Z kleju arabskiego robili dopalacze. To gangi z Gliwic i Częstochowy

Z kleju arabskiego robili dopalacze. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Okręgowego w Gliwicach Ośrodka Zamiejscowego w Rybniku akt oskarżenia przeciwko 20 osobom, które oskarżono o popełnienie szeregu przestępstw związanych z handlem narkotykami oraz środkami zastępczymi.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

radiopiekary.pl
Kamil Zatoński
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

705

Z kleju arabskiego robili dopalacze. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Okręgowego w Gliwicach Ośrodka Zamiejscowego w Rybniku akt oskarżenia przeciwko 20 osobom, które oskarżono o popełnienie szeregu przestępstw związanych z handlem narkotykami oraz środkami zastępczymi – tzw. „dopalaczami”, których zażycie stwarzało bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia zażywającego, a także tzw. „praniem brudnych pieniędzy”. Osoby działały w dwóch gangach, w Częstochowie oraz Gliwicach.

Oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 48 przestępstw, w tym m. in. zbrodni z art. 55 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii oraz występków z 56 ust. 3 wskazanej ustawy, z art. 258 § 1 k.k., z art. 165 § 1 pkt 2 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k. i z art. 299 § 1 i 5 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.

Jednemu z oskarżonych zarzucono również popełnienie przestępstwa z art. 229 § 3 k.k. polegającego na udzieleniu korzyści majątkowej funkcjonariuszowi Komendy Miejskiej Policji w Żorach w zamian za naruszenie przepisów prawa. Poczynione w tym wątku śledztwa ustalenia stały się podstawą do przeprowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach zakończonego aktem oskarżenia postępowania dotyczącego przyjmowania w latach 2014-2018 korzyści majątkowych przez 11 funkcjonariuszy żorskiej Komendy Policji.

W toku przeprowadzonego śledztwa ustalono, że pochodzący z Gliwic i Częstochowy członkowie dwóch współpracujących ze sobą zorganizowanych grup przestępczych w latach 2014 – 2017 wprowadzili do obrotu nie mniej niż 314 kg tzw. „dopalaczy” oraz nie mniej niż 3 kg substancji psychotropowych. Działalność przestępcza prowadzona była na terenie Polski, Czech, Słowacji, Niderlandów i Norwegii. Sprzedaż substancji psychoaktywnych prowadzona była za pośrednictwem pięciu sklepów internetowych oraz w sprzedaży bezpośredniej mającej postać zarówno detaliczną, jak i hurtową. Działalność obu grup przestępczych zorganizowana była na wzór przedsiębiorstwa. Poszczególni członkowie grupy realizowali przydzielone im przez osoby zarządzające role: kurierów, magazynierów, ochroniarzy. W działalności przestępczej do transferu i legalizowania zysków wykorzystano także osoby oraz polskie i zagraniczne spółki prawa handlowego pełniące role tzw. „słupów”. Część zysków z przestępczej działalności lokowana była także w kryptowalucie bitcoin. Z przestępczego procederu w całym okresie działalności obu grup osiągnięta została korzyść majątkowa w łącznej wysokości przekraczającej 5 milionów złotych.

Działalność jednej z grup przestępczych objętej śledztwem polegała również wytwarzaniu tzw. „dopalaczy”. W procesie tym do nasączonego szkodliwą dla zdrowia substancją psychoaktywną podkładu z suszu roślinnego dodawano szereg innych spajających składników, w tym kleju arabskiego. W ten sposób wyprodukowano nie mniej niż 20 kg „dopalaczy” sprzedanych następnie za pośrednictwem jednego ze sklepów internetowych.

W toku postępowania ustalono, że szereg osób, które zażyły sprzedane im „dopalacze” odczuła negatywne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Niektóre z tych osób poddać się musiały hospitalizacji.

W toku przeprowadzonych w śledztwie czynności przeszukania magazynów, mieszkań i środków transportu członków obu grup przestępczych zabezpieczono niemal 45 kg tzw. „dopalaczy” oraz 5 kg substancji psychotropowych i środków odurzających, w tym konopi indyjskich, haszyszu oraz kokainy, które przeznaczone były do sprzedaży. Czynności te wykonano m. in. w ramach współpracy z czeskimi organami ścigania. Na mieniu oskarżonych m. in. w postaci pieniędzy i kryptowalut, dokonano zabezpieczenia majątkowego o łącznej wartości niemal 200.000 zł.

W trakcie śledztwa wobec ośmiu oskarżonych stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone było przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji.

Poszczególnym oskarżonym grożą kary pozbawienia wolności odpowiednio do 8, 12 i 15 lat pozbawienia wolności.

Oceń treść:

Average: 9 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

:] 2 Stycznia 2oo4 [:



Nazwa substancji : Extasy (sztuk 2 : D&G, TP (zolte)



Poziom Doświadczenia : Mj, Haszysz, LSD, Ecstasy, Grzybki, Amfetamina, Tussipex



Sposób zażycia : Połknięte



Set & Setting : wynajęta chata, super klimat, świetni ludzie





Zaczynamy :


  • Dekstrometorfan
  • Katastrofa
  • Odrzucone TR

nastawienie bardzo pozytywne, oczekiwanie na nowe przeżycie w towarzystwie super ludzi, wolny dzień i urodziny najlepszego kumpla

T: 0+

Po przejściu 6 aptek w których '' nie było '' acodinu zdesperowani postanowiliśmy odwiedzić ostatnią aptekę, jeśli sprzeda to biorę jeśli nie to nie, sprzedała! W tym czasie szliśmy na nasze ulubione miejsce do takich '' zabaw '' tak zwany '' jebak '' Rozpoczynam konsumpcję 20 tabletek Acodinu, są ze mną:

MŻ ~ jego urodziny, najlepszy kumpel, w życiu próbował jedynie nikotyny, thc ale preferuje alkohol

M ~ koleżanka, preferuje alkohol

P  ~ koleżanka, również alkohol

  • Ayahuasca

W rolach głównych:

Kuba, Piotr, Ja (imiona zmienione). Wszyscy trzej mieliśmy doświadczenia z grzybami (Kuba maks. 40, Piotr maks. 50, Ja maks. 80), a Ja dodatkowo z kwasem (maks. ok 300 mikrogramów).

Ayahuasca (proporcje na 3 osoby):

randomness