REKLAMA
„W Polsce nie ma żadnego regionu wolnego od dopalaczy”

"Znamy przypadek, że już 8-letnie dziecko sprzedawało dopalacze w swoim otoczeniu – to zadziwiające i zatrważające, ale niestety tak to wygląda."

Jedne dopalacze stymulują, czyli dodają energii, inne mają hamować, uspokajać. Należy się bać osób, które są pod wpływem dopalaczy, bo ich reakcje mogą być przeróżne.

Gościem Izabeli Malewskiej był Marcin Milkowski – terapeuta z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie.

I. Malewska. Nie ma miesiąca, żebyśmy nie mówili o dopalaczach, jednak to co wydarzyło się w ostatnich dniach wskazuje, że zapominamy o odpowiedzialności i konsekwencjach. W Trzebiatowie 18-latek sprzedawał dopalacze, a w Gorzowie zmarł 28 latek, który takie dopalacze zażył. Warmia i Mazury nie są regionem wolnym od dopalaczy?

M. Milkowski: Nie ma żadnego województwa w naszym kraju, które jest wolne od dopalaczy. Niestety w ostatnim tygodniu także notujemy większą ilość zatruć i hospitalizacji spowodowanych używaniem środków psychoaktywnych.

I. Malewska. Dopalacze to nic innego jak mieszanka wielu, często nieznanych substancji chemicznych?

M. Milkowski: Tak. Dopalacze, inaczej nowe narkotyki lub narkotyki nowej generacji, to są modyfikacje narkotyków starej generacji. Tak naprawdę nie wiemy, jak będzie wyglądała reakcja organizmu człowieka na ich użycie. Dlatego występuje tak dużo niebezpiecznych sytuacji, ocierających się czasem o utratę zdrowia i życia.

I. Malewska. 18-latek, który sprzedawał dopalacze w Trzebiatowie, to nie najmłodszy diler?

M. Milkowski: Nasze krajowe doniesienia mówią o tym, że już kilkuletnie dzieci zajmują się handlem dopalaczami. Znamy przypadek, że już 8-letnie dziecko sprzedawało dopalacze w swoim otoczeniu – to zadziwiające i zatrważające, ale niestety tak to wygląda.

I. Malewska. A kto najczęściej sięga po środki odurzające? Nie tylko młodzież, prawda?

M. Milkowski: Jeszcze kilka lat temu mówiliśmy, że są to głównie młodzi mężczyźni i chłopcy między 16 a 25 rokiem życia. Dzisiaj te granice wiekowe zaczynają się przesuwać bardzo dynamicznie. Najstarszy pacjent, z którym miałem do czynienia, to 63 letni mężczyzna.

I. Malewska: Od kilku lat funkcjonuje infolinia dopalaczowa. Kto z tego numeru może korzystać?

M. Milkowski: Wszyscy. Z tego numeru mogą korzystać i osoby, które same mają problem z dopalaczami, i członkowie rodzin tych osób a także osoby, które są zaniepokojone tym, że w ich otoczeniu ktoś używa dopalaczy.

Infolinia dopalaczowa Państwowej Inspekcji Sanitarnej po nr telefonu: 800 060 80.

Oceń treść:

Brak głosów

Komentarze

Tryptophan
"Należy się bać osób, które są pod wpływem dopalaczy, bo ich reakcje mogą być przeróżne." - kurwa co ja czytam, wyobrażacie sobie, że ktoś mógłby napisać: "należy się bać kiedy znajdujemy kogoś nieprzytomnego na chodniku", zamiast "należy być ostrożnym, gdy..." ? Byłoby to odebrane jak co najmniej nie właściwe, ale użytkowników substancji psychoaktywnych zrównanych i wrzuconych jednego worka z etykietką "dopalacze" należy się bać. Tak, żeby obywatel wiedział, że lepiej w ogóle nie traktować ich jak kogoś równego rasą i poziomem człowieczeństwa sobie.
randomness