Wszystko o marihuanie i nie tylko. Trwają IV Dni Konopi w Kurozwękach

Substancje psychoaktywne ukryte w roślinach, grzybach i zwierzętach, ich rola w życiu ludzi od najdawniejszych czasów, a także marihuana w medycynie w Polsce w 2016 roku – między innymi te tematy zostały omówione podczas drugiego dnia odbywających się w Kurozwękach IV Dni Konopi.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Echo Dnia Świętokrzyskie
Dorota Klusek
Komentarz [H]yperreala: 
I oto dożyliśmy czasów, kiedy w Echu Dnia możemy przeczytać słowo "enteogeny". Przecieramy oczy.

Grafika

Odsłony

259

Substancje psychoaktywne ukryte w roślinach, grzybach i… zwierzętach, ich rola w życiu ludzi od najdawniejszych czasów, a także marihuana w medycynie w Polsce w 2016 roku – między innymi te tematy zostały omówione podczas drugiego dnia odbywających się w Kurozwękach IV Dni Konopi.

„Enteogeny – substancje budzące Boga w człowieku” – to tytuł wystąpienia, które otworzyło drugi dzień wykładów. Mówił o nich profesor Jerzy Vetulani – pochodzący z Krakowa psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, profesor nauk przyrodniczych, członek Polskiej Akademii Nauk. Otwarcie opowiada się za legalizacją marihuany i to nie tylko tej medycznej. W swoim referacie mówił o tym, że ludzie już od najdawniejszych lat sięgali po substancje, dające im kontakt z inną rzeczywistością.

Magia, medycyna i religia

– Człowiek zawsze szukał wytłumaczenia dla rożnych spraw związanych ze swoim życiem. Myślę, że religie powstały dlatego, że ludzie szukali odpowiedzi na różne pytania i nie mogli ich znaleźć. Najprościej było powiedzieć, że z zewnątrz dostaliśmy jakiś kod, jakieś wskazówki. Te pierwotne społeczeństwa takie wytłumaczenia otrzymywały od czarowników, wiedźm. Ich rolą było też leczenie. Medycyna mocno łączyła się z czarami, religią – mówił profesor Vetulani.

Enteogenów, czyli substancji psychoaktywnych używano w różnych celach. Mityczna „soma”, czyli napój na bazie z muchomora czerwonego, który był stosowany w niektórych plemionach w celach rytualnych, według wierzeń, miał łączyć człowieka z Bogiem. Ale był także napój Berserków, wykonywany najprawdopodobniej z grzybków halucynogennych. Dawni nordyccy wojownicy spożywali ten płyn przed walką, dzięki czemu nie czuli strachu i bólu. Pod wpływem substancji psychoaktywnych, najprawdopodobniej pochodzących z bielunia dziędzierzawy, przyszłość przepowiadała mitologiczna Pytia. Działanie enteogenów na ludzi można odnaleźć w Biblii, profesor żartował, że pod ich wpływem są także bohaterowie „Chatki Puchatka”!

Ropucha daje „odlot”

W historii literatury i sztuki nie brakuje przykładów artystów, którzy tworzyli swoje dzieła pod wpływem różnych substancji psychotropowych. Ale profesor Vetulani podał także przykłady naukowców, którzy bywali pod wpływem enteogenów.

- Kary Mullis wymyślił w 1983 roku łańcuchową reakcję polimerazy, to metoda która znajduje dziś zastosowanie na przykład w kryminalistyce, pozwala ze śladów biologicznych uzyskać dane DNA. Za ten wynalazek dostał Nagrodę Nobla, ale przyznał, że to efekt jego niestandardowego myślenia, spowodowanego zażywaniem LSD we wcześniejszych latach – wyjaśnił profesor Jerzy Vetulani.

Choć mówiąc o substancjach psychoaktywnych najczęściej mamy na myśli marihuanę, to profesor Vetulani przytoczył długą listę roślin, w których one występują. Można je znaleźć także w grzybach, a nawet w zwierzętach. Takimi właściwościami mogą się „pochwalić” ropucha z Colorado, mrówka pociskowa czy ryba salpa.

Medyczna marihuana w praktyce

Profesor Jerzy Vetulani swój wykład poprowadził z dużym poczuciem humoru, natomiast już zupełnie na poważnie było wystąpienie doktora Marka Bachańskiego – neurologia, pediatry, który w leczeniu swoich małych pacjentów w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie stosował marihuanę leczniczą. W Kurozwękach mówił o marihuanie w medycynie w Polsce, w 2016 roku.

Wyjaśniał biochemiczne mechanizmy jej oddziaływania na ludzki organizm. Wymieniał też choroby, w leczeniu których, leki oparte na wyciągu z marihuany przynoszą efekty, choć zaznaczał, że nie w każdym przypadku są na to twarde dowody. A pomagają między innymi w stwardnieniu zanikowym bocznym, w stwardnieniu rozsianym, w chorobie dwubiegunowej, chorobach onkologicznych, w przypadku HIV/ AIDS, zespole jelita wrażliwego/ chorobie Leśniowskiego-Crohna, chorobie Parkinsona, zespole staniu pourazowego, czy w zespole Tourette’a. Na przykładzie swoich małych pacjentów wskazywał na skuteczność leczenia padaczek lekoopornych.

Podkreślał, że jednak polskie prawo jest restrykcyjne, jeśli chodzi o użycie medykamentów bazujących na marihuanę. Lepiej sytuacja wygląda w Niemczech czy Czechach, gdzie dostępność marihuany medycznej dla pacjentów jest o wiele większa niż w Polsce. W naszym kraju wciąż trwa batalia o legalizację tego specyfiku.

Oceń treść:

Average: 9.8 (4 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • 25C-NBOMe
  • Pierwszy raz

Nie do końca tak, jak sobie życzyłem, bo mój ziomek nie jest w stanie pojąć do czego służą psychodeliki i jak powinno się je wykorzystywać. Dlatego zamiast na łonie natury, większość czasu spędziliśmy na załatwianiu spraw w mieście. Najlepiej przeżywałem kiedy byłem sam i chwała mi za to, że udało mi się potripować. Nastawienie pozytywne.

 Zamówiłem sobie dwa bloterki ze sklepu RC, a dostałem trzy. Postanowiłem, że zażyję je z moim najlepszym kumplem w Po przeczytaniu wielu trip raportów byłem w pełni świadomy tego, co może mnie spotkać. Jak sie wkurzyłem, kiedy okazało si,ę że nie potrafił zarezerwować całej soboty na to. Musiała po domu łazić i sprzątać z jego dziewczyna. Do tego siostra, jej koleżanka i robienie zakupów na mieście. Nie ma nic gorszego, jak udawanie normalnego i jak ktoś głupio spyta czy się źle czuje.

  • AM-2201
  • Inne
  • Katastrofa

Wszystko zaczeło się niewinnie, kumpel zadzwonił "siema, mam bucha wpadaj". No czemu, byłem u niego za 5min spaliliśmy 3 lufki bo więcej nie miał. Normalna faza po mj słuchamy muzyki i gastro. Nagle zadzwonił inny kumpel i powiedział że ma haszysz, każdy wiedział o co chodzi (fake hash). Na początku byłem zaparty że tego już nie pale, a paliłem wcześniej, fajna faza, ale nie chciałem już dłużej tego palić bo wiedziałem że to jest dopalacz i po prostu szkoda zdrowia i kiedyś może to się źle skończyć.

  • Bad trip
  • Marihuana
  • MDMA

Impreza techno po 13 godzinach pracy z najlepszym przyjacielem. Nastrój pełen ulgi z powodu zakończonej właśnie pracy oraz zmęczenie z tego samego powodu. Chęć relaksu, odrealnienia . Żołądek pusty wedle zaleceń.

Cały raport jest moją próbą poradzenia sobie z tym przeżyciem i przetrawienia go w głowie raz na zawsze. Nie uważałem się nigdy za człowieka o mocnej głowie i zawsze traktowałem przyjmowane substancje z należytym respektem i ostrożnością. MDMA było dla mnie po prostu za mocnym przeżyciem , na które zdecydowałem się w nieodpowiednim miejscu ,które już od 1.5 miesiąca ciąży mi na sercu i nie pozwala o sobie zapomnieć. Ale od początku..

  • Benzydamina

Zjedlismy po 20 tabletek Benalginu ok. godz. 21.30 . Kupilismy picie, ciastka i piwo (1 na 2och). Nastepnie udalismy sie do parku szczytnickiego, bo halo jest jak jest ciemno. Troche siedzielismy tab i oczekiwalismy na faze. Jak ja tego nie lubie ! Po ok 20 min. czulem sie lekko otumaniony, ale przeszlo mi po kilku minutach. Po godz. i 15 min balem sie, ze ten lek mnie nie zakreci. Wyszlismy z parku na ulice. Wtedy sie zaczelo! Patrze na kolesia, a z niego ida kleby przezroczystego dymu! Ze mna tak samo.