJ, ale można by to nazwać prawdziwym doświadczeniem psychodelicznym