Walijski uczony kwestionuje właściwości Prozacu

Prozac - jeden z największych sukcesów przemysłu farmaceutycznego ostatnich lat - i pokrewne mu leki antydepresyjne mogą wywoływać skłonności samobójcze u ludzi, którzy nigdy nie doświadczyli zaburzeń

Anonim

Kategorie

Źródło

info.onet.pl

Odsłony

6443
Taka jest opinia walijskiego naukowca dr. Davida Healy, zajmującego się badaniami z pogranicza psychologii i medycyny.

Healy, który prowadził doświadczenia z pokrewnym Prozacowi Lustralem, należącym do tej samej grupy SSRI (ang: selective serotonin reuptake inhibitors), jest przekonany, że Prozac ma właściwości zarówno pozytywne, jak i negatywne. Do grupy SSRI należą również Zoloft, Paxil i Luvox.

Dla osób przygnębionych - w odróżnieniu od tych, u których stwierdzono głęboką depresję - może być szkodliwy. Dr Healy powiedział BBC, że lekarze przepisują Prozac bez dogłębnego zbadania możliwych negatywnych skutków ubocznych, i napisał nawet w tej sprawie do organizacji medycznej odpowiedzialnej za wydawanie licencji na leki dopuszczane na rynek brytyjski.

Walijski naukowiec uważa też, że testy poprzedzające dopuszczenie leku na rynek prowadzi się wyrywkowo - nastawione są na sprawdzenie działania leku w przypadku osób, u których stwierdzono określoną chorobę lub stan, nie zaś na ustalenie możliwych skutków ubocznych u osób, które nie powinny ich przyjmować.

Prozac - który był najbardziej znaną marką leku przed wyprodukowaniem Viagry - przyjmuje 35 mln ludzi na świecie, w tym pół miliona Brytyjczyków. Leku domagają się jednak nie tylko osoby w głębokiej depresji, ale także ci, których stan jest bliższy złemu samopoczuciu. To właśnie jest źródłem obaw Davida Healey.

Według hiszpańskich lekarzy, Prozac zwiększa też niebezpieczeństwo krwotoku wewnętrznego, zwłaszcza u pacjentów, którzy równocześnie biorą środki przeciwzapalne, ponieważ negatywnie wpływa na krzepliwość krwi. Obawy te uważa się dziś za przesadne, ale Prozac pozostaje kontrowersyjny. (PAP)

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

profesor (niezweryfikowany)
Bardzo proszę, aby nie mieszać ludziom w głowach pojedynczymi rewelacjami walijskiego naukowca. Testowanie działania leków ma swoje procedury, nie zaburzajmy tego stanu rzeczy. Stosowanie leków nalezy do lekarzy, którzy mają podstawy przypuszczać, że Prozac akurat zadziała (lub nie). Skończmy z zalewem niefachowych artykułów raz wychwalających fluoksetynę (i resztę) pod niebo, a raz przeklinających ją w żywe kamienie.
Zajawki z NeuroGroove
  • Przeżycie mistyczne
  • Szałwia Wieszcza

Set: Pozytywne nastawienie Setting: Domówka z dekoracjami uv, muzyka w klimatach psytrance.

1.

Razem ze znajomymi postanowiliśmy zrobić domówkę, mamy coroczną nazwijmy to tradycję która  polega na spozyciu lsd i pójściu gdzieś w

plener. Niestety, lato minęlo, wraz z nim pogoda i wysokie temperatury, uznałem że przenosimy to do mnie do mieszkania. Dzień wcześniej w

pocie czoła przygotowywaliśmy dekoracje, ozdoby, wszystko żeby mieszkanie ładnie wyglądało, razem z oświetleniem uv i resztą świateł

klimat robił się coraz lepszy. Ludzie się schodzili, robiło się weselej. Kilka osób w tym ja zjedliśmy kwasy, kolory zaczynały powoli

  • Kokaina

na początku zahaczmy o sprawy techniczne, będzie więc

króciutko o organizacji tego tekstu
:


część pierwsza pobieżnie opowie ci, co

to tak właściwie jest ta cała 'kokaina', skąd się wzięła i jak ją można

przyjmować.


w części drugiej znajdziesz dokładny opis

form w jakich ją można spotkać.


  • Gałka muszkatołowa

Na tego sylwka planowałyśmy wiele rzeczy... ;D Chciałyśmy zapodać wszystko po kolei, ale niestety z niezależnych od nas przyczyn wszystko (no może prawie wszystko) przepadło... :( Pomyślałyśmy No nie... sylwek bez kapy to nie sylwek.... Na szczęście w domu była gałka muszkatołowa... Potrzebowałyśmy dość dużo tego, więc ona poszła do sklepu po dwie paczki startej gałki, a ja kruszyłam przyprawę znalezioną u babci na tarce... Wsypałyśmy całość do dwóch szklanek (wyszło tak prawie pół szklanki gałki na pół szklanki wody).

  • Gałka muszkatołowa
  • Marihuana
  • Pierwszy raz
  • Tytoń

Wieczór , cisza, chęć przeżycia czegoś nowego

Witam , swój raport chciałbym rozpocząć od opisania wszystkiego co działo się przed zażyciem, aby po krótce przybliżyć powody i okoliczności kupienia gałki , która jest przedmiotem tego raportu.

randomness