Witam,
Raport ten będzie traktował o kilku mniej lub też bardziej dostępnych w Polsce roslinach o narkotycznym potencjale.
Substancje: Sceletium tortuosum, Heimia salicifolia, Salvia divinorum, Leonotis leonurus, Artemisia absinthium, Lactuca virosa.
Z kleju arabskiego robili dopalacze. To gangi z Gliwic i Częstochowy
Z kleju arabskiego robili dopalacze. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Okręgowego w Gliwicach Ośrodka Zamiejscowego w Rybniku akt oskarżenia przeciwko 20 osobom, które oskarżono o popełnienie szeregu przestępstw związanych z handlem narkotykami oraz środkami zastępczymi.
Kategorie
Źródło
Odsłony
709Z kleju arabskiego robili dopalacze. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Okręgowego w Gliwicach Ośrodka Zamiejscowego w Rybniku akt oskarżenia przeciwko 20 osobom, które oskarżono o popełnienie szeregu przestępstw związanych z handlem narkotykami oraz środkami zastępczymi – tzw. „dopalaczami”, których zażycie stwarzało bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia zażywającego, a także tzw. „praniem brudnych pieniędzy”. Osoby działały w dwóch gangach, w Częstochowie oraz Gliwicach.
Oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 48 przestępstw, w tym m. in. zbrodni z art. 55 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii oraz występków z 56 ust. 3 wskazanej ustawy, z art. 258 § 1 k.k., z art. 165 § 1 pkt 2 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k. i z art. 299 § 1 i 5 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.
Jednemu z oskarżonych zarzucono również popełnienie przestępstwa z art. 229 § 3 k.k. polegającego na udzieleniu korzyści majątkowej funkcjonariuszowi Komendy Miejskiej Policji w Żorach w zamian za naruszenie przepisów prawa. Poczynione w tym wątku śledztwa ustalenia stały się podstawą do przeprowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach zakończonego aktem oskarżenia postępowania dotyczącego przyjmowania w latach 2014-2018 korzyści majątkowych przez 11 funkcjonariuszy żorskiej Komendy Policji.
W toku przeprowadzonego śledztwa ustalono, że pochodzący z Gliwic i Częstochowy członkowie dwóch współpracujących ze sobą zorganizowanych grup przestępczych w latach 2014 – 2017 wprowadzili do obrotu nie mniej niż 314 kg tzw. „dopalaczy” oraz nie mniej niż 3 kg substancji psychotropowych. Działalność przestępcza prowadzona była na terenie Polski, Czech, Słowacji, Niderlandów i Norwegii. Sprzedaż substancji psychoaktywnych prowadzona była za pośrednictwem pięciu sklepów internetowych oraz w sprzedaży bezpośredniej mającej postać zarówno detaliczną, jak i hurtową. Działalność obu grup przestępczych zorganizowana była na wzór przedsiębiorstwa. Poszczególni członkowie grupy realizowali przydzielone im przez osoby zarządzające role: kurierów, magazynierów, ochroniarzy. W działalności przestępczej do transferu i legalizowania zysków wykorzystano także osoby oraz polskie i zagraniczne spółki prawa handlowego pełniące role tzw. „słupów”. Część zysków z przestępczej działalności lokowana była także w kryptowalucie bitcoin. Z przestępczego procederu w całym okresie działalności obu grup osiągnięta została korzyść majątkowa w łącznej wysokości przekraczającej 5 milionów złotych.
Działalność jednej z grup przestępczych objętej śledztwem polegała również wytwarzaniu tzw. „dopalaczy”. W procesie tym do nasączonego szkodliwą dla zdrowia substancją psychoaktywną podkładu z suszu roślinnego dodawano szereg innych spajających składników, w tym kleju arabskiego. W ten sposób wyprodukowano nie mniej niż 20 kg „dopalaczy” sprzedanych następnie za pośrednictwem jednego ze sklepów internetowych.
W toku postępowania ustalono, że szereg osób, które zażyły sprzedane im „dopalacze” odczuła negatywne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Niektóre z tych osób poddać się musiały hospitalizacji.
W toku przeprowadzonych w śledztwie czynności przeszukania magazynów, mieszkań i środków transportu członków obu grup przestępczych zabezpieczono niemal 45 kg tzw. „dopalaczy” oraz 5 kg substancji psychotropowych i środków odurzających, w tym konopi indyjskich, haszyszu oraz kokainy, które przeznaczone były do sprzedaży. Czynności te wykonano m. in. w ramach współpracy z czeskimi organami ścigania. Na mieniu oskarżonych m. in. w postaci pieniędzy i kryptowalut, dokonano zabezpieczenia majątkowego o łącznej wartości niemal 200.000 zł.
W trakcie śledztwa wobec ośmiu oskarżonych stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Śledztwo w tej sprawie prowadzone było przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji.
Poszczególnym oskarżonym grożą kary pozbawienia wolności odpowiednio do 8, 12 i 15 lat pozbawienia wolności.