REKLAMA
USA: Chcą odbierać matkom noworodki uzależnione od narkotyków

Władze stanu Kentucky chcą wprowadzić zmiany w prawie, które pozwolą na odbieranie praw rodzicielskich matkom, których dziecko przyszło na świat z objawami uzależnienia od narkotyków. Zmiany w przepisach pozwolą uznać taki przypadek za formę maltretowania dziecka.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Rzeczpospolita

Odsłony

39

Władze stanu Kentucky chcą wprowadzić zmiany w prawie, które pozwolą na odbieranie praw rodzicielskich matkom, których dziecko przyszło na świat z objawami uzależnienia od narkotyków (dzieje się tak, jeżeli matka w trakcie ciąży brała narkotyki). Zmiany w przepisach pozwolą uznać taki przypadek za formę maltretowania dziecka - odnotowuje amerykański "Newsweek".

Członkowie Kongresu Kentucky podkreślają, że zmiany w prawie to odpowiedź na rosnącą liczbę dzieci uzależnionych od narkotyków od urodzenia w tym stanie.

Dlatego też stanowi kongresmeni chcą, aby definicja "znęcania się nad dzieckiem" i "zaniedbywania go" została rozszerzona tak, aby objęła również dzieci przychodzące na świat z objawami uzależnienia od narkotyków (to tzw. neonatal abstinence syndrome - zespół abstynencyjny).

Na mocy zmienionych przepisów stan w ciągu 60 dni od narodzin dziecka z zespołem abstynencyjnym miałby obowiązek rozpoczęcia procedury odebrania jego matce praw rodzicielskich.

Narkotykowy zespół abstynencyjny pojawia się u dzieci, które w łonie matki były narażone na kontakt z uzależniającymi opiatami (m.in. heroiną). Zestaw odstawienia pojawia się jednak również u dzieci alkoholiczek, a nawet u matek, które w czasie ciąży przyjmują silne leki antydepresyjne.

Według danych Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia odsetek dzieci przychodzących w USA na świat z objawami zespołu abstynencyjnego rośnie - ale dokładne liczby nie są znane, bo wiele stanów nie prowadzi dokładnych statystyk w tym zakresie.

Jak czytamy w "Newsweeku" sprawa ma nie tylko wymiar społeczny - ale również finansowy, ponieważ dzieci z zespołem odstawienia muszą pozostawać dłużej w szpitalu - szacuje się, że np. w stanie Tennesee łączne koszty szpitalnej opieki nad takim dzieckiem wynoszą nawet 10 tys. dolarów.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
randomness