REKLAMA
W Polsce pojawił się nowy narkotyk o nazwie UFO.

UFO jest wszędzie. Tym razem w Gazecie Wyborczej.

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza 09.01.2001

Odsłony

11655

W Polsce pojawił się nowy narkotyk o nazwie UFO. Już zabił kilku młodych ludzi. Narkotyki o takim składzie jak UFO spowodowały już 21 zgonów na świecie.


Rozmowa z rzecznikiem policji Pawłem Biedziakiem:

Katarzyna Montgomery: W Trójmieście kilku młodych ludzi zmarło z powodu przedawkowania narkotyku o nazwie UFO. Czy wiadomo o innych takich przypadkach w kraju?

Paweł Biedziak, rzecznik Komendy Głównej Policji: Na razie wiemy o dwóch osobach w Trójmieście, trzeci przypadek jest wyjaśniany. Nie mogę jednak wykluczyć, że były inne zgony. Wiadomo, że narkotyki o takim składzie jak UFO spowodowały na świecie 21 zgonów.

Czy pigułka z Trójmiasta to groźniejsza odmiana ekstazy?

- Ma silne działanie, ale dopiero po dłuższym czasie. Zażywający, nie mogąc doczekać się efektu, biorą kolejne tabletki i przedawkowują. Mają one różne nazwy: UFO, mitsubishi, omega. Mogą też mieć różne kolory, ich skład jest jednak ten sam, to tradycyjne ekstazy wzmocnione innymi substancjami.

Czy policja wie, skąd się wzięły?

- Mieliśmy sygnały, że w Polsce może znajdować się duża wytwórnia ekstazy, po tym, jak austriacka policja zatrzymała pięciu Polaków związanych z grupami przestępczymi Pruszkowa i Wołomina. Znaleziono przy nich 100 tys. tabletek nowej ekstazy. W połowie grudnia koło Skarżyska-Kamiennej zlikwidowaliśmy jedną z największych w Europie wytwórni tego narkotyku i zatrzymaliśmy osobę nadzorującą produkcję narkotyków w Polsce. Fabryka miała profesjonalne tabletkarnie, jak w zakładach farmaceutycznych. Znalezione tam pigułki miały taki sam skład jak te z Gdańska i te rozprowadzane w Austrii i Wlk. Brytanii. Znaleźliśmy też 40 litrów ekstazy w stanie płynnym, z których można wyprodukować 50 tys. tabletek o czarnorynkowej wartości dwóch milionów złotych. Dziś we Wrocławiu policjanci zatrzymali handlarza, który miał przy sobie 1200 tabletek ekstazy, najprawdopodobniej z fabryki pod Skarżyskiem.

Jak policja zamierza przeciwdziałać rozprowadzaniu ich?

- Pomożemy Monarowi, który nasila akcję profilaktyczną w szkołach. Komendant główny policji zobowiązał już wszystkich policjantów zajmujących się profilaktyką narkotykową do przeprowadzenia działań edukacyjnych.

dr Janusz Szajewski 
Ośrodek Ostrych Zatruć, Szpital Praski w Warszawie


Za stworzeniem takiej, a nie innej mieszanki przez dealerów nie kryła się prawdopodobnie żadna wiedza farmakologiczna. Połączenie jest trochę przypadkowe. 

XTC (ekstaza) to pochodna amfetaminy. Podobnie jak amfetamina, która także wchodzi w skład UFO, ma silne działanie pobudzające. Ponieważ oba środki należą do tej samej grupy, wzajemnie się wzmacniają - mieszanina jest więc niesłychanie silna i bardzo niebezpieczna. Człowiek po zażyciu tych substancji nie odczuwa zmęczenia, jest chętny do dalszego działania, gotów do przeróżnych wyczynów - gimnastycznych, tanecznych itp. Dodatkowo występujące w tej mieszance LSD może wywołać omamy wzrokowe. 

Trzeba też pamiętać, że mieszanina taka jest niezwykle silnie uzależniająca. Łatwo jest też ją przedawkować. Przedawkowania amfetamin są bardzo niebezpieczne - może pojawić się tzw. złośliwa nadmierna wysoka gorączka. Niebezpiecznie wzrasta ciśnienie tętnicze krwi i przyspiesza akcja serca. Może dojść do zgonu. 

Na przedawkowanie amfetaminy i LSD nie znamy jak dotąd żadnej odtrutki. Musimy czekać, aż to, co jest zawarte w UFO, organizm sam zmetabolizuje. My, lekarze, musimy tylko w tym czasie starać się nie dać umrzeć pacjentowi - obniżać gorączkę, pilnować pracy serca. 

Jestem zdumiony tak niską ceną tego narkotyku [5,50 zł - red.] Wygląda to na cenę dumpingową, mającą wypromować narkotyk.


Gazeta Wyborcza 10.01.2001

Komentuje Piotr Iwicki 

Tragiczne przypadki zgonów po narkotykowej tabletce UFO przypominają: Polska jest zalewana przez wszelkiej maści tabletki ekstazy i inne "chemiczne" narkotyki, które ze względu na skład są znacznie bardziej szkodliwe od "naturalnej" marihuany (trawki) czy haszyszu. 

Policja mówi: dealerzy stale rozszerzają ofertę, wprowadzają nowe produkty, popyt na nie rośnie. 

Dzieje się tak, gdyż odbiorcy narkotyków - w większości licealiści i studenci - dość szybko uodparniają się na działanie lekkich odmian tych środków. 

Ktoś, kto w okresie sesji egzaminacyjnej czy przed półroczem (kiedy jest sesja, dowiaduję się, bo popyt na amfetaminę rośnie dziesięciokrotnie - mówi jeden z warszawskich dealerów) potrafi przez kilka dni stymulować się wyłącznie amfetaminą, aby opanować zaległości całego semestru, musi sięgać ciągle po silniejsze środki, aby w ogóle poczuć ich działanie. 
Stąd producenci zwiększają ich moc. Ktoś, kto zaczynał od popularnego w dyskotekach ekstazy - "mercedesa", po kilku razach sięgnie po dwa, potem trzy w ciągu wieczora albo "słoneczko", stąd blisko do owianego legendą "mitsubishi". Kiedyś musi nadejść godzina złowrogiego UFO (nazwy tabletek pochodzą od wybitego na tabletce emblematu). 

Jest i inna przyczyna popularności narkotykowych tabletek. W znanej warszawskiej dyskotece, gdzie piwo kosztuje 7 zł, a lampka kiepskiego wina 8, ekstazy staje się jedną z podstawowych używek, bo jest raptem cztery razy droższa. Młode dziewczyny, których miesięczne kieszonkowe nie przekracza 100 czy 50 złotych, chętnie kuszą się na propozycję "darmowej jazdy" od nowo poznanych kolegów. Często nie wiedzą, co biorą! Byle było fajnie i darmo. 

Symptomatyczne jest też to, że gdy po wejściu w życie nowej ustawy antynarkotykowej większość narkotyków podrożała, to te najbrudniejsze, siejące w organizmach największe zniszczenie, tanieją. Cena UFO jest wręcz kuriozalna, czy zatem faktycznie "promocyjna"? Nic więc dziwnego, że w Polsce te właśnie narkotyki są znacznie bardziej popularne niż w innych państwach Europy. Napoje alkoholowe są droższe. 

Wygrywa taka trucizna jak UFO. Przegrywa zdrowie i życie.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Acid (niezweryfikowany)
przedawkowanie papierka jest niemozliwe matoly jebane najpierw troche poczytajcie a potem sie wypowiadajcie glupie policyjne suki
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

Domek w lesie wraz z kumplem M, Pozytywne nastawienie , czysty umysł , ekscytacja nadchodzącym doświadczeniem

Dwa tygodnie przed tripem , będąc z kumplem porobieni znaczącą ilością MJ wpadliśmy na pomysł by przeżyć coś większego. Mieliśmy na myśli Domek w lesie w którym mieliśmy zamiar spędzić trip . Gdy dotarliśmy na miejsce zaczęliśmy spożywac manga , po jednym na głowie . Dzięki mircenowi zawartemu w owych owocach THC zyskuje całowicie inne działanie - głębsze, bardziej mistyczne oraz  wydłużony czas działania. 

  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie

Nienajgorsze. Lepiej mi się tripuje z przyjacielem albo samemu, niż z wujkiem, bo przy tym ostatnim często mi się fazy "spłycają". Na szczęście szybko mnie opuścił.

Próbowaliście kiedyś wykorzystać MJ do pisania wierszy? Jeżeli nie, serdecznie polecam :) Jest także dobrą towaryszką do filozofowania. Nie wiem czemu tak duży odsetek spoleczności podchodzi do niej jak do zabawki- psychodelik jak każdy inny- też potrafi dać niezapomniane stany. Opisane poniżej doświadczenie wprawdzie nie jest jakieś tam zbyt ciekawe, ale to kwestia małej ilości spalonego kwiatostanu :) Niemniej postanowiłem się tym doświadczeniem podzielić z dwóch względów- lubię pisać reporty, a po drugie, może kogoś to skłoni do przemyśleń czy coś w tym stylu.

  • Gałka muszkatołowa
  • Marihuana
  • Pierwszy raz
  • Tabaka

Doświadczenie: Gałka Muszkatołowa, thc, winko

Wiek: 19 lat (48 kg)

Ilość: 50 g (2 gałki) świeżo ztartych

Oczekiwania: Pierwszy raz- przeżycie mistyczne

Ludzie: koleżanka A i koleżanka P.

Treść:

Dzień 1, 30.10.11

  • Grzyby halucynogenne
  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Moja pierwsza podróż (może i ostatnia), bo nie miałem jeszcze do czynienia z psychedelikami, jedynie z Maryjane. Nastawienie - oczekiwałem wejrzenia i przygotowałem się porządnie do akcji (ale jak się okazało nie do końca). Bałem się, ale nie jakoś bardzo, kto się nie boi jest głupcem. Miejsce - Kamieniołom w Kozach, woj. śląskie, nie jest to jednak bezpieczne miejsce o czym później. Dzień bezchmurny, warunki atmosferyczne perfekcyjne, nie polecam podróży jeśli ktoś jest podatny na nieidealną pogodę. Nie miałem kompana który (która by mnie przypilnowała) co okazało się ryzykiem.

    Czas - sclerotia zjadłem o 12:10, po godzinie drugą paczkę.

randomness