Zabezpieczono już 350 kilogramów nielegalnych psychotropów. "Trzeba zareagować kategorycznie"

W trakcie briefingu prasowego w Ministerstwie Zdrowia rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz przekazał dane na temat handlu środkami psychotropowymi w Polsce. Mniej niż połowa leczących się nimi zdobywa receptę z preskrypcji lekarza.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Rynek Zdrowia
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

60

W trakcie briefingu prasowego w Ministerstwie Zdrowia rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz przekazał dane na temat handlu środkami psychotropowymi w Polsce. Mniej niż połowa leczących się nimi zdobywa receptę z preskrypcji lekarza.

W Polsce w ciągu 20 lat sprzedaż leków psychotropowych na receptę wzrosła o blisko. 300 procent. Sprzedajemy około 11 milionów środków psychotropowych rocznie. W tej chwili cały świat boryka się z uzależnieniami nie tylko od narkotyków, ale również od środków psychotropowych przepisywanych na receptę. Widzimy, również przy współpracy z policją, że handel tymi lekami kwitnie i działa na niekorzyść pacjenta - mówił dziś Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, z obserwacji wynika, że poniżej 50 proc. pacjentów którzy korzysta z nich po wskazaniu i przepisaniu ich przez lekarza.

- Widzimy też co się dzieje w przestrzeni, która monitoruje i policja i prokuratura. W ciągu roku ponad 350 kilogramów tych leków zostało zarekwirowanych przez policję, wiemy to po kontakcie z policją. To pokazuje, jak kwitnie niestety światek przestępczy w oparciu o handel lekami psychotropowymi - podkreślił rzecznik.

Wskazał, że ostatnio podejmowane przez Ministerstwo Zdrowia kroki, by ograniczyć proceder handlu psychotropami i receptami na nie, nie są odosobnione.

- Polska nie jest pierwszym krajem, który postępuje kategorycznie w tej sferze. Mamy już przykłady i Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Tam NHS czyli koordynator systemu ochrony zdrowia w Wielkiej Brytanii prosi i wymaga od lekarzy, żeby wypisywali leki zastępcze, żeby ograniczyć przepisywanie leków psychotropowych. W ciągu roku w Wielkiej Brytanii sprzedaż leków psychotropowych spadła o blisko 500 tysięcy. My też musimy reagować - zaznaczył.

Rzecznik resortu zdrowia podał przykład na liczbach hospitalizacji pacjentów w jednym ze szpitali psychiatrycznych. Do tej pory na tzw. detoksie rocznie przebywało tam ok. 140 pacjentów - z powodu uzależnienia od psychotropów przepisywanych na receptę.

- Jeden oddział, jeden szpital, duży szpital psychiatryczny. I w tym samym szpitalu tylko do połowy tego roku zgłosiło się około 105 pacjentów na detoks. Czyli widzimy, że ten rok tylko w jednym szpitalu pobije rekordy pacjentów, którzy po zażyciu środków psychotropowych uzależnili się od nich. To jest czas na podjęcie kategorycznych działań - podsumował Andrusiewicz.

Oceń treść:

Average: 1 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan


Date: Pt, 21 maj 1999 06:05:35  • MDMA (Ecstasy)

Nazwa substancji: drops, pigula, ecstasy, MDMA(raczey nie czyste) ze znaczkiem przyjaznego zółwika


Poziom dosw: ganja prawie codziennie, jeden raz feta i pierwszy raz drops


Dawka: 1 tableta podjezykowo

  • Chloropromazyna

DAWKA: nie pamiętam, ale na pewno przekroczyliśmy dzienną kilkukrotnie :)

  • 4-HO-MET

Wiek: 25 lat.

Doświadczenie: Marihuana, Haszysz, Psylocybina, 4-ho-met, 4-aco-dmt, 2ce, 2cb, MDMA, Metoksetamina, DXM, Mefedron, Kokaina, Amfetamina, BZP/TFMPP, Kodeina, Tramadol, różnorakie benzodiazepiny, Efedryna/Pseudoefedryna, Karbamazepina, Olanzapina, alkohol, tytoń i kilka syfów z dawnych dopalaczy.

Zażyta substancja: 25mg 4-ho-met przyjęte metodą iniekcji domięśniowej.

S&S: Mój pokój. W samotności.

randomness